Muusikasündmuste kalender

Eestirootslaste V laulu- ja tantsupidu ''Lähemalt ja kaugemalt''

06.07.2024
Koht: Haapsalu Piiskopilinnus
Kell: 12:00

Eestirootslased, rannarootslased, saarerahvas, aibo-/eibofolke (heal lapsel mitu nime!) kutsuvad laulu- ja tantsupeole teemaga „Lähemalt ja kaugemalt“. Tegemist on järjekorras viienda laulu- ja tantsupeoga. Eestirootslased korraldasid oma esimene laulu- ja tantsupeo suure sõja eel 1933. aastal. 2013. aastal ehk 80 aastat hiljem sai selleaastase peo kunstilise juhi Sofia Joons Gyllingi eestvedamisel see pidu uuesti toimuda ja nüüdseks on see juba saanud traditsiooniks. Laulu- ja tantsupeo kaudu tunneme end kogukonnana ja jagame rõõmsalt oma kultuuri kaugemalt tulnud lauljate, muusikute ja tantsijate ning muidugi ka publikuga!
 
Selle suve peo moto „Lähemalt ja kaugemalt” viitab sellele, et nii esitatavates lauludes, pillilugudes kui ka tantsudes on äratuntavad erinevate aegade kultuurilaenud. Vana aja laenud on põimunud meie enda loodud ja talletatud kultuuriga pärimuskultuuriks samas kui uuema aja laenud on meile kultuurisildadeks Aibolandi ja naaberrahvaste vahel. Nii nagu piirialarahvastel alati on olnud!
 
Haapsalu piiskopilinnuse õuele koguneb üle 400 koorilaulja Eestist, Rootsist ja Soomest. Lisaks üle 600 tantsija üle Eesti ja maailma suurim talharpakoor, kus on 42 liiget. Üheskoos moodustatakse 75 muusikust imelisi kooslusi just selle peo jaoks.

11.00 laulu- ja tantsupeo avapalvus Haapsalu Toomkirikus.
11.30–12.00 rongkäik Vaba tänav - Karja tänav - Lossiplats. Tule ja ela kaasa rongkäigus osalejatele!
12.00–15.00 Eestirootslaste V laulu- ja tantsupidu ,,Lähemalt ja kaugemalt". Peol esitatakse esimest korda laulikusüiti ,,Lähemalt ja kaugemalt”. Kavas on maailma suurima (meile teadaolevalt) talharpa ehk hiiu kandle orkestri esituses Vormsi leigid, koorilaulud eesti ja rootsi keeles. Võimalik on rõõmustada rannarootsi tantsude ja Rootsi tantsude Eestis viiside ja tantsusammude üle, mida esitavad rahvatantsurühmad üle Eesti. Üritus on tasuta. Sellel korral on igaühel võimalus kaasa laulda, kui soetada endale laulikusüidi laulik ürituselt ostes või on laulud varasemast tuntud ning selliselt moodustub lauljatest ja publikust ühendkoor. Ja puhtast rõõmust on samuti võimalik tantsida piiskopilinnuse suurel õuel!
18.00 Klassikaline kontsert Haapsalu Toomkirikus. Klaveril Haapsalust pärit rannarootslane Hans Matthias Kari üheskoos sõpradega Sibeliuse Akadeemiast. Kontsert on tasuta.

Pilet: Piletilevi
Lisainfo: eestirootslane.ee
 
image

Tagasi