Irina Zahharenkova

23.02.1976 Kaliningrad
Eesti Interpreetide Liidu liige

Irina Zahharenkova alustas muusikaõpinguid 4-aastaselt oma ema juhendamisel. 13-aastaselt kolis ta koos perega Eestisse, kus ta aastatel 1991–1995 õppis klaverit Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis professor Mare Otsa juhendamisel ning aastatel 1995–2000 Eesti Muusikaakadeemias professor Lilian Semperi klaveriklassis. Lisaks õppis ta klavessiini professor Maris Valk-Falki juhendamisel. 2003. aastal omandas Zahharenkova Eesti Muusikaakadeemias magistrikraadi klaveri erialal. 2002. aasta veetis ta vahetusüliõpilasena Sibeliuse Akadeemias, kus jätkas õpinguid ka pärast Eesti Muusikaakadeemia lõpetamist Hui-Ying Liu-Tawastjerna klaveriklassis, õppides lisaks Pekka Vapavuori juhendamisel haamerklaverit. Zahharenkova on osalenud mitmel meistrikursusel, mida on juhendanud Stephen Kovacevich, Angela Hewitt, András Schiff, Victor Merzhanov, Malcolm Bilson, Huguette Dreyfus, Pierre Hantaï jt.

Irina Zahharenkova on mitmekülgne muusik, kelle repertuaar hõlmab nii klaverile, haamerklaverile kui ka klavessiinile kirjutatud muusikat. Lemmikstiilidena on Zahharenkova välja toonud barokkmuusika, klassika ja prantsuse impressionismi, aga ka XX sajandi muusika, eriti György Ligeti loomingu. Zahharenkova on esinenud erinevatel festivalidel Eestis, Itaalias, Saksamaal, Soomes ja Norras ning olnud solist ERSO, Tallinna Kammerorkestri, Helsingi Linnaorkestri, Iisraeli Filharmoonikute, Orchestre de la Suisse Romande`i, Orchestre National de Lorraine`i ja mitme teise orkestri ees. Lisaks on ta tegev mitmes barokk-koosseisus klavessinisti ja haamerklaverimängijana.

Irina Zahharenkova mängitud muusikat on avaldatud mitmel helikandjal – 2010 anti välja DVD „Keyboard Juggleress“ live-esitusega festivalil „Klaaspärlimäng“ Tartus, kus Zahharenkova esitab nii klaveri, klavessiini kui haamerklaverimuusikat. 2010 ilmus CD „Bach`s Goldberg Variations“ ning 2012 „Scarlatti sonatas“, mis pälvis väga positiivset vasukaja.

Irina Zahharenkova on pälvinud Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastapreemia kõrgetasemeline rahvusvaheline kontserttegevuse ning särava ja isikupärase J. S. Bachi teoste interpretatsiooni eest (2020).

Preemiad:
2003 – II preemia ja eriauhind M. K. Čiurlionise teose parima tõlgenduse eest. M. K. Čiurlionise rahvusvaheline klaverikonkurss (Vilnius, Läti).
2004 – I preemia, publikupreemia ja eripreemia parima kohustuliku kaasaegse teose esitamise eest. Premio Jaén rahvusvaheline pianistide konkurss (Jaén, Hispaania)
2004 – III preemia. "Festival van Vlaanderen" International Fortepiano Competition (Bruges, Belgium)
2005 – III preemia ja eripreemia parima kohustusliku kaasaegse pala esituse eest. Rahvusvaheline klavessinistide konkurss "Praha kevad" (Praha, Tšehhi)
2005 – II preemia ja kaks eripreemiat (parim inerpretatsioon kohustuslikust kaasaegsest teosest ja Prantsuse muusikast) Epinali rahvusvaheline pianistide konkurss (Epinal, Prantsusmaa)
2005 – III preemia. Genfi rahvusvaheline pianistide konkurss (Geneva, Switzerland)
2005 – I preemia ja eriauhind parima G. Enescu klaverisonaadi esituse eest. G. Enescu nimeline rahvusvaheline pianistide konkurss (Bukarest, Rumeenia)
2006 – I preemia ja publikupreemia. J.S. Bach nimeline rahvusvaheline konkurss (Leipzig, Saksamaa)
2006 – I preemia ja kaks eriauhinda (parim tõlgendus Mozarti klaverisonaadist ja A. Casagrande teosest). A. Casagrande nimeline pianistide konkurss (Terni, Itaalia)
2006 – IV preemia. Villa-Lobose nimeline pianistide konkurss (Sao Paulo, Brasiilia)
2007 – Borletti-Buitoni Trust Fellowship Award võitja

Vaata ka: http://www.zahharenkova.net/
 

© EMIK 2013

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).