Muusikasündmuste kalender

Ida Muusika Festival Orient

04.06.2017
Koht: Vaba Lava, Telliskivi Loomelinnak
Kell: 19:00

STEPI JA KÕRBE LAULUD

Epi (morinhuur, ülemhelilaul / Mongoolia)

Abdellatif Belgacem (luule) & Sahara beduiinide folkloorigrupp 5 Étoiles (Tuneesia)

Mongoolia muusik Dandarvaanchig Enkhjargal, tuntud eelkõige lavanime Epi järgi, sündis küll pealinnas Ulaanbaataris, kuid kasvas üles pisikeses Altanbulagi külas. Ta elas steppides nomaadina koos oma pere ja hobusekarjaga kuni talendijahid avastasid tema muusikaande ning suunasid ta edasistele muusikaõpingutele. Epi on õppinud Ulaanbaatari konservatooriumis Mongoolia traditsioonilise pilli morinhuuri mängu oma ala meistri Jamjani juures. Lisaks õppis ta ka kurgulaulu ehk ülemhelilaulu. Tänaseks on Epi väga tuntud ka väljaspool Aasiat esineb sageli koos teiste etno- ja maailmamuusikutega.

Tuneesia poeet Abdellatif Belgacem pärineb Marazigi hõimu luuletajate perekonnast. Teda on pärjatud rohkem kui 300 auhinnaga nii koduses Tuneesias kui ka riigi piiridest väljaspool. Belgacem on ühtlasi osalenud arvukatel festivalidel araabia maades, nende seas Saudi Araabia, Liibüa Alžeeria, Egiptus, Maroko ja Jordaania.
Abdellatif Belgacem on rahvusvahelise Sahara festivali luulekomitee esimees. Festival toimub igal aastal detsembris Douzi linnas ning on keskendunud Tuneesia kommete tutvustamisele. Luulevõistlust, mida ta selle raames korraldab, võib pidada ürituse tippsündmuseks. Belgacem on oma kodulinna Douziga tihedalt seotud − aastatel 1990−1995 töötas ta sealse omavalitsuses nõustajana. Lisaks on ta kahel korral olnud Douzi Sahara muuseumi eesotsas, esimest korda aastatel 1988−1998 ning viimati 2012−2015. Belgacem on asutajaliige nii Araabia populaarkirjanduse ühenduses kui ka Magribi piirkonna sarnases liidus. Lisaks kuulub ta ka ülemaailmsesse kaameli säilitamisele pühendunud organisatsiooni.
Oma luules kinnistab Abdellatif Belgacem Lõuna-Tuneesia rahvaluule suulist traditsiooni. Värsside rütmistamisel lähtutakse kaameli traavimisest, mistõttu võib tõmmata paralleeli ka räppmuusikaga, kõlavad mõlemad esmasel kuulamisel võrdlemisi sarnaselt. Peamine teema Belgacemi luules on Sahara igapäevaelu kujutamine − ta ülistab beduiinide elu, kirjutab armastusest, aga ka maisematest muredest, näiteks mopeedi rikkiminemisest.

Sahara beduiinide folklooriansambel 5 Étoiles loodi 2007. aastal Abdedhaher Hedi eestvedamisel. Ansambel, mille näol on tegemist elava kultuuri osaga, on pühendunud esivanemate pärandi järgmisele ja Marazigi hõimu traditsioonide tutvustamisele. 5 Étoiles on oodatud külaline arvukatel festivalidel ning kuulub Douzi linnas toimuva rahvusvahelise Sahara festivali esinejate raudvara hulka. Nimelt etendatakse festivali raames traditsioonilist beduiini pulmatseremooniat, mille hulka kuuluvad ka mitmed tantsud. Traditsioonilises riietuses, mille silmapaistvamaks osaks on pikad helesinised plisseerseelikud ja punased vestid, esitab 5 Étoiles pärimuslike instrumentide saatel meeste tantse.

Pilet 10-15€: Piletilevi
Vaata ka: Orient
image

Tagasi