Anna-Liisa Bezrodny

10.09.1981 Moskva
Eesti Interpreetide Liidu liige

Eesti/Soome viiuldaja Anna-Liisa Bezrodny on nõutud muusik, keda oodatakse esinema nii soolokavadega, solistina orkestrite ees kui ka kammermuusikuna kõikjal maailmas.

Anna-Liisa Bezrodny sündis Moskvas muusikute perre. Ta alustas viiuliõpinguid 2-aastaselt oma vanemate, viiuldajate Igor Bezrodny ja Mari Tampere-Bezrodny juhendamisel. Aastatel 1987–1991 õppis ta Tallinna Muusikakeskkoolis Ivi Tiviku klassis. 1991. aastal, mil Anna-Liisa Bezrodny vanemad asusid tööle Soome Sibeliuse Akadeemiasse, jätkusid õpinguid Sibeliuse Akadeemia noorteosakonnas ning aastast 1999 solistide osakonnas oma vanemate käe all. 2000. aastal suundus ta Londoni Guildhalli Muusika- ja Draamakooli, kus omandas magistrikraadi professor Yfrah Neamanni, professor Krzysztof Śmietana ja professor Jack Glickmani juhendamisel (2004). Lisaks on täiendanud end Jaime Laredo, Liana Issakadze, Herman Krebbersi, Olga Parhomenko, Sergei Kravtšenko, Viktor Dantšenko, Igor Ozimi, Detlef Hahni jpt meistrikursustel.

Anna-Liisa Bezrodny on arvukatel konkurssidel pälvinud auhinnalisi kohti ja preemaid ning talle on omistatud mitmeid stipendiume, sh Rotary Klubi võit ja eripreemia (1999), Londoni Ian Flemingi heategevusfondi auhind, Londoni Martin Musical Scholarship Award, Hattori Foundation Award, Myra Hess Trust Award, Ricci Foundationi võit (2009), Making Music Foundationi Noore Artisti preemia (2009), III koht Heifetzi rahvusvahelisel viiulikonkursil Vilniuses (2005), II koht Brahmsi rahvusvahelisel konkursil Austrias (2006), Londoni sümfooniaorkestri (London Symphony Orchestra) PROMIS Award (2005), Soome Pro Musica Foundationi aupreemia (2005). 2006. aastal võitis ta maineka Guildhalli Kuldmedali, mille on varasemalt võitnud nt bass-bariton Bryn Terfel ja tšellist Jaqueline du Pré.

Ta on andnud kontserte Venemaal, Ühendkuningriigis, Soomes, Lätis, Austrias, Norras, Belgias, Maltal, Hollandis, Saksamaal, Hispaanias, Lõuna-Ameerikas, USA-s jm ning esinenud sellistes mainekates kontserdisaalides nagu Leipzigi Gewandhaus, Royal Festival Hall, Barbican Hall, Cadogan Hall ja Wigmore Hall Londonis, Birmingham Symphony Hall, Berliini Kontserdimaja, Kölni Filharmoonia, Finlandiatalo Helsingis, Peterburi Filharmoonia, Moskva Konservartooriumi Suur saal jpt.

Solistina on Anna-Liisa Bezrodny seisnud selliste orkestrite ees nagu Londoni Philharmonia Orchestra, Londoni Kuninglik Filharmooniaorkester, Bromley Sümfooniaorkester, Birminghami Sümfooniaorkester, Moskva Sümfooniaorkester, Zürichi Kammerorkester, Helsingi Filharmooniaorkester, Lahti Sümfooniaorkester, Turu Filharmooniaorkester, Vaasa Linnaorkester, Leipzigi Gewandhausorchester ja MDR Sümfooniaorkester, Läti Rahvuslik Sümfooniaorkester, Liepāja Sümfooniaorkester, Leedu Riiklik Sümfooniaorkester, Ingolstadti Gruusia Kammerorkester Saksamaal, Pannoni Filharmooniaorkester Pécsis, Jena Filharmooniaorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Vanemuise Sümfooniaorkester jpt ning teinud koostööd selliste nimekate dirigentidega nagu Eri Klas, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Arvo Volmer, Kristjan Järvi, Olari Elts, Mihkel Kütson, Mihhail Gerts, Leif Segerstam, Leonid Grin, Okko Kamu, Nikolai Aleksejev, Sian Edwards, Sascha Goetzel, Juha Kangas, Santtu-Matias Rouvali jt.

Pühendunud kammermuusikuna on Anna-Liisa Bezrodny osalenud paljudel festivalidel ning teinud koostööd mitmete tunnustatud muusikutega üle maailma. Nede hulka kuuluvad teiste seas Ivry Gitlis, Maxim Vengerov, Ida Händel, Liana Isakadze, Alexander Rudin, Mackenzie Melemed, Jan-Erik Gustafsson, Peeter Laul, Barnabas Kelemen, Jean-Efflam Bavouzet, Lisa Batiashvili, Sayaka Shoji ja Vikingur Olafsson.

Anna-Liisa Bezrodny repertuaar ulatub barokkmuusika teostest kaasagsete autoriteni, sh on ta esmaesitanud nii soome kui ka eesti heliloojate uudisteoseid (Aulis Sallinen, Sebastian Fagerlund, Erki-Sven Tüür, Tõnu Kõrvits, Jaan Rääts, Harri Wessmann, Rein Rannap, Ülo Krigul jt).

Anna-Liisa Bezrodnyl on ilmunud sooloalbum koos pianist Ivari Iljaga (Alba Records, 2009), mis on pälvinud kriitikutelt kiitvaid hinnaguid ning ERP on välja andnud DVD (2013), kus Bezrodny soleerib Klaaspärlimäng Sinfonietta ees Johann Sebastian Bachi, Joseph Haydni ja Wolfgang Amadeus Mozarti teostes (dirigeerib Mihhail Leontjev). Lisaks on ta solist Vanemuise Sümfooniaorkestri Eino Tambergi autoriplaadil, esitades helilooja Viiulikontserti Mihkel Kütson juhatusel (Teater Vanemuine, 2010) ning mängib Felix Mednelssohni Oktetis koos Maxim Vengeroviga (Decca). Ta on lindistatud muusikat Klassikaraadiole ja ETV-le, BBC 3-le, YLE-le ja Londoni Youtube’i kanalile The Music Channel.

Aktiivse esinemisgraafiku kõrval on Anna-Liisa Bezrodny õppejõud Karlsruhe Muusikakõrgkoolis Saksamaal ning Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis ja Purcelli-nimelises koolis Londonis. Samuti on ta õpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ta on andnud meistrikursusi Norras, Rootsis, Eestis, Soomes, Tšiilis, Argentiinas, Brasiilias, Venemaal ja Ühendkuningriigis.

Anna-Liisa Bezrodny mängib Hieronymus II Amati 1768. aastal valminud viiulil, mille on tema kasutusse andnud Soome Kultuurirahastu.

Anna-Liisa Bezrodny on pälvinud Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia (2013).

Preemiaid:
III preemia Kociani nimelisel rahvusvahelisel viiuldajate konkursil Tšehhis (1995)
Peapreemia rahvusvahelisel Frankfurdi muusikafestivalil (1999)
Klassika-Eurovisiooni Eesti eelvooru võitja (2000)
ETV preemia noorte interpreetide võistlusel "Con brio" (2002)
III preemia Heifetzi nimelisel konkursil Vilniuses (2005)
II preemia Brahmsi nimelisel konkursil Austrias Pörtschachis (2006)

Anna-Liisa Bezrodny koduleht
 

© EMIK 2013
(täiendatud jaanuaris 2022)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).