Una Corda

Una Corda (it. k. üks keel) on ainulaadse koosseisuga kolmest instrumendist – harf, kannel ja klavessiin – koosnev ansambel. Aastal 2009 asutatud triosse kuuluvad kandlemängija Kristi Mühling, harfimängija Liis Viira ja klavessiinimängija Ene Nael. Una Corda kõlale on omane kammerlik ja delikaatne värvigamma, mida ilmestavad jõulisemad aktsendid ja kujundid. Kuulajad on esile tõstnud ansambli muusika põhjamaisust ja müstilisust. Klavessiin annab rütmilise impulsi ning tiheduse; kandle pikk järelkõla lisab õhulisust ja sära kõrges registris; harf täiendab oma sügavate madalate
helide ja täidlase tämbriga.

Ansambli repertuaar on mitmekülgne: kavades kõlab nii tunnustatud heliloojate originaalmuusika, seaded, kui ka vaba improvisatsioon. Koosseis on tellinud ja ette kandnud mitmete eesti heliloojate, sh Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannese, Märt-Matis Lille, Liis Viira, René Eespere, Margo Kõlari, Kristjan Kõrveri, Elo Masingu, Malle Maltise, Mirjam Tally, Lauri Jõelehe, Ülo Kriguli ja Robert Jürjendali teoseid. Trio on ka seadnud Ester Mägi, Raimo Kangro, Arvo Pärdi, Jaan Räätsa jt heliloojate muusikat. Alates aastast 2015 on süvendatult tegeletud vaba improvisatsiooniga ja põimitud seda kontserdikavadesse.

Una Corda esimene avalik kontsert toimus 14. veebruaril 2009 Kadrioru lossis Eesti Interpreetide Liidu kontserdisarja „Akadeemiline kammermuusika“ raames. Seejärel on esinetud mitmetel festivalidel, sh Eesti Heliloojate Festival Tartus (2009), Suure-Jaani Muusikafestival (2010), Eesti Muusika Päevad (2010, 2012, 2016), „Kolmkõla“ Paides (2010), Corelli Musicu korraldatud festival „Tallinna Tornid“ (2011), „Raepromenaad“ Pärnus (2011), Viljandi Vanamuusikafestival (2012), Juuru Orelisuvi (2012), rahvusvaheline Haapsalu Keelpillifestival (2013), Tallinn Music Week (2012, 2013, 2014, 2015), „Hullunud Tartu“ (2016), Kabli Päikeseloojangu festival (2017) ja Kuressaare Lossiöö (2017). Ansambel on esinenud ka loeng-kontsertidega koolides, tutvustades eesti muusikat ja ansambli pille.

Väljaspool Eestit on üles astutud kaasaegse klavessiinimuusika festivalil „ProCembalo“
Itaalias (2013), festivalil „Nordlichter“ Berliinis (2014), Ülemaailmsel Harfikongressil Sydneys (2014), alternatiivse kammermuusika festivalil „Sansusī“ Lätis (2017), festivalil „Nostalgia“ Poznańis Poolas (2014) ning aastal 2012 helilooja Mirjam Tally autorikontserdil Visbys Gotlandil.

Una Corda on teinud koostööd ka nüüdistantsuloojatega. Aastal 2009 osaleti nii muusikute kui ka tantsijatena etenduses „Opus tempus“ (muusika Monika Mattiesen, koreograafid Mari Mägi ja Kaja Lindal). Aastal 2018 etendus koostöös Kadrioru Kunstimuuseumiga tantsulavastus „Ilu metamorfoosid“ (koreograaf Maria Goltsman), mille muusika loodi reaalajas improviseerides. Koostöös Klassikaraadioga on salvestatud rohkesti muusikat Eesti Rahvusringhäälingu muusikafondi.

Aastal 2012 andis ansambel välja oma debüütalbumi "Una Corda" ning 2022. aastal ilmus eesti muusikaga plaat "Voolujoon", kus kõlavad Margo Kõlari, Lauri Jõelehe, Mart Soo/Liis Jürgensi, Elo Masingu, Liis Jürgensi, René Eespere, Mirjam Tally ja Raimo Kangro teosted.

Una Corda koduleht

***

Una Corda kolme erineva näppepilli kõla oli nii eriline, et peaaegu kordagi ei hakanud igav. Selle kooskõla võiks lausa patenteerida!

Mart Jaanson. VIII ENHF – oleviku ja mineviku tasakaalus. – Muusika, 09/2009

© EMIK 2010
(uuendatud jaanuar 2019)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).