Anto Pett

04.08.1960 Kiviõli

Anto Pett on üks eesti tuntuimaid klassikalise muusika taustaga vaba improvisatsiooni viljelejaid ja õptajaid.

Anto Pett on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli klaveri erialal Ene Metsjärve klassis. 1983 lõpetas ta Virve Lippuse juhendamisel Tallinna Riikliku Konservatooriumi, kus ühtlasi õppis kompositsiooni Eino Tambergi ja improvisatsiooni Hugo Lepnurme juures. 2003. aastal täiendas ta end Prantsusmaal Bordeaux's.

Alates 1987. aastast töötab Anto Pett vaba improvisatsiooni õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (aastast 1998 dotsent, aastast 2002 professor). Tema õpilaste hulka kuuluvad Tanel Joamets, Ursula Saal, Anne-Liis Poll, Tauno Aints, Tarmo Johannes, Anto Õnnis, Priit Lehto, Inga Lehto, Leonora Palu, Kristi Mühling, Kristjan Hallik ja Leipzigi rahvusvahelise improvistatsioonikonkursi laureaadid Taavi Kerikmäe, Jorma Toots, Jane Susi, Ebe Müntel ja Karin Hallingu.

Anto Pett on pikaaegse õpetamispraktika käigus välja töötanud originaalse improvisatsiooni õppemeetodi ja tutvustanud seda paljudes Euroopa muusikakõrgkoolides – Helsingis, Stockholmis, Leipzigis, Odenses, Pariisis, Riias, Marseille's, Bordeaux's, Vilniuses, Glasgow's, Gdańskis ja mujal, ning koostanud õppematerjale. 2007. aastal avaldas kirjastus Fuzeau Petti raamatu „Anto Pett`s Teaching System“, mida on tellitud üle maailma. Anto Peti näol on tegemist eesti tuntuima improvisatsioonilise musitseerimise entusiastiga. Aastatel 2000–2006 oli Pett rahvusvahelise festivali Improvizz osaleja ja konsultant. Ta on asutanud ansambli ProImPro (1998) ning osalenud sellega festivalidel Eestis, Soomes, Rootsis, Saksamaal ja Inglismaal. Pett on andnud improvisatsioonikontserte Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Saksamaal, Soomes, Taanis, Prantsusmaal ja Suurbritannias (soolo-CD "Introducing Anto Pett", Erol Records 2003). Ta on osalenud mitmes improvisatsionikoosseisus sh koos Anne-Liis Polli ja Jaak Sooäärega (ansambel Free Tallinn Trio, 2006) ning Crossing Borders Quartet (Free Tallinn Trio ja Wolf Kerchek). Pett on salvestanud Prantsusmaal (Erol Records) üle 10 CD koos erinevate improvisatsioonimuusikutega nagu Kent Carter, Étienne Rolin, Émilie Biayenda, Bruno Maurice. Anto Pett on olnud Eesti Heliloojate Liidu liige (1985–2000).

Teoseid:
Klaverikontsert (1983)
Keelpillikvartett (1984)
Trio flöödile, tšellole ja klarnetile (1982)
Trio klarnetile, tšellole ja klaverile (1984)
Sonaat klarnetile ja klaverile (1982)
Sonaat flöödile ka klaverile (1984)
Sonaat tšellole ja klaverile (1984)
Liikumised I–III klaverile (1987)
Neli laulu Hando Runneli ja Mats Traadi tekstidele (1983)

Tunnustused:
- II preema Čiurlionise nimelisel liiduvabariikidevahelisel pianistide konkursil Vilniuses (1978)
- laureaadidiplom üleliidulisel noorte heliloojate festivalil Jerevanis (1981)
- IV koht ja eripreemia Eesti pianistide konkursil (1981)
- III koht üleliidulisel noorte heliloojate ülevaatusel Moskvas (1983)
- IV koht ja eripreemia rahvusvahelisel uue muusika ansamblite konkursil Düsseldorfis (improvisatsiooniansambli Ekstemporistid koosseisus, 1996)
- Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali preemia Eesti improvisatsioonikunsti viimise eest rahvusvahelisele kõrgtasemele (2008)

Linke:
http://youtu.be/nak6BZKkXxg
http://youtu.be/oFy0hiP4nzo
http://youtu.be/EFL7OgoN3To

Anto Pett ja Christoph Baumann:
http://youtu.be/i5uIelWcsMc
http://youtu.be/LhFvwhDdWls
http://youtu.be/iHzkwx-zcNw
http://youtu.be/tZt56U4IL74


© EMIK 2013

 

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus)