Anne-Liis Poll
22.02.1963 Keila
Anne-Liis Poll on eesti improvisatsioonilise laulu üks juhtivaid edendajaid. Ta tegutseb nii improvisatsiooni kui ka klassikalise laulu õppejõuna EMTA Kõrgemas Lavakunstikoolis, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias.
Anne-Liis Poll alustas muusikaõpinguid akordioni- ja klaverimänguga. 1982 lõpetas ta Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli koorijuhtimise erialal Enn Oja juhendamisel ja 1987 Tallinna Riikliku Konservatooriumi Kuno Arengu klassis. 2003. aastal kaitses Anne-Liis Poll Eesti Muusikaakadeemia Kõrgemas Lavakunstikoolis magistrikraadi (töö "Häälikute mängud", juhendaja Allan Vurma) ning jätkas doktoriõppes Anto Peti juhendamisel. Magistritöö "Häälikute mängud" on ilmunud ka raamatuna, mis käsitleb hääletehnika ja improvisatsioonioskuse arendamist. 2011 kaitses Anne-Liis Poll doktoritöö teemal "Häälemängud" (juhendaja Allan Vurma), mis on samuti ilmunud raamatuna. Laulmist on Anne-Liis Poll õppinud eraviisiliselt Galina Kulkina, Eva Märtsoni ja Matti Pelo juhendamisel.
Aastatel 1980–1987 juhatas Poll mitmeid koore sh Tallinna Kaubamaja ja Teaduste Akadeemia naiskoori ning segakoori Sõprus. 1986 asutas Poll Eesti Projekti kammerkoori ja oli 1986–1987 selle kunstiline juht ja dirigent. Eesti Projekti kammerkooriga võitis Poll rahvusvahelisel koorivõistlusel "Tallinn 88" parima dirigendi nimetuse ja grand prix. Aastatel 1990–1994 anti välja 3 CD-d ja MC. Helilooja Urmas Sisask on pühendanud Poll Eesti Projekti kammerkoorile ja selle juhile Anne-Liis Pollile oma teose "Magnificat" ning Anne-Liis Pollile laulutsükli "Ganymedes".
Aastatel 1987–1988 oli Poll Eesti Filharmoonia Kammerkoori koormeister-dirigent. Ta on teinud alates 1980. aastast koostööd mitmete kollektiividega, sh 1988–1989 Hortus Musicusega, 1989–1992 barokkorkestriga LinnaMuusikud ja ansambliga väike rinG, 1999–2001 Eesti Barokksolistidega, aastast 2000 ProImProga ning aastast 2003 ansamblitega Accentus Tallinn ja MederConsort.
Anne-Liis Poll on laulnud mitmetes suurvormides, sh. J. S. Bachi "Magnificat" ja "Johannese passioon", G. F. Händeli "Messias" ja "Iisrael Egiptuses", W. A. Mozarti c-moll missa ja A. Pärdi "Passio". Ta on osalenud ka C. Monteverdi, D. Buxtehude, J. S. Bachi, G. Ph. Telemanni, G. F. Händeli ja A. Vivaldi soolomotettide ja kantaatide ettekannetel. Anne-Liis Poll on musitseerinud koos improvisatsioonilise muusika valdkonna paremikuga, kelle hulgas Anto Pett, Priit Lehto, Jaak Sooäär, Étienne Rolin, Kent Carter, François Rossé ja mitmed teised nii Eestist kui ka välismaalt. Alates 2000. aastast on ta kaasa teinud Tartu rahvusvahelisel improvisatsioonilise muusika festivalil.
Vokaalsolistina on Anne-Liis Poll salvestanud 7 CD-d, sh. "Lieder" koostöös pianist Siim Polliga (1998), "Espressione" (Marju Riisikampiga), 1999 "Üksi" (Raimond Valgre Laulud; Tiit Kalluste, Ain Varts ja Taavo Remmel), 2004 ilmusid improvisatsioonilise muusika plaadid "Tallinn Walk-in Session", "Liberty Plaza Live", "OperaKit" ja "Vabalt minna lastud laulud" (erinevate koosseisudega). Hilisem koostöö seob Polli improvisatsiooniansambliga Free Tallinn Trio, millega koos on välja antud ka 2 plaati – "Full Moon" (2007) ja "A Tale" (2010).
Anne-Liis Poll on õpetanud aastatel 1992–1993 Eesti Humanitaarinstituudi teatrieriala üliõpilastele laulmist, olnud aastast 1996 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Kõrgema Lavakunstikooli laulupedagoog (dotsent) ning aastast 2001 ühtlasi Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia laulu- ja improvisatsiooniõppejõud.
© EMIK 2013
EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).