Mari Tampere-Bezrodny

22.04.1951, Tallinn

Mari Tampere-Bezrodny on kõrgelt hinnatud viiuldaja ja viiulipedagoog, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor ning Sibeliuse Akadeemia õppejõud.

Mari Tampere-Bezrodny pärineb pika ajalooga muusikute suguvõsast – tema vanaema oli laulja ja Tallinna Konservatooriumi pedagoog Jenny Siimon, ema aga orelimängija ja pianist Aime Tampere. Mari Tampere-Bezrodny alustas viiuliõpinguid Tallinna Lastemuusikakoolis Kaari Kadaku juhendamisel. Aastal 1970 lõpetas Tampere-Bezrodny Tallinna Muusikakeskkooli Ivi Tiviku viiuliklassi, 1975 Moskva Konservatooriumi ja 1977 samas aspirantuuri prof. Igor Bezrodnõi juhendamisel.

Aastast 1977 on Mari Tampere-Bezrodny töötanud õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (aastast 1991 dotsent ning 1996 professor). Aastate vältel on tema juures pikemalt õppinud üle 120 õpilase, paljud neist on rahvusvaheliste konkursside laureaadid, orkestrandid ja pedagoogid mitmetes maades. Tema õpilaste hulka kuuluvad teiste seas Eva Punder, Aet Ratassepp, Andrus ja Ruth Haav, Juhan Tralla, Kristina Kriit, Lasse Joamets, Leena Laas, Sigrid Kuulmann-Martin, Ivi Ots jt. Tampere-Bezrodny on ühtlasi õppejõud ka Sibeliuse Akadeemias (aastast 1990) ning on õpetanud aastatel 1996–2001 Moskva Konservatooriumis. Üle 30 aasta on ta juhendanud meistrikursusi paljudes maades sh Hispaania, Iisrael, Itaalia, USA, Skandinaaviamaad, Prantsusmaa, Hiina, Jaapan, Rumeenia, Slovakkia, Saksamaa, Suurbritannia, Venemaa, aastatel 2001–2006 regulaarset kursust Madridis. Samuti on ta osalenud mitmete rahvusvaheliste konkursside žüriides nagu Jeunesse Musical, Osaka International Music Competition, Heino Elleri nimeline Rahvusvaheline Viiuldajate Konkurss jt.

Mari Tampere-Bezrodny on esinenud nii soolokontsertidega kui ka nimekate orkestrite solistina enam kui 30 riigis (koostöös tunnustatud dirigentidega Igor Bezrodnõi, Peeter Lilje, Eri Klas, Roman Matsov, Leonid Grin, Eduard Serov, Aleksandr Lazarev jpt). Ta on osalenud mainekatel rahvusvahelistel festivalidel koos maailmakuulsate muusikutega sh Igor Bezrodny, Mstislav Rostropovich, Dmitri Sitkovetski, Erkki Rautio, Liana Isakadze, Mihail Homizer jpt. Lisaks on ta esitanud kammermuusikat mitmetes koosseisudes, pikaajalisteks ansambli koostööpartneriteks on Tampere-Bezrodnyle olnud abikaasa, viiuldaja Igor Bezrodnõi, pianistid Bruno Lukk, Riina Gerretz, Ivari Ilja, Risto Lauriala ja Aleksandra Juozapenaite-Eesmaa, aastakümnete pikkune koostöö seob teda tšellist Peeter Paemurruga. Mari Tampere-Bezrodny on esinenud ka Moskva Riikliku Akadeemilise Kammerorkestri koosseisus pianistina ja klavessinistina.

Mari Tampere-Bezrodny on toonud esiettekandele nii eesti kui vene heliloojate loomingut sh Jaan Räätsa 2. viiulikontserdi ja René Eespere „Concerto ritonello“ (koos Igor Bezrodnõiga), Lepo Sumera „Quasi improvisata“ ning esmaesitanud Nikolai Rakovi prelüüde jm viiuliteoseid. Lisaks on Tampere-Bezrodny toonud Eestis esiettekandele Karol Szymanowski, Robert Schumanni ja Felix Mendelssohni Viiulikontserdid, ning olnud Wolfgang Amadeus Mozarti „Concertone“ (koos Igor Bezrodnõiga) ja „Triple Concerto“ (koos Moskva Konservatooriumi professorite, tšellist Valentin Feigini ja altist Fjodor Druzhininiga) esmaesitaja. Ta on salvestanud Eesti Raadios ja Üleliidulises Raadios mitmeid eesti helitöid (Heino Elleri ja Ester Mägi viiulipalu, Jaan Räätsa 6. trio, Uno Naisso trio). Aastast 2000 on Mari Tampere-Bezrodny juhatanud sümfoonia- ja kammerorkestreid Saksamaal ning Hispaanias (sh Noorte Sümfooniaorkestrit Madridis), Tallinna Kammermuusika Festivali raames ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Kammerorkestrit.

Mari Tampere-Bezrodny on 2012. a. Kultuurkapitali aastapreemia laureaat.

Mari Tampere-Bezrodny abikaasa oli maailma muusika suurkuju, 1997 aastal lahkunud  viiuldaja ja dirigent Igor Bezrodnõi. Viiulikunstnikest abielupaari tütar on tunnustatud noor viiuldaja Anna-Liisa Bezrodny.

 

© EMIK 2013

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).