Klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai

Klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai on nii Eestis kui ka piiri taga tunnustust leidnud kammeransambel, mis esitab teoseid nii kahele klaverile kui ka neljale käele. Duo repertuaar varieerub 18. sajandist kuni kaasaegsete autoriteni. Erilisel kohal on eesti heliloojate uudislooming, sh Ülo Kriguli ja Jüri Reinvere teosed.

Pianistid Kai Ratassepp ja Mati Mikalai on püsivalt koos mänginud alates 1998. aastast. Duo on pälvinud II preemia rahvusvahelisel klaveriduode konkursil Kaunases (2000), II preemia Silvio Omizzolo klaveriduode konkursil Paduas (2000) ning I preemia Münchenis toimunud 49. ARD (Saksamaa Ringhäälingute Ühenduse) muusikakonkursil (2000), mis on üks mainekamaid omasuguste seas. Enne 2000. aastat anti klaveriduode kategoorias esikoht välja pea kolmkümmend aastat varem.

Klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai on osalenud rahvusvahelistel festivalidel, sh 56. Hitzackeri festival, ARD laureaatide kammerfestival Schloss Elmaus ja festival „Musical Olympus“ Peterburis. Eesti kontserdisaalide kõrval on üles astutud ka Herkulessaalis Münchenis, Berliini Kontzerthausis, Peterburi Filharmoonias ning Milano Konservatooriumis. Kontsertreisid on duo viinud Saksamaale, Prantsusmaale, Itaaliasse, Venemaale jm. Nad on koostööd teinud selliste orkestritega nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Kremerata Baltica, Berliini Saksa Sümfooniaorkester, Mannheimi Rahvusteatri Orkester, Peterburi Maria Teatri noorteorkester. Dirigentidest on tähtsamad koostööpartnerid olnud Juha Kangas, Thomas Rösner ja Ádám Fischer.

Klaveriduo raadiosalvestisi leidub Eesti Rahvushinghäälingus ja Saksamaa raadiojaamades Bayerischen Rundfunk ning Deutschland Radio Berlin.

Klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2000) ning Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia sihipärase ja kunstiliselt kõrgel tasemel loomingulise tegevuse eest (2022).


***

Omamoodi avastus oli Kai Ratassepa ja Mati Mikalai duo silmapaistev koosmäng ja üleolek tehnilistest probleemidest. Leelo Kõlar: „Mikalai on ansamblis selgelt liidrirollis, just temalt kostus huvitavamaid koloriidilahendusi ja hoovas tugevamat sisemist laengut – seda kõike välise lihtsuse, vabaduse juures”.
Ines Rannap. Age Juurikas kogus „Con Briol” neli preemiat. -  Sirp, 11. detsember 1998

Klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai esituses tulid hea maitse ning mingi meeldiv delikaatne hoiak esile just selle tõttu, et kavas olid virtuoosse ansamblimängu efektsed leivanumbrid – Raveli „Valss” (seade) ja Mozarti-Liszti „Reminis-censes de Don Juan”.
Evi Arujärv. Con Brio – siidsukkade ja võimenduseta. - Postimees, 9. detsember 1998

Klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai – mõlemad on suurepärased pianistid. See on duo, kus on ka palju ühtset. Meie varasemates duodes Anna Klas – Bruno Lukk ja Nata-Ly Sakkos – Toivo Peäske oleme nautinud seda, et neis on väga palju erinevat ja kokku tuleb üks rikas kooslus. Tavaliselt õnnestuvad sellised ansamblid alati hästi. Aga duo Ratassepp – Mikalai on kuidagi jõulisem selles mõttes, et nad suudavad väga äkki olla veel ka oma mõtlemises sünkroonsed – ühesõnaga suurepärane kooslus.
Tiina Õun. Tükike maailma koju kätte – Valdur Roots festivalist „Klaver 2000”. - Teater. Muusika. Kino, jaanuar 2001

© EMIK 2008

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).