Helen Lokuta

12.04.1975 Tartu

Helen Lokuta lõpetas Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli (1997) Aino Kõivu lauluklassis ja Eesti Muusikaakadeemia (2002) Pille Lille ja Tamara Novitšenko juhendamisel. 2000. aastal sai ta Socratese Erasmuse stipendiumi õpinguteks Saksamaal Karlsruhe Kõrgemas Muusikakoolis (Maria Venuti klassis) ja 2001 jätkas õpinguid Karlsruhe Ooperikõrgkoolis,  magistrikraadi omandas Lokuta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias aastal 2014 Jaakko Ryhäneni juhendamisel. Lisaks on Helen Lokuta osalenud Eva Märtsoni Lied’i ning Aleksandr Kapustjanski, Jaakko Ryhäneni, Maria Acda ja Päivi Järviö meistrikursustel.

1994. aastal võitis Helen Lokuta Eesti noorte lauljate konkursil I preemia, oli Eesti noorte muusikute konkursi „Con Brio“ finalist (2002) ja sai Vilniuses Leedu Teatri ja Muusikaakadeemias rahvusvahelisel vokalistide konkursil II preemia ning lisapreemia Kuldar Singi „Me armastus“, esituse eest (2005).

Helen Lokuta töötab aastast 2001 vabakutselise solistina, alates 2006 solistina Rahvusooperis Estonia ning alates 2004. aastast osaleb Tõnu Kaljuste projektiteatris Nargen Opera. Hooajal 2002/2003 töötas ta Badeni Riigiteatri ooperistuudios Karlsruhes ning Karlsruhe Riigiteatri ooperistuudios. Seal laulis nimiosa Gioachino Rossini ooperis „Tuhkatriinu“, mida esitati mitmes Saksa ooperiteatris. 2007 aastal debüteeris Helen Lokuta Läti Rahvusooperis Polina rolliga Pjotr Tšaikovski „Padaemandas“.

Helen Lokuta on esinenud Rapla Kirikumuusika Festivalil, Eesti Muusika Päevadel, Saaremaa Ooperipäevadel ja Leigo Järvemuusikal. Andnud soolokontserte Eestis, Saksamaal, Itaalias ja Rootsis (koos pianistide Ralf Taali, Piia Paemurru, Marrit Gerretz-Traksmanni ja Tarmo Eesperega). Ta on esinenud koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, Hortus Musicuse, Rudolf Tobiase keelpillikvarteti ning Eesti Filharmoonia Kammerkooriga ning laulnud selliste tuntud dirigentide käe all nagu Gintaras Rinkevi?ius, Tõnu Kaljuste, Eri Klas, Arvo Volmer, Paul Mägi, Vello Pähn, Jüri Alperten, Johannes Somary jt.

Helen Lokuta on osalenud solistina mitmete suurvormide ettekannetel – Giuseppe Verdi, Antonio Salieri ja Gabriel Fauré „Reekviem“, Giovanni Battista Pergolesi ja Antonin Dvo?áki „Stabat Mater“, Camille Saint-Saënsi „Jõuluoratoorium“, Franz Schuberti Missa Es-duur, Ludvig van Beethoveni Missa C-duur, Joseph Haydni „Missa Sancti Nicolai“ ja „Harmoniemesse“, Georg Friedrich Händeli „Messias“, Arvo Pärdi „Cecilia, vergine romana“ ja „L´Abbé Agathon“.

Olulisima osa repertuaarist moodustavad siiski ooperirollid. Rahvusooper Estonias: Carmen (Georges Bizet „Carmen”), Maddalena (Giuseppe Verdi „Rigoletto“), Flora (Verdi „La Traviata“), Emilia (Verdi „Othello“), Meg (Verdi „Falstaff“), Polina (Tšaikovski „Padaemand“), Annio (Wolfgang Amadeus Mozart „Tiituse halastus“), III Daam (Mozart „Võluflööt“), Lola (Pietro Mascagni „Talupoja au”), Mrs. Nolan (Gian Carlo Menotti „Meedium“), Volpino (Joseph Haydn „Apteeker“), Hederl (Franz Schubert / Heinrich Berté „Kolme neitsi maja“), Hääl (Wolfgang Rihm “Jacob Lens”), Angelina (Rossini „Tuhkatriinu“), Seltsidaam (Eino Tamberg „Cyrano de Bergerac“), Anna (Eduard Tubin „Barbara von Tiesenhusen“), Josephine ja õpetaja (Tõnis Kaumann „Mina – Napoleon!“), Diplomaat (Erkki-Sven Tüür „Wallenberg“) ja Nina Gluckstein (Mari Vihmand „Armastuse valem“).

Nargen Operas on Helen Lokuta rollideks olnud: Costanza (Joseph Haydn „Üksik saar“), Lisetta (Haydn „Elu kuu peal“), Ingel (Tõnu Kõrvitsa ooperites „Mu luiged, mu mõtted“ ja õpetaja (Kõrvits „Tuleaed“). Samuti on Helen Lokuta osalenud Pärnu Kontserdimajas ja Eesti Muusika Päevade raames Veljo Tormise lühiooperis „Luigelend“ ning vokaalsolistina Léo Delibes'i balletis „Coppélia“.

2005. aastal pälvis Helen Lokuta Pille Lille Muusikute Toetusfondi tiitli „Aasta noor muusik“ ning 2007. Eesti Teatriliidu Aastapreemia Rossini „Tuhkatriinu“ nimirolli ja Õpetaja ning Ingli rolli eest Kõrvitsa ooperites „Tuleaed“ ja „Mu luiged, mu mõtted“.

Kauni tämbriga tugev ja selge hääl kõlas hästi kõigis registrites, lisandus meeldiv esinemismaneer ning võluv loomulikkus. Lokuta tuli toime väga keerukate tehniliste ja sisuliste ülesannetega, säilitades seejuures sundimatuse ja mängurõõmu. Tal oli ka oma nägemuse esiletoomise julgust.
Aino Siebert. Nädala portree: Helen Lokuta – uus täht ooperi tulevikutaevas. – Eesti Elu, 08.07.2003

Helen Lokuta kogu kava kandis üldse kergelt koketse, väljendusrikka ja koloratuurse esituslaadi pitserit, mis oli naudisklev ja nauditav, nüansirohke, üllatusi pakkuv ja võluv.
Virve Normet. “Vocalissimo” – kolm lauljannat soolokontsertidega. – Muusika, jaanuar 2007

© EMIK 2009

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).