Arvo Volmer

04.11.1962 Tallinn

Arvo Volmer on dirigent, keda hinnatakse maailma paljudel kontserdilavadel ning muusikateatrites ning keda seob pikaajaline koostöö mitmete maailma sümfooniaorkestrite ja ooperiteatritega. Ta on tunnustust leidnud Jean Sibeliuse ja Gustav Mahleri loomingu, samuti vene ja saksa heliloojate teoste tõlgendajana ning nüüdismuusika esitustega.

Arvo Volmer õppis aastatel 1980–1985 Tallinna Riiklikus Konservatooriumis koorijuhtimist Olev Oja ja orkestridirigeerimist Roman Matsovi juhendamisel. 1990. aastal lõpetas ta Leningradi Konservatooriumi ooperi- ja sümfooniaorkestri dirigeerimise eriala Ravil Martõnovi klassis. Lisaks on ta täiendanud end USA-s Helmuth Rillingi meistrikursustel. 1985. aastal sai Volmer Eesti Koorijuhtide võistlusel teise koha ning 1989. aastal pälvis eriauhinna ja neljanda koha Nikolai Malko nimelisel dirigentide konkursil Kopenhaagenis.

Dirigendikarjääri alustas Arvo Volmer 1985. aastal Rahvusooperis Estonia, millele lisandus 1987. aastast ka Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri juhatamine. Ta on olnud ERSO peadirigent ja kunstiline juht (1993–2001), Eesti Muusikaakadeemia Sümfooniaorkestri dirigent (2000–2004) ning Rahvusooper Estonia loominguline juht ja peadirigent (2004–2012). Samuti on ta tegutsenud Oulu Linnaorkestri kunstilise juhina ja peadirigendina (1994–2005), Austraalias Adelaide’i Sümfooniaorkestri kunstilise juhi ja peadirigendina (2004–2013) ja esimese külalisdirigendina (2013–2015) ning Põhja-Itaalias Bolzano ja Trento Haydni Orkestri peadirigendina (2014–2020). Alates 2019. aastast sai Arvo Volmerist taaskord RO Estonia loominguline juht ja peadirigent.

Külalisdirigendina on ta juhatanud selliseid tuntud orkestreid nagu Tokio NHK Sümfooniaorkester, São Paulo Sümfooniaorkester, BBC Philharmonics (Manchester), Birminghami Sümfooniaorkester, Prantsuse Rahvusorkester, Berliini Raadio Sümfooniaorkester, Tšaikovski nimeline Akadeemiline Sümfooniaorkester, Moskva Sümfooniaorkester Russkaja Filharmonia, Stockholmi Kuninglik Filharmooniaorkester, Rootsi Rahvusorkester, Soome Raadio Sümfooniaorkester, Helsingi Linnaorkester, Kopenhaageni Filharmoonikud, Hollandi Raadio Sümfooniaorkester, Islandi Sümfooniaorkester, Porto Rahvusorkester, Sydney, Melbourne’i Uus-Meremaa, Lääne-Austraalia, Queenslandi, Tasmaania ja Auklandi Sümfooniaorkestrid ning erinevad orkestrid veel Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Hollandis, Taanis, Šveitsis, Saksamaal, Tšehhis, Poolas Iisraelis ja mujal.

Lisaks on Volmer juhatanud oopereid ja ballette Moskva Suures Teatris, Soome Rahvusooperis, Norra Rahvusooperis, Oulu Linnateatris, Malmö Ooperi- ja Muusikateatris jm.

Koos ERSO-ga on Volmer osalenud 1992. aastal Balti festivalil Stockholmis, 1993 festivalil Europamusicale Münchenis, 1997 Menuhini festivalil Gstaadis ja 2005 Läänemere festivalil Stockholmis, 2018. aastal veebruaris juhatab ta ERSO-t kolmandal Ameerika-turneel. 2002. aastal osales ta Eesti Muusikaakadeemia Sümfooniaorkestriga Euroopa noorteorkestrite festivalil Young Euro Classic Berliinis; 2007 Adelaide’i Sümfooniaorkestriga Sibeliuse festivalil Adelaide’is ning orkestri tuuril Los Angelsesse ja New Yorki; Haydni Orkestrit on ta juhatanud erinevatel festivalidel Itaalias. Samuti on ta seisnud erinevate orkestrite ees festivalidel NYYD, Eesti muusika päevad, Tubin ja tema aeg, Klaver, Klaaspärlimäng jpt ning olnud XXIII üldlaulupeo esimese päeva muusikajuht (1999).

Arvo Volmer on juhatanud muuhulgas Sven-David Sandströmi (Rootsi), Olli Kortekangase (Soome) ja paljude eesti heliloojate – Eino Tambergi (5. Sümfoonia on pühendatud Volmerile ja ERSO-le), Ester Mägi, Jaan Räätsa, Erkki-Sven Tüüri, Lepo Sumera, Raimo Kangro, Mati Kuulbergi, Toivo Tulevi, Mari Vihmandi, René Eespere jt uudisloomingu maalima esiettekandeid. 2007. aastal tõi Rahvusooperis Estonia lavale Erkki-Sven Tüüri ooperi „Wallenbeg“, millest on valminud ka DVD (ERP, 2008).

Arvo Volmeri mitmekülgne plaadistamistegevus hõlmab suurel hulgal eesti ja välismaist muusikat minevikust tänapäevani. Olulisemad plaadistused on Leevi Madetoja kogu orkestriloomingu salvestus Oulu Linnaorkestriga (Alba Records, 1998–2000), Eduard Tubina kõigi sümfooniate plaadistus ERSO-ga (Alba Records, 1999–2003), mille eest pälvis Volmer 2002. aastal Eesti Vabariigi kultuuripreemia, Tubina balleti „Kratt“ esmaplaadistus ERSO-ga (Alba Records, 2005) ning Cyrillus Kreegi Reekviemi plaadistus (Alba Records, 2007), mis on teose 1927. aastal valminud eestikeelse originaalversiooni esmakordne salvestus. Tähelepanu on pälvinud ka Ester Mägi autori CD ERSO-ga (Toccata Classic, 2007), mis valiti ajakirja Gramophone poolt aasta kümne väljapaistvaima plaadi hulka. Samal aastal alustas Volmer ka Jean Sibeliuse kogutud sümfooniate plaadistust koos Adelaide’i Sümfooniaorkestriga (ilmunud I CD, ABC Classics, 2007).

Koos Arvo Volmeriga on valminud Eesti Televisioonis mitmed saated: „Mees, kelle kätes on muusika. Dirigent Arvo Volmer“ (1996), „Orkestrimängud 5.“ (1996) ja saade sarjas „Kolmveerandsajand ERSO-ga“ (2002). Samuti on Eesti Televisioonis hulgaliselt ERSO avalike kontsertide ja stuudiosalvestisi.

Arvo Volmer on Ta on pälvinud muusikateatri aastaauhinna (1989 ja 2006), samuti on talle omistatud Eesti Kultuurkapitali sihtkapitali aastapreemia (2000), Eesti Vabariigi kultuuripreemia (2002, 2007) ning Valgetähe IV klassi teenetemärk (2002). 2009. aastal sai Arvo Volmer Eesti Teatri Muusikalavastuste auhinna Rahvusooper Estonia repertuaari laiendamise ning Richard Wagneri ooperi „Tristan ja Isolde“ haarava muusikalise tõlgenduse eest.

Koduleht: http://www.arvolmer.com/

Vaata lisaks: http://www.zavarteclassic.com/arvo-volmer

© EMIK 2010
(täiendatud detsember 2017)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).