Neeme Punder

20.04.1958
Eesti Flöödiühingu liige
Eesti Interpreetide Liidu liige

Neeme Punder on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi flöödi erialal Elmar Peäske juhendamisel 1981. aastal ning täiendanud end Wilbert Hazelzeti, Walter van Hauwe ja Marijke Miesseni juures Hollandis. 1978. aastal oli ta Vabariikliku Puhkpillimängijate Konkursi laureaat.

Neeme Punder on pedagoog flöödi- ja plokkflöödi erialal Tallinna Muusikakeskkoolis (alates 1995), ta on olnud lektor Eesti Muusikaakadeemia flöödi- ja barokkflöödi erialal (1990-2005), flöödi- ja plokkflöödiõpetaja Viljandi Muusikakoolis (1998-2005), flöödipedagoog ja vanamuusika professor Viljandi Kultuuriakadeemias (1998-2006), viimases ka muusikaosakonna juhataja (2004-2006) ning barokkflöödi ja plokkflöödi pedagoog Läti Muusikaakadeemia magistriõppes (2001–2003). On viinud läbi varajase muusika interpretatsiooni kursusi Eestis, Soomes, Venemaal ja Saksamaal.

Ta on Viljandi Vanamuusika Festivali kunstiline juht, mitmete flöödiga seotud kontserdisarjade ja festivali “Flutish Kingdom” algataja. Punder on juhendanud erinevaid vanamuusikakollektiive, sealhulgas Vanalinna Barokkorkestrit ja Kammerkoori. 1998-2005 oli Neeme Punder Eesti vanima varajase muusika ansambli Viljandi Linnakapelli kunstiline juht.

Neeme Punder on Eesti Flöödiühingu asutajaliige ja juhatuse liige, Eesti Interpreetide Liidu juhatuse liige. Tegutseb Eesti Kontserdi produtsendina.

Ta on olnud aastatel 1979-2005 vanamuusika ansambli Hortus Musicus solist, mängides plokkflööte, traversflööte ja teisi vanu puhkpille ning teinud kaasa ansambli kõik tähtsamad välisesinemised festivalidel ja mainekates kontserdisaalides kogu Euroopas, Iisraelis, USA-s, Jaapanis ja Venemaal. Neeme Punder on tuntud ka kaasaegse muusika interpreteerijana ja paljude eesti heliloojate teoste esmaesitajana (Peeter Vähi, Galina Grigorjeva, René Eespere, Helena Tulve, Toivo Tulev, Tõnu Kõrvits jt.). Ta kuulub nüüdismuusikaansambli Reval Ensemble tuumikusse ning on Rahvusooper “Estonia” puhkpillikvinteti koosseisus.

Neeme Punder on mänginud Soome-Eesti Barokkorkestris, Tallinna Kammerorkestris, ansamblites Eesti Barokksolistid, The Art Russica jpt. Ta on esinenud koos paljude tuntud muusikutega nagu Aleksei Ljubimov, Tatjana Grindenko, Gidon Kremer, Paul Hillier, David James, Tõnu Kaljuste, Meelis Vind, Ain Anger, Pille Lill, Toomas Vavilov jne.

Tal on ilmunud sooloplaat “The Flutish Kingdom” (Erdenklang, 1996). Solist René Eespere Flöödikontserdis nr. 2 CD-del “Concertatus celatus” (Bella Musica, 2007) ja “René Eespere. Concertos” (Antes 1998) ning Peeter Vähi Flöödikontserdis “A Chant of Bamboo” LP-l “A Chant of Bamboo” (ERP, 2006). Neeme Punder on Viljandi linna kultuuripreemia laureaat (1999).

Punderi mäng oli ühtviisi mängutehniliselt virtuoosne kui fantaasiarikkalt spontaanne, seda eriti tempode ja dünaamika osas.
Igor Garšnek. Nüüdismuusikaga 24. korrusel. - Sirp, 24.01.2003

L. Sumera “Vaikiv odalisk” Neeme Punderi esituses oli üks kontserdi kõrghetki.
Vahur Luhtsalu. Kontserdipeegel. Dialoogid iseendaga. - Sirp, 6.10.2000

Lisainfo: Estonian Record Production

© EMIK 2008

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).