Irina Zahharenkova

23.02.1976 Kaliningrad, Venemaa
Eesti Interpreetide Liidu liige

Irina Zahharenkova on oma põlvkonna üks silmapaistvamaid klahvpillimängijaid Eestis, andes kontserte nii pianisti, klavessinisti kui ka haamerklaverimängijana. Ta alustas muusikaõpinguid 4-aastaselt oma ema juhendamisel. 13-aastaselt kolis ta koos perega Eestisse, kus ta õppis klaverit Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis Mare Otsa juhendamisel (1991–1995) ning Eesti Muusikaakadeemias professor Lilian Semperi klaveriklassis, mille lõpetas magistritrkaadiga 2003. aastal. Lisaks õppis ta klavessiini professor Maris Valk-Falki käe all. Ta on olnud vahetusüliõpilane Sibeliuse Akadeemias Soomes (2002), kus jätkusid õpinguid Hui-Ying Liu-Tawastjerna klaveriklassis ka pärast Eesti Muusikaakadeemia lõpetamist. Soomes õppis ta lisaks Pekka Vapavuori juhendamisel ka haamerklaverit. Irina Zahharenkova on osalenud mitmel meistrikursusel, mida on juhendanud Stephen Kovacevich, Angela Hewitt, Sir András Schiff, Victor Merzhanov, Malcolm Bilson, Huguette Dreyfus, Pierre Hantaï jt.

Irina Zahharenkova on võitnud auhinnalisi kohti suurtel rahvusvahelistel konkurssidel nagu Johann Sebastian Bachi nimeline rahvusvaheline konkurss Leipzigis (2006), Alessandro Casagrande nimeline pianistide konkurss Ternis, Itaalias (2006), George Enescu nimeline rahvusvaheline pianistide konkurss Bukarestis, Rumeenias (2005), rahvusvaheline pianistide konkurss „Premio Jaén“ Jaénis, Hispaanias (2004), rahvusvaheline klavessinistide konkurs „Praha kevad“ Tšehhis (2005), Festival van Vlaandereni raames toimunud rahvusvaheline haamerklaverikonkurss Brugges, Belgias (2004). Ta on pälvinud noori muusikuid toetava fondi Borletti-Buitoni Trust auhinna, mille tulemusel valmisid kaks sooloplaati. 

Irina Zahharenkova on mitmekülgne muusik, kelle repertuaar hõlmab muusikat barokist kuni kaasajani. Lemmikstiilidena on ta välja toonud barokkmuusika, klassika ja prantsuse impressionismi, aga ka XX sajandi muusika, eriti György Ligeti loomingu. Kontserdireisid on Irina Zahharenkova viinud kõikjale Euroopasse ja Jaapanisse. Ta on esinenud erinevatel festivalidel Eestis, Itaalias (Spoleto festival, Serate Musicali di Milano, Accademia Chigiana festival), Saksamaal (Klavier-Festival Ruhr, Mendelssohn Festival), Soomes (Kuhmo kammermuusikafestival, Naantali festival, Mikkeli suvefestival), Prantsusmaal (Prades Pablo Casals Festival), Rumeenias (Enescu Festival), Norras (Bergeni festival) jm. Ta on soleerinud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, Pärnu Linnaorkestri kõrval ka paljude välisorkestrite ees, sh BBC Ulster Symphony Orchestra, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre National de Lorraine, Iisraeli Filharmooniaorkester, Sinfonietta Rīga, Pilseni Filharmooniaorkester, North Carolina Sümfooniaorkester, Helsinki Linnaorkester, Sinfonia Finlandia ja Praha Kammerorkester ning teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Olari Elts, Robert Trevino, Daniel Raiskin, Juha Kangas, Risto Joost, Dmitri Alexeev, Leif Segerstam, Patrick Gallois jpt.

Kammermuusikuna on tema ansamblipartneriteks olnud Elina Vähälä, Arto Noras, Klaus Mäkelä, Harri Mäki, Réka Szilvay, Jaakko Luoma, Jaakko Kuusisto, Martti Rousi, Minna Pensola, Antti Tikkanen, Sergey Malov, Daniel Müller-Schott, Vladimir Mendelssohn, Patrick Gallois, Sascha Sitkovetsky, Nicolas Dautricourt, Daniel Rowland, Jacques Zoon, Ilya Gringolts, Harmut Rohde, Nicholas Daniel, Radovan Vlatkovic, Ivan Monghetti jt.

Irina Zahharenkoval on ilmunud kaks sooloplaati Scarlatti sonaatidega (2021, Classical Records) ja Bachi „Goldbergi variatsioonidega“ (2010, Classical Records in Moscow) ning DVD „Keyboard Juggleress“, kus ta esitab Haydni, Mozarti ja Beethoveni muusikat klavessiinil, haamerklaveril ja klaveril (live-konsert 2010, ERP). Lisaks osaleb ta ühena interpreetidest erinevatel kogumikplaatidel, sh Ruhri klaverifestivali kontserdisalvestus Beethoveni loominguga (2010), Genfi rahvusvahelise pianistide konkursi laureaatide salvestus Rameau’ a-moll Süidiga (2017, Claves Reocords) ning heliloojate autoriplaatidel, sh Hans Gáli (Vioolasonaat op. 101 koos Hanna Pekkalaga, 2019, Toccata Classics) ja Emánuel Moóri (Tšellosonaat op. 55 G-duur koos David Strombergiga, 2020, Oehma Classics) muusikast.

Aktiivse kontserttegevuse kõrval õpetab Irina Zahharenkova klaverit Sibeliuse Akadeemias ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Irina Zahharenkova on pälvinud Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastapreemia kõrgetasemeline rahvusvaheline kontserttegevuse ning särava ja isikupärase J. S. Bachi teoste interpretatsiooni eest (2020).


Preemiad:
2008 – V preemia Artur Rubinsteini nimelisel konkursil (Tel Aviv, Iisrael)
2007 – VI preemia Mai Lindi nimelisel rahvsuvahelisel klaverikonkursil (Helsinki, Soome)
2006 – I preemia ja publikupreemia Johann Sebastian Bachi nimelisel rahvusvahelisel konkursil (Leipzig, Saksamaa)
2006 – I preemia ja kaks eriauhinda (parim tõlgendus Mozarti klaverisonaadist ja A. Casagrande teosest) Alessandro Casagrande nimelisel pianistide konkursil (Terni, Itaalia)
2006 – IV preemia Villa-Lobose-nimelisel pianistide konkursil (São Paulo, Brasiilia)
2005 – III preemia Genfi rahvusvahelisel pianistide konkursil (Genf, Šveits)
2005 – I preemia ja eriauhind parima G. Enescu klaverisonaadi esituse eest George Enescu nimelisel rahvusvahelisel pianistide konkursil (Bukarest, Rumeenia)
2005 – III preemia ja eripreemia parima kohustusliku kaasaegse pala esituse eest rahvusvahelisel klavessinistide konkursil „Praha kevad“ (Praha, Tšehhi)
2005 – II preemia ja kaks eripreemiat (parim interpretatsioon kohustuslikust kaasaegsest teosest ja Prantsuse muusikast) Epinali rahvusvahelisel pianistide konkursil (Epinal, Prantsusmaa)
2004 – III preemia Festival van Vlaandereni raames toimunud rahvusvahelisel haamerklaverikonkursil (Brugge, Belgia)
2004 – I preemia, publikupreemia ja eripreemia parima kohustuliku kaasaegse teose esitamise eest rahvusvahelisel pianistide konkursil „Premio Jaén“ (Jaén, Hispaania)
2003 – II preemia ja eriauhind M. K. Čiurlionise teose parima tõlgenduse eest M. K. Čiurlionise rahvusvahelisel klaverikonkursil (Vilnius, Leedu)

© EMIK 2013
(täiendatud jaanuaris 2022)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).