Muusikasündmuste kalender

102 suures saalis. Giovanni Albini ooper „1982“ häälele ja klaverile

21.10.2021
Koht: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Suur saal, Tallinn
Kell: 18:00

Lavastaja Liis Kolle
Esitavad Tambet Kikas (bass) ja Kristi Kapten (klaver)

Tasuta pilet Finetast (saadaval alates 7.10)

Helilooja Giovanni Albini (Itaalia, 1982) on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorant. Ta on Alessandria Konservatooriumi muusikateooria professor ning Pavia Konservatorium lektor ja Istituto di Studi Superiori dell’Insubria Gerolamo Cardano akadeemik. Ta on lõpetanud kraadiõppe erinevaid tasemeid nii kompositsioonis, klassikalises kitarris kui ka matemaatikas. Tema uuringud keskenduvad muusikateoste matemaatilisest ülesehitusest lähtuvatele esteetilistele teooriatele, matemaatilise muusikateooriale ja selle rakendamisele kompositioonis. Tema eriliseks huviobjektiks on interaktiivne meedia, muusikaline tehisintellekt ja mittelineaarsed kompositsioonisüsteemid. Ta on pidanud nendel teemadel loenguid paljudes ülikoolides ja konservatooriumides, nagu Yale’i ülikool, Curtis Institute of Music, Universidad Nacional Autónoma de México’s, Open University, Leedu Heliloojate Liit, Politecnico di Milano’s jne. Ta on kirjutanud muusikat klassikalistes žnrites, samuti helindanud erinevate videokunstide installatsioone ja näitusi. Brilliant Classics on avaldanud ja levitanud Albini kolme autori-CD-d, mis sisaldavad tema kõige olulisemat kammer-, orkestri- ja vaimulikku muusikat („String Quartets“, “Musica Ciclica” ja “Musica Sacra”). Albini on tänapäeva Itaalia kaasaegse muusika festivali ja meistrikursuseid korraldava highSCORE New Music Center ja festival highSCORE kunstiline juht.

Liis Kolle lõpetas koorijuhtimise erialal Tallinna Muusikakeskkooli ning 1999. aastal Tartu Ülikooli magistrikraadiga teatriteaduse erialal. Õppis lisaks Helsingi ülikoolis teatri- ja kirjandusteadust ning Viljandi Kultuurikolledžis teatrikunsti ja kirikumuusikat. 2005 sai Berliinis Hanns Eisleri nimelisest Kõrgemast Muusikakoolist (Hochschule für Musik „Hanns Eisler”) muusikateatri lavastaja diplomi. Aastail 2002–2004 oli ta Deutsche Bank’i stipendiaat programmis „Akademie Musiktheater heute” ning on täiendanud end Peter Konwitschny ja Volker Schlöndorffi meistrikursustel. Debüteeris ooperilavastajana 2002 Vanemuises. Varem oli lavastaja assistent Joachim Herzi („Xerxes”, 1997 Vanemuises),Neeme Kuninga(„Don Giovanni”, 1999Estonias), Stefan Herheimi („Tannhäuser”, 2001) ja Didier von Orlowski („Così fan tutte”, 2002, mõlemadAustriasLandestheater Linz’is) kõrval. Liis Kolle töötas EMTA ooperistuudio lavastajana 2007–2011 ja taas alates 2015. aastast. Lavastusi: Lortzingi Salakütt (2002 Vanemuises, ka tõlkijaid), kabaree-etendus Armastuse paraad (ka idee autor ja laulutekstide tõlkija, 2003 Eesti Goethe Instituudis), Väike võluflööt (Mozarti järgi,2003 Saksamaal Altenburg-Gera teatris, Rossini Sevilla habemeajaja (2003 Vanemuises), Rossini Sinjoor Bruschino ehk Poeg juhuse tahtel (2004 Rahvusooperis Estonia, ka tõlkija), Rossini Abieluveksel (2004, diplomitöö Hanns Eisleri nimelises Kõrgemas Muusikakoolis), Haydni Üksik saar (2006 Nargen Operas), Beethoveni Fidelio (2007 Nargen Operas), Yestoni Fantoom (2007 Smithbridge Productions Tallinna Linnahallis), Kaumanni Lopi ja Lapi (2008 Türi kevadfestivalil, esikettekanne), Mattieseni DMeeter/Veeroosi Tuleloitsija (2010 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Kanuti Gildi SAALis, esiettekanne), Vihmandi Armastuse valem (2008 Rahvusooperis Estonia, esiettekanne), lühiooperite õhtu Naine?! (2010 Pärnu Ooperis), Raveli Laps ja nõidus (2010 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Kanuti Gildi SAALis, Eesti esiettekanne), Händeli Rinaldo (2011 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Mustpeade majas, Eesti esiettekanne), Varrese Käidi ja külvati varjude seemneid, sest valgus hakkas võrsuma (2016 Yxus Ensemble Eesti muusika päevadel, esiettekanne)

Kristi Kapten on silmapaistev eesti pianist, kes annab regulaarselt kontserte nii solisti kui ka kammermuusikuna. Kontserdireisid on teda viinud paljudesse maadesse, sh Suurbritannia, Hiina, USA, Rootsi, Itaalia, Iirimaa. Ta on esinenud festivalidel nagu Edinburghi Rahvusvaheline Festival, Rooma Concerti del Tempietto, Palermo Classica, St Magnus, Glasgow West End ja Interpreetide Liidu Virmaliste festival. Ta on soleerinud erinevate orkestrite ees Eestis, Rootsis ja Suurbritannias. 2011. aastal saavutas Kristi Kapten Tallinna Rahvusvahelisel Pianistide konkursil I koha. Kammermuusikuna annab Kristi regulaarselt kontserte koos paljude tunnustatud instrumentalistide ja lauljatega. Koos briti viiuldaja Rachel Spenceri ja tšellist Duncan Strachaniga moodustatud Kapten Trio valiti aastateks 2017–2019 Šotimaa muusikaorganisatsiooni Chamber Music Scotland resident-ansambliks. Kristi Kapten on õppinud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppes ja doktorantuuris prof Peep Lassmanni käe all ning Šoti Kuningliku konservatooriumi magistrantuuris prof Fali Pavri juures. Samuti on ta end täiendanud meistrikursustel Stefan Arnoldi juures Saksamaal ja Itaalias. 2017. aastal kaitses ta oma doktoritöö, mis keskendub pianisti tööprotsessile György Ligeti klaverietüüdide omandamisel. Kristi Kapten töötab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias vokaalkammermuusika ja saateklassi õppejõuna ja on pälvinud loovuurimuse stipendiumi.

Tambet Kikas on Eesti bass, kelle esimene kontakt klassikalise laulmisega tuli aastal 2012, kui ta valiti osa võtma Rahvusooper Estonia projektist OPERAtsioon Vox. Ta astus 2013. aastal Georg Otsa nim. Tallinna Muusikakooli Tarmo Silla lauluklassi. Peale lõpetamist asus ta õppima bakalaureuse astmel Šotimaa Kuninglikus Konservatooriumis prof. Julian Tovey lauluklassis. Alates 2015. aastast laulis Tambet Soomes Savonlinna Ooperifestivali kooris ning alates 2019. aastast laulab ta Bayreuthi Festivali kooris. Tema rollide hulka kuuluvad Guccio (Puccini „Gianni Schicci“) ja Gremin (Tšaikovski „Jevgeni Onegin“). Lisaks võttis Tambet osa 2015. aastal Mart Saare nim. Laulukonkursist, kus ta võitis teise preemia. Praegu õpib Tambet Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias magistriastmes vanemlektor Taavi Tampuu käe all. Lisaks laulab Tambet alates 2020. aasta sügisest Rahvusooper Estonia kooris.

Kontserdisari „102 suures saalis“ koondab enesesse maailmatasemel muusikaprogrammi, mille esitajateks on muusika- ja teatriakadeemia (EMTA) õppejõud – väljapaistvad eesti muusikud –, üliõpilaste paremik ning mainekad külalisinterpreedid partnerülikoolidest ja mujalt. Akadeemia juubeliaastal alguse saanud sarja kontserdid toimuvad EMTA kontserdi- ja teatrimaja südames – suures saalis, mis pakub Eesti parimat akustikat ja kaasaegseimaid tehnoloogilisi võimalusi.

Vaata ka: EMTA
image

Tagasi