Muusikauudised

Dirigent Andres Mustonen ja Eesti vokaalsolistid Riias

19. märtsil kell 19 tuleb Riia Toomkirikus ettekandele Johann Sebastian Bachi „Johannese passioon”, mida esitavad kammerorkester „Sinfonietta Rīga”, Kädy Plaas (sopran), Mati Turi (tenor), Helen Lokuta (metsosopran), Viesturs Jansons (tenor), Jānis Mišiņs (bass) ja Läti Raadio Koor, dirigeerib Andres Mustonen. Bachi suurvormi juhatab Mustonen ka 20. märtsil kell 19 Tartu Jaani kirikus ja 21. märtsil kell 19 Tallinna Kaarli kirikus.

Andres Mustonen on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi viiuli erialal, vanamuusika alal täiendanud ennast Austrias ja Madalmaades. 1972. aastal asutas Mustonen varajase muusika ansambli “Hortus Musicus”, kellega on salvestatud üle 30 heliplaadi ning saavutatud rahvusvaheline tunnustus. Varajase muusika pioneerina Eestis kutsus Mustonen ellu barokkmuusikafestivali ja algatas mitmeid konsterdisarju. Mustonen dirigeerib muusikat ka teistest ajastutest nüüdismuusikani välja. Tihe koostöö seob Andres Mustoneni Leedu ja Läti rahvusorkestritega, Soome ja Roosti linnaorkestritega, segakooriga “Latvija” ja Läti Raadio Kooriga.

2006. aastal loodud valdavalt noortest muusikutest koosneva orkestri „Sinfonietta Rīga” repertuaar varieerub barokist kõiksuguse kaasaegse muusikani. Nende tööd iseloomustab valmisolek eksperimenteerida nii akadeemilisel kui mitteakadeemilisel suunal. Orkestri kavades leidub märkimisväärsel hulgal uue muusika esiettekandeid. „Sinfonietta Rīga” peadirigent on Normunds Šnē. Eesti dirigentidest on olnud orkestri ees Tõnu Kaljuste.

Läti Raadio Koor asutati 1942. aastal. Alates 1992. aastast on koori juhatanud Sigvards Kļava ja Kaspars Putniņš. Koori repertuaaris on muusika renessansist tänapäevani, regulaarselt tellitakse teoseid Läti heliloojatelt. Läti Raadio Koor annab aastas kuni 60 kontserti, esineb tihti nüüdismuusikafestivalidel (“Klangspuren” festival Austrias, “Time of Music” Soomes, “Tenso Days” Saksamaal ja Prantsusmaal) ja on sage külaline ka Eestis. Oma tegevuse eest on koori neljal korral hinnatud Läti muusika Suure Auhinnaga.

Mariliis Valkonen 

Tagasi