Teele Jõks

Teele Jõks
12.11.1975 Tallinn

Teele Jõks on Eesti publikule tuntud barokklauljana, aga ka mitmete ooperite nimiosatäitjana - tema repertuaari kuulub lisaks kammermuusikale lai valik baroki ja hilisemate ajastute suurvorme, ooperilauljana seob teda tihedam koostöö Rahvusooper Estoniaga, kus esitab solistirolle mitmetes lavastustes sh Georg Friedrich Händeli „Julius Caesar“.

Teele Jõks on lõpetanud aastal 1991 Nõmme Lastemuusikakooli viiuli erialal Leila Eespere klassis ja aastal 1994 Tallinna Muusikakeskkooli muusikateooria erialal, õppides lisaks ka kompositsiooni. Aastatel 1994–1995 õppis Jõks Eesti Muusikaakadeemias muusikateadust ning jätkas 1995–1996 vahetusüliõpilasena Conservatoire National Supérior Musique et Danse de Lyon´s, kus õppis laulmist Margreet Honigi ja vanamuusika interpretatsiooni Marie-Claude Vallini juures. Lauluõpingud jätkusid aastal 1996 Amsterdamis Sweelincki konservatooriumis samuti Margreet Honigi juhendamisel, mille Jõks lõpetas aastal 2000. Aastatel 2001–2002 õppis Teele Jõks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kammerlaulu Ivo Kuuse klassis, seejärel Londoni Guildhall School of Music and Drama magistriõppes lõpetades aastal 2004 juhendajate Susan McCullochi, Teresa Goble ja Sarah Walkeri käe all. Lisaks on ta täiendanud ennast kammerlaulu, vanamuusika ja ooperilaulu erialal Emma Kirkby, Harry van der Kampi, Emanuele Morisi, Graham Johnsoni ja Rudolf Janseni juures. Teele Jõks jätkab õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuris.

Teele Jõks on töötanud aastatel 2004–2005 kammerkoori Voces Musicales ja ETV Lasteekraani Muusikastuudios hääleseadjana ning olnud hääleseadeõppejõud Tallinna Ülikoolis. Hetkel on Teele Jõks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias barokklaulu õppejõud ning õpetab laulmist ka Tallinna Georg Otsa nimelises Muusikakoolis.

Teele Jõksi repertuaaris on tähtsal kohal 17. ja 18. sajandi kiriku- ka kammermuusika, mida eelistab esitada ajastu originaalpillidel mängivate ansamblitega, tema koostööpartneriteks on olnud ka klavessinistid Imbi Tarum ja Marju Riisikamp. Samuti hõlmab suurt osa repertuaarist 19. ja 20. sajandi muusika, mida Jõks on esitanud koos Peep Lasmani, Ralf Taali ja Piia Paemurruga. Teele Jõksi repertuaaris on lai valik baroki ja hilisemate ajastute suurvorme – tunnustatud oratooriumilauljana on ta üles astunud koos Corelli Barokkorkestri, Tallinna Barokkorkestri, Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, samuti Eesti Filharmoonia Kammerkoori solistina, ettekandele on teiste seas tulnud Johann Sebastian Bachi „Johannese passioon“, h-moll missa, „Jõuluoratoorium“, „Magnificat“ ja kantaadid sh soolokantaat „Contented rest, beloved inner joy“, Georg Friedrich Händeli oratoorium „Jefta“ ja „Dixit Dominus“, Antonio Vivaldi „Introsuzione al Goria“ (ehk „Gloria“), Claudio Monteverdi „Vespro della Beata Vergine“, Giovanni Battista Pergolesi „Stabat Mater“, Marc-Antoine Charpentier „Te Deum“, Wolfgang Amadeus Mozarti "Reekviem", Felix Mendelssohn Bartholdy „Paulus“ ja mitmed teised helitööd. Ta on esinenud erinevates Euroopa riikides ja pea kõigil suurematel Eesti muusikafestivalidel.

Teele Jõks on osalenud Eesti nüüdisautorite teoste esiettekannetel sh Veljo Tormise „Sünnisõnad“ (1999) ja Eino Tambergi „Peeglimängud“ (2002). Ta on külalissolistina osaline mitmetes Rahvusooper Estonia ja Vanemuise teatri lavastustes. Esimese ooperikogemuse omandas Jõks aastatel 1991—1993 Estonia teatri “Võluflöödi” lavastuses koos “Ellerheina” kaaslastega Kolme Poissi lauldes. Esimene ooperi suurroll oli aastal 1998 Läti Rahvusooperis Bradamantena Georg Friedrich Händeli “Alcinas”. Tema repertuaari kuuluvad Estonias nimiosad Georges Bizet’ „Carmenis“, Gioachino Rossini „Tuhkatriinus“, Emmerich Kálmáni „Silvas“ ja Georg Friedrich Händeli „Julius Caesaris“, samuti osatäitmised Sergei Prokofjevi, Giuseppe Verdi ja Erki-Sven Tüüri ooperites. Vanemuise teatris laulab ta Pjotr Tšaikovski „Jevgeni Oneginis“ Olga rollis.

Aastal 2003 võitis Teele Jõks Tracey Chadwelli mälestuspreemia Guildhalli koolis, kammermuusika vallas. Aastast 2002 on Teele Jõks Eesti Interpreetide Liidu liige.

© EMIK 2013

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).