Muusikasündmuste kalender

Villu Veski & Tiit Kalluste. ''Põhjala saarte hääled''

25.06.2024
Koht: Ilumäe kabel
Kell: 19:00

Muusikud Villu Veski ja Tiit Kalluste seostuvad Eesti publikule enamasti “Põhjala saarte hääled” ja “Tango Nuevo” heliplaatide ja kontsertide kaudu.
 
1997. a. avastasid saksofonist Villu Veski ja akordionimängija Tiit Kalluste Fääri Saartel kontserte andes, algul väikesena tundunud nüansi, mis oluliselt mõjutas kogenud muusikute järgnevat tegevust. 
 
Aastaid mitmesugustes koosseisudes jazzi ja klassikaga seonduvat muusikat mänginud mehed armusid põhjamaistesse viisidesse, nendesse, mida rannikul ja saartel kunagi ammu lauldi ja mida veel mäletatakse. Neid valdas põhjala meditatiivse meloodia kasin ilu. 1998 ilmuski album «Põhjala saarte hääled», mille napi, kuid sisuka saateteksti oli kirjutanud Eesti president Lennart Meri:
“Läänemere ruum on olnud programm, mida oleme täitnud oma ajalooga ja mida täidame täna oma sisuga. Siin kõnnib teie ees kaks meest, kes on noppinud helisid Põhjala saartelt ja neid meie jaoks tänapäeva kandnud. Siin on üks viis võtta vastu Põhjala vahemere viisid.“
President Lennart Meri Kadriorus,  14. oktoobril 1998
 
Lisaks saksofonile ja akordionile kõlavad kontsertidel armastatud loodusmehe Fred Jüssi mõtterännakud “Mere ja metsaga kõrvuti”, mis pärinevad Eesti Rahvusringhäälingu heliarhiivist. Villu Veski ja Tiit Kallute on ka koos Fred Jüssiga Põhjala saartel rännakuid ette võtnud, küll aga pole kunagi varem nende heli- ja mõtterännakud kõlanud üheskoos kontserdil.
 
Veski-Kalluste saksofoni-akordioni duo on jaganud oma muusikat ja reisinud selle programmiga kaugel kodust: Buenos Airesest Shanghaini, Montrealist Roomani, Mexico Cityst Peterburini või Nuukist Lagoseni. Duo muusika kõlanud paljudes Põhjamaade kirikutes: Fääri Saartel, Islandil, Norras, Rootsis, Soomes, Lätis Leedus.
 
Ometi pole nad kunagi ette võtnud kirikukontsertide ringreisi  kodumaal, avastamaks oma muusikaga nende kaunist kõla ja arhitektuuri ilu. Seepärast saabki  tänavu  teoks kirikukontsertide tuur 24. juunist kuni 13. juulini, kui  “Põhjala saarte hääled” kõlavad Eesti põhjaranniku ja kesk-Eesti kirikutes.

Pilet: Piletilevi
 
image

Tagasi