Marko Martin

20.08.1975 Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige alates 2003
Rahvusvahelise Eduard Tubina Ühingu liige alates 2005

Marko Martin lõpetas 1993. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis Lembit Orgse klaveriklassi ning jätkas Eesti Muusikaakadeemias Peep Lassmanni juures. Aastatel 1996-2000 täiendas end magistriõppes Londoni Guildhall School of Music and Drama’s Joan Havilli klassis. Ta on osalenud ka Eric Heidsiecki, Dominique Merlet’, Sequeira Costa, Leon Fleicheri, Dmitri Baškirovi ja Murray Perahia meistriklassides ning võtnud konsultatsioone Paul Badura-Skodalt.

Õppeaastal 2000/2001 pälvis Marko Martin Londoni Guildhall Schoolis Performance Fellowshipi stipendiumi, mis andis õiguse võtta tunde kooli kõigilt professoritelt ja tegeleda - läbi viia tunde ja workshop'e, organiseerida koolikontserte - nooremate kursuste üliõpilastega. Aastast 2002 töötab Marko Martin Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias klaveriõppejõuna.

Marko Martin on edukalt esinenud paljudel rahvusvahelistel pianistide konkurssidel ja saanud auhindu juba õpingute ajal. Ta on saavutanud esikoha mitmel õpilaskonkursil (1990 Tšehhoslovakkias, 1992 Harkovis ja 1993 Riias). 1998. aastal pälvis ta preemia Gina Bachaueri nimelisel konkursil Salt Lake Citys ja 2000. aastal laureaaditiitli Calgarys, Esther Honensi nimelisel rahvusvahelisel pianistide konkursil. Üldse on teda tunnustatud enam kui kahekümnel rahvusvahelisel konkursil. Marko Martini mängustiilis, eriti Johannes Brahmsi, Ferenc Liszti ja Franz Schuberti esitustes, on tunnustust leidnud lüürilisuse ja energiakülluse erakordne tasakaal. Samaväärset imetlust on äratanud ka tema nüüdismuusikatõlgendused.

Martin debüteeris sooloõhtuga Tallinnas 1992. aastal ning on edaspidi andnud kontserte ja esinenud orkestritega nii Euroopa maades kui ka Põhja-Ameerikas. Debüüt orkestriga toimus 1999. aastal Londonis The Philharmonia Orchestra ees (Brahmsi Klaverikontsert nr. 2) ning sooloõhtu Wigmore Hallis aastal 2002.

Marko Martin on teinud koostööd selliste orkestritega nagu Li?paja Sümfooniaorkester, Bergslagens Kammarsymfoniker, Norfolki Sümfooniaorkester, Calgary Philharmonic Orchestra, Midlandi Sümfooniaorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Tallinna Kammerorkester. Ta on tegutsenud ka ansamblimängijana koos Sigrid Kuulmanni, Kalev Kuljuse, Madis Kariga ning teiste maade muusikutega - Irina Botškova, Andrej Bielowi ja Geoff Nuttaliga, ning Daedalus Quarteti ja Jacques Thibaud’ Trioga.

Marko Martini ulatuslikus repertuaaris on ligi 20 instrumentaalkontserti. Klassikute ning meelisautorite Johannes Brahmsi ja Ferenc Liszti kõrval kuulub sinna ka eesti helilooming, sealhulgas Eduard Tubina, Rudolf Tobiase, Heino Elleri ja Arvo Pärdi teosed. Martin on salvestanud muusikat mitmele raadiojaamale (BBC, CBC, Eesti Rahvusringhääling) ja on teinud kaks CD-d Franz Schuberti (Abbas Records, 1998) ja Ferenc Liszti (Arktos, 2002) muusikaga.

2005. aastal pälvis Marko Martin Neeme Järvi nimelise noore muusiku auhinna.

Marko Martin on loova ande ja ereda väljenduslaadiga pianist. Ta näib omavat üsna erandlikku, vastandeid ühendavat loovuskomplekti: tugevat enesekontrolli, suure tehnika haardejõudu ja – ratsionaalsusest hoolimata – artistlikku spontaansust.
Evi Arujärv. Muusikaliste röntgenipiltide ilu ja täiuslikkus. – Postimees. Kultuur, 25. juuli 1998

© EMIK 2008

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).