Arbo Valdma

20.02.1942 Pärnu

Arbo Valdma alustas klaveriõpinguid Pärnu Lastemuusikakoolis Alice Mardi juhendamisel, mille lõpetas aastal 1958. Õpingud jätkusid Tallinna Muusikakoolis (1958–1961)  Hilja Olmi juures ning Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Bruno Luki klassis, mille lõpetas 1966. Aastatel 1966–1969 täiendas Arbo Valdma end Moskva Konservatooriumi aspirantuuris Nina Jemeljanova ja Aleksandr Nikolajevi juhendamisel.

Aastatel 1970–1973 oli Arbo Valdma ENSV Riikliku Filharmoonia koosseisuline solist ning 1970–1972 ühtlasi vanemõpetaja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis. Aastal 1972 siirdus Arbo Valdma elama Jugoslaaviasse (praegune Serbia ala) ning töötas Belgradi, Zagrebi ja Novi Sadi muusikakõrgkoolide klaveri eriala õppejõuna ning osakonna juhatajana. Aastast 1992 elab ja töötab Arbo Valdma Saksamaal, kus tegutseb professorina Kölni Kõrgemas Muusikakoolis.

Arbo Valdma on juhatanud aastast 1984 arvukalt meistrikursuseid üle terve maailma sh Eestis, Inglismaal, Venemaal, Itaalias, endistes Jugoslaavia vabariikides, Lõuna-Koreas, Malaisias, Kreekas, Kanadas, Saksamaal, Jaapanis, Hiinas ja USA-s, muuhulgas ka Londoni Guildhall School’is (2000) ja Moskva Konservatooriumis. Väga intensiivsed olid aastad 2007–2009 Genfis, kus Valdma viis läbi meistrikursused „International Piano Academy“ ning aastatel 2007–2010 „Klavierbogen“ Lichtensteinis. Alates aastast 2007 kuni tänaseni toimub Valdma juhendamisel Jaapanis Fukuokas ja Nagoyas „International Music Festival with prof. Arbo Valdma“. Ühtlasi on ta aastast 2009 viinud läbi sagedasi meistrikursuseid ning osalenud konverentsidel Hiina riiklikes konservatooriumites sh Peking, Guangzhou, Xi'An, Nanchang, Hong Kong ning osalenud ka Hong Kongi Rahvusvahelise Klaverikonkursi „The Lizst Award“ züriis (2010, 2012 ja 2014). Aastast 2002 on Arbo Valdma Pärnu igasuvise rahvusvahelise pianistide kursuse „SUVEUNIversiteet“ kunstiline juht ja õppejõud. Valdma on ka 2010 asutatud Hiina ja Euroopa ülikoolide õppejõudude ja üliõpilaste kultuurilist ja pedagoogilist vahetust edendava mittetulundusühingu „Unieffectus“ auesimees. Ühingu algatusel toimus aastal 2014 Viinis Piano Point Festival, mille meistriklassidest, loengutest ja pianistide konkursist võttis osa üle 30 pianisti Hiinast, Saksamaalt, Koreast ja Sloveeniast.

Arbo Valdma õpilased on leidnud tunnustust enamikel kaalukatel rahvusvahelistel klaverikonkurssidel sh Brüsselis (Kuninganna Elisabethi konkurss), Viinis (Beethoveni konkurss), Veveis (Clara Haskili konkurss), Kölnis (Chopini konkurss), Epinalis, Genfis, Lausannis, Leedsis, Münchenis, Sydney's, Vercelli's, Wachingtonis jm. Tema õpilaste hulka kuuluvad teiste seas Hanna Heinmaa, Kadri-Ann Sumera, Andre Hinn, Margus Riimaa, Külliki Seepter jpt.

Soolopianistina alustas Arbo Valdma tegevust aastal 1965 Eestis, paistes silma värskete algatuste ja ideedega nii oma kavade koostamisel kui ka mitmesuguste kontserdisarjade korraldamisel. Tegutses ka ansamblistina esinedes koos Valdur Rootsi, Lilian Semperi, Bruno Luki, Jüri Gerretzi, Lemmo Erendy, Samuel Sauluse, Georg Otsa, Tiit Kuusiku, Urve Tautsi ja Jenny Siimoniga. Kontserttegevust jätkas Arbo Valdma Jugoslaavias, kus andis soolokontserte ning astus üles nimekate muusikutega nagu viiuldaja Fern Raskovici ja tšellist Walter Despalj'iga.  Arbo Valdma on andnud soolokontserte Austraalias, Eestis, Bulgaarias, Itaalias, Jugoslaavias, Kanadas, Kreekas, Leedus, Lätis, Moldovas, Poolas, Rumeenias, Saksamaal, Tšehhis, Valgevenes ja Venemaal. Lisaks on ta soleerinud paljude orkestrite ees sh. Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Pärnu Linnaorkester, Leedu Kammerorkester, Riia Kammerorkester, Moskva Kammerorkester, Belgradi Filharmoonia Sümfooniaorkester, kammerorkester Dusan Skvoran, Dubrovniku Festivali Orkester ja Novi Sadi Muusikaakadeemia orkester (dirigendid Neeme Järvi, Eri Klas, Kurt Sanderling, Alfred Janson, Oskar Danon, Nikola Debelic, Alexander Rabinowitsch, Ivo Drazinic, Anton Nanut, Pavle Dešpalj, Anton Kolar).

Arbo Valdma repertuaaris on oluline koht eesti muusikal, ta on olnud eesti heliloojate teoste esmaesitaja sh Jaan Räätsa Klaverikontsert nr. 1 op. 34, Klaverikontsert kolmes osas op. 41, Klaverisonaat nr. 4 op. 36 ja Kuldar Singi „Klaverikontsertiino“. Lisaks on ta teinud salvestisi Eesti Rahvusringhäälingus, raadiojaamades Deutche Welle, Radio Televizia Belgland, Novi Sad ja RTV Zagreb (muuhulgas 3 tunni ulatuses eesti klaverimuusikat).

Arbo Valdma on EPTA (European Piano Teachers Association) Jugoslaavia osakonna asutajaliige, EPTA Serbia aupresident ning samuti Eesti EPTA asutamise initsiaator ja auliige. Ülemaailmset tunnustust on pälvinud tema esinemised rahvusvahelistel sümpoosionidel ja artiklid klaveripedagoogikast. Lisaks on Arbo Valdma algatanud ja läbi viinud hulga televisiooni- ja raadiosaateid, kus võib kuulda tema õpilaste väga häid klaverimuusika esitusi. 1991. aastal omistati professor Arbo Valdmale Eesti Muusikaakadeemia audoktori (Dr. honoris causa) kraad.

Arbo Valdma on pälvinud oma tegevuse eest mitmeid auhindu. Aastatel 1977 ja 1983 pälvis ta Belgradi linna aasta parima muusiku preemia, 1985 Jugoslaavia Raadio ja TV. 1 auhinna ja aastal 1993 pedagoogilise elutöö eest Serbia Vabariigi kõrgeima autasu „Dositej Obradović“. 2009. aasta algul tunnustas Pärnu linnavolikogu Arbo Valdmat Pärnu haridus- ja kultuurielu rikastamise eest vapimärgiga.


© EMIK 2014

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).