Lauri Väinmaa

02.08.1961 Tallinn
Eesti Klaveriõpetajate Ühingu asutajaliige

Lauri Väinmaa on kõrgelt hinnatud nii pianisti, pedagoogi kui ka muusikaelu korraldajana.

1979. aastal lõpetas Lauri Väinmaa Tallinna Muusikakeskkooli Ruuta Tarase ja Bruno Luki juhendamisel. Ajavahemikus 1979–1982 õppis Väinmaa Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Bruno Luki klaveriklassis ning 1982–1985 Moskva konservatooriumis Lev Vlassenko ja Mihhail Pletnjovi juhendamisel. 1990–1991 täiendas Väinmaa end Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias, kus tema õppejõuks oli Christopher Elton.
1997. aastal lõpetas Väinmaa Eesti Muusikaakadeemia magistriõppe.

1976. aastal võitis Lauri Väinmaa Ústí nad Labemis toimuval noorte pianistide konkursil II preemia. 1980. aastal pälvis ta I preemia nii Eesti pianistide konkursil kui ka Minskis aset leidnud liiduvabariikidevahelisel pianistide konkursil.
1990. aastal võitis Väinmaa eripreemia Šoti rahvusvahelisel konkursil Glasgow’s ning Martha M. Boucheri nimelise eripreemia rahvusvahelisel pianistide konkursil Marylandis (USA).

Aastatel 1985–1995 töötas Lauri Väinmaa klaveriõpetajana Tallinna Muusikakeskkoolis, alates 1987. aastast on ta olnud õppejõud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (aastast 1996 dotsent) ning 2000. aastast klaveriõppejõud ka Tampere Ammattikorkeakoulus. Tema õpilaste hulka kuuluvad Ralf Taal, Mati Mikalai, Jürmo Eespere, Jüri Reinvere jt.
Samuti on Väinmaa läbi viinud meistrikursusi Eestis, Soomes, Hollandis, Itaalias ja Suurbritannias. Lisaks on ta kuulunud mitmete riiklike ja rahvusvaheliste konkursside žüriidesse.

Alates 1981. aastast on Lauri Väinmaa esinenud solistina Eestis, Lätis, Leedus, Põhjamaades, Hollandis, Poolas, Saksamaal, Suurbritannias, Jaapanis, Venemaal jm. Ta on teinud koostööd Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Hollandi, Läti ja Soome Raadio Sümfooniaorkestriga ning selliste dirigentidega nagu Eri Klas, Arvo Volmer, Peeter Lilje, Andrei Boreiko, Mats Liljefors, Peter Ash, Nikolai Aleksejev, Vello Pähn jt.
Väinmaa on mänginud erinevates kammerkoosseisudes koos tšellistide Henry-David Varema, Aare Tammesalu, Manuel Fischer-Dieskau, Teet Järvi, viiuldajate Krysia Osostowiczi, Christoph Poppeni, Arvo Leiburi, Andrus Haava jpt.
Alates 2001. aastast mängib Lauri Väinmaa klaveriduos koos Piret Väinmaaga. Nad on üles astunud paljudes eesti kontserdisaalides ning tihe koostöö seob neid Urmas Sisaskiga (pühendanud neile tsükli „Eesti rahvataevas“). Alates 2002. aastast kuuluvad nad ka Klaveriorkestrisse.

Lauri Väinmaa repertuaari kuulub peaaegu kogu Beethoveni klaverilooming, palju romantilist (Brahms, Liszt) ning 20. sajandi muusikat (Uus-Viini koolkond, Schnittke, Ligeti, Stockhausen). Väinmaa on olnud Peeter Vähi, Urmas Sisaski, Toivo Tulevi, Ester Mägi, Eino Tambergi, Jaan Räätsa jt teoste esmaesitaja, samuti kuuluvad tema repertuaari Eduard Tubina, Heino Elleri, Rudolf Tobiase ja Arvo Pärdi muusika.
Väinmaa on teinud salvestisi mitmele plaadifirmale, televisioonile ning raadiole (näiteks BBC-le kõik Pärdi klaveriteosed 1993. aastal).

1991–1992 töötas Väinmaa Eesti Kontserdi kunstilise juhina. Ta on rahvusvahelise pianistide festivali „Klaver“ algataja ning kunstiline juht.

1995. aastal pälvis Väinmaa Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia.

© EMIK 2010

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).