Villu Veski

19.12.1962 Muhu
Eesti Interpreetide Liidu liige
Eesti Jazziliidu liige

Villu Veski alustas muusikaõpinguid Saaremaal Kingissepa Muusikakoolis õpetaja Jüri Larini juhendamisel ning jätkas saksofoni erialal Olavi Kasemaa juhendamisel Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, mille lõpetas 1985. Lisaks on ta täiendanud end 1988 Ernie Wilkinsi juures Tatabánya džässilaagris Ungaris ja 1989 Claude Delangle’i käe all Pariisi konservatooriumi suveakadeemias Nice'is Prantsusmaal.

Villu Veski on töötanud aastatel 1982–2000 saksofoni- ja improvisatsiooniõpetajana Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis. 1999–2006 õpetas ta Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias (2002. aastast alates muusikaosakonna professor) ja 2001–2003 Eesti Muusikaakadeemias. Lisaks on ta juhatanud mitmeid meistriklasse Saksamaal (Freiburgis), Norras, Soomes ja Fääri saartel. Alates 2006. aastast on Villu Veski Kuressaare Kultuurivara juhataja. Ta on Eesti Interpreetide Liidu liige (aastatel 1999–2007 juhatuse liige) ning Eesti Jazziliidu liige (alates 2007 juhatuse liige). 2005. aastal pälvis Villu Veski Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtpreemia.

Villu Veski on mitme kontserdisarja ja festivali korraldaja: aastal 1988 oli Veski Eesti Kontserdi festivali "Saxomania" üks korraldajaid ja esinejaid. 1997 algatas Villu Veski Muhu tulevikumuusika festivali "Juu jääb" ning on praeguseni selle kunstiline juht. 2006. aastal asutas Villu Veski Kuressaare džässiklubi Jazz del Mar, alates 2008. aastast korraldab ta džässkontsertide sarja "Jazzruuler@RockCafe".
Mitmekülgse muusikuna on Villu Veski esitanud festivalidel „Eesti muusika päevad“ ja "Nyyd" ka eesti nüüdismuusikat, tuues muu hulgas esiettekandele Eino Tambergi ja Hillar Kareva saksofonikontserdid. Lisaks on ta soleerinud ERSO, Peterburi Filharmoonikute, Liepāja Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri ja Nõmme Linnaorkestri ees. Villu Veski kuulub Tallinna Saksofonkvarteti koosseisu alates selle asutamise aastast – 1983. Kvartett on esinenud paljudel festivalidel Eestis ja välismaal ning esmaesitanud üle 20 teose eesti tuntuimatelt heliloojatelt, samuti välja andnud mitu CD-d.

Džässmuusikuna on Veski olnud mitme ansambli asutaja ja juht, sh Villu Veski Kvartett (1985), Avicenna (koos Sergei Manukjaniga), Saxappeal Band (1992) ja Villu Veski Jazz-group (2006) ning algatanud koos Tiit Kallustega projekti "Põhjala saarte hääled". Villu Veski on teinud koostööd väga paljude tuntud muusikutega eestist ja välismaalt ning osalenud kõigil eesti džässifestivalidel ("Jazzkaar", "Tudengijazz", "Fiesta International", "Rainbow Jazz"), Muhu tulevikumuusika festivalil “Juu jääb” ning paljudel välismaistel festivalidel sh. Rigas Ritmi (Läti), Kaunas Jazz (Leedu), Rochester International Jazz Festival (USA), JazzyColours (Prantsusmaa), Inntöne Jazz Festival (Austria), Dortmund Jazz Festival (Saksamaa), Tübingen Jazztage (Saksamaa), Plazey Festival (Belgia), Magie d´un Soir Festival (Luksemburg), Summertonar Festival (Fääri saared), Pori Jazz (Soome), Athena Jazz Festival (Kreeka), Mediawave Festival (Ungari). Alates 2002. aastast on koostöös Argentiina löökpillimängija Daniel "Pipi" Piazollaga tegutsenud Villu Veski ja Tiit Kalluste tangosekstett.

Kontserdireisid erinevate koosseisudega on viinud teda kõigisse Skandinaavia riikidesse, Prantsusmaale, Hispaaniasse, Saksamaale, Belgiasse, Šveitsi, Itaaliasse, Poolasse, Ungarisse, Iirimaale, Kanadasse, USA-sse, Argentiinasse ja Taisse.

Villu Veski on tegelenud ka heliloominguga ja loonud näidendi- ja filmimuusikat, sh Discovery Travel Channeli seriaalidele ning Eestit tutvustavatele dokumentaalfilmidele: "A journey through Estonia" ja "Muhu – Estlands mystische Insel". 1999. aastal valmis muusika 13-osalisele dokumentaalsarjale "Around the world in 90 days". Lisaks on ta loonud 2002. aastal toimunud Eurovisiooni vaheetenduse muusika ning lugusid projektidele "Tango Nuevo" (2002 Buenos Aireses) ning "Elu ja rütm” (2004 Hawaiil), "Rudy Maxa's World" (2007). Lisaks on ta teinud rohkesti salvestusi mitmes erinevas koosseisus.



© EMIK 2013

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).