Klaaspärlimäng Sinfonietta (Tallinn Sinfonietta)

Klaaspärlimäng Sinfonietta (rahvusvaheliselt Glasperlenspiel Sinfonietta) on professionaalsetest solistidest, kammermuusikutest ja orkestrantidest koosnev orkester, mille suurus ja koosseis varieerub vastavalt repertuaari vajadustele, alates keelpilliansamblist kuni 35- või 40-liikmelise Beethoveni-koosseisuni. Klaaspärlimäng Sinfonietta üks väärtuslikumaid tunnusjooni on sisemine energeetika ka individuaalsus. Orkestri epertuaar hõlmab klassikat barokist tänapäevani, Bachist Piazzollani, aga samuti Eesti muusikat alates Heino Ellerist kuni värskeima uudisloominguni.

Klaaspärlimäng Sinfonietta tegutseb ERPi kui katusorganisatsiooni all alates aastast 2009. Idee algataja on dirigent Risto Joost, kes kutsus orkestri kokku Tallinn Sinfonietta nime all ning jäi selle kunstiliseks juhiks aastani 2011. Sinfonietta on väga tihedalt seotud festivaliga Klaaspärlimäng, mistõttu aastast 2012 kannab ta festivaliga sama nime. Samal aastal sai Andres Mustonenist orkestri kunstiline juht ja peadirigent. Andres Mustoneni äärmiselt omanäoline muusikunatuur määrab suuresti ka Klaaspärlimäng Sinfonietta repertuaarivaliku, stiili ning esitusmaneeri. Suure osa repertuaarist moodustab muusika, mis on kas spetsiaalselt loodud orkestrile, mis maailmavaateliselt haakub peadirigendi ideaalidega või mille autorid on Andres Mustoneniga juba pikaaegses loomingulises koostöös. Need heliloojad on Gija Kantšeli, Aleksandr Knaifel, Valentin Silvestrov, Arvo Pärt, Peeter Vähi, Erkki-Sven Tüür, Galina Grigorjeva jt.

Mustonen on öelnud: "Ma pole kunagi jaganud lava kellegagi, keda ma ei tea, kes pole mu sõber või keda ma ei armasta." Klaaspärlimäng Sinfonietta tutvustab kuulajatele mineviku muusikat kui elavat ja hingavat organismi, mitte kui museaalseid tolmukorra alt väljakaevatud partituure. Kontsertidelt saadud energiavoogu ja spontaansust ongi publik ja arvustajad vast ehk kõige enam kommenteerinud. Viimastel aastatel on Glasperlenspiel Sinfonietta lisaks Eestimaale esinenud rahvusvahelistel muusikafestivalidel üle maailma – Šveitsis, Austrias, Itaalias, Soomes, Lätis, Saksamaal, Belgias, Brasiilias, Tšiilis, Argentinas, Uruguais, Venemaal, Türgis, Iraanis ja Kreekas.

Klaaspärlimäng Sinfonietta koduleht

EMIK 2012