Muusikasündmuste kalender

Maarja Missa

22.06.2023
Koht: Triigi Filharmoonia (Triigi sadam, Saaremaa)
Kell: 21:00

Maria Faust Band
Kammerkoor Collegium Musicale
Dirigent Endrik Üksvärav

Kavas:
Maria Faust "Maarja missa"
Cyrillus Kreegi vaimulikud rahvaviisid

Festivali Klaaspärlimäng egiidi all toimuv “Maarja missa” on Triigi Filharmoonia selle hooaja avakontsert. „Maarja missa” helikeeles kohtuvad keskaja muusika, jazzi, eksperimentaalse nüüdismuusika, aga ka Eesti vanema rahvaviisi muusikalised mõjutused. „Maarja missas” on kasutatud liturgilise missateksti kõrval ka dramaturg Eero Epneri koostatud valimikku Karl Ristikivi jt luuletajate tekstidest. Need annavad traditsioonilisele missatekstile teatud osades koduvägivalla ohvritega seonduvalt peresuhete haprusele viitava intiimsema lisatähenduse.

„Maarja missa” helikeel on võrdlemisi eksperimenteeriv – muusikalised stiiliviited vahelduvad siin üsna kiiresti. Nii võivad helged ja leebed muusikalised motiivid koori naishäältel kohe üle minna instrumentaalansambli jazzilikule teemaarendusele ja keskaja motiividega sarnanev lakoonilisus teiseneda koori meeshäälte artistlikele „haugatustele” ja naishäälte malbetele sosinatele. Kooril ja instrumentaalansamblil on „Maarja missa” kui terviku raames erinevad rollid – kui sisuline raskuskese on peamiselt koori kanda, siis ansamblile jäävad dramaatiliste aktsentide rõhutamine, siduvad vahemängud ja „muusikaline kommentaarium”. Kuid selliselt püsib see muusika heas kõlalises tasakaalus nii emotsionaalses kui kompositsioonilises tähenduses.

Maria Fausti loomingu ja helikeele eripäraks on julge eksperimenteerimine mittetraditsiooniliste jazzivooludega ning viimastel aastatel ka pöördumine muusikaliste suurvormide poole. Ta on üks rahvusvaheliselt tunnustatumaid Eesti jazzartiste. Ta on pälvinud auhindu nii Eestis kui Taanis, nende seas Eesti Aasta Jazzmuusik 2016 ja Eesti Aasta Jazzhelilooja 2019. Taanis 2014. ja 2017. a Danish Music Awards Jazz võitja kategooriates Aasta Helilooja ja Aasta Cross-over Album. Viimati pälvis Maria Faust võidu Aasta Jazzalbum 2020. aastal Taanis ja 2021. aastal Eesti Muusikaauhinna.

Pilet: Piletilevi
Lisainfo: ERP
image

Tagasi