Risto Joost

22.06.1980 Tallinn

Risto Joost on pälvinud tähelepanu dirigendina nii ooperi- kui ka kontserdilavadel, samuti on ta hinnatud kontratenor.

Risto Joost õppis koorijuhtimist Tallinna Muusikakeskkoolis (1986–1998) Anneli Mäeotsa juhendamisel ning jätkas õpinguid Eesti Muusikaakadeemias (1998–2002) professor Kuno Arengu, professor Jüri Alperteni ja professor Paul Mägi dirigeerimisklassis ning laulmist Uku Jolleri ja dotsent Nadja Kuremi lauluklassis. Aastatel 2002–2003 õppis ta Viini Muusika- ja Esituskunstide Ülikoolis koorijuhtimist Erwin Ortneri ja orkestridirigeerimist Leopold Hageri juures. 2008. aasta kevadel lõpetas ta magistrantuuri orkestridirigeerimise erialal Stockholmi Kuninglikus Muusikakolledžis professor Jorma Panula juures. Risto Joost on täiendanud end dirigeerimise meistrikursustel Andres Eby, Eri Klasi, Neeme Järvi ja Esa-Pekka Saloneni juhendamisel ning varajase muusika ja laulmise alal Paul Hillieri, Nigel Northi, Carl Høgseti, Catherine Sadolini juures. Dirigendina on Joost saavutanud preemiaid mitmetel konkurssidel – Budapestis 2001, Tallinnas 2002 ja 2004.

Alates aastast 2000 on Risto Joost dirigendina osalenud aktiivselt festivalidel NYYD ja Eesti Muusika Päevad, olles ligi 50 teose esmaesitajaks heliloojatelt Toivo Tulev, René Eespere, Timo Steiner, Ülo Krigul, Helena Tulve ja teised. Ta on juhatanud nii eesti kui ka välismaa orkestreid: Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Pärnu Linnaorkester, Haapsalu Linnaorkester, Tallinna Noorteorkester, Tallinna Barokkorkester, Corelli Barokkorkester, Helsingborgi Sümfooniaorkester, Keski-Soome Kammerorkester ja Gävle Sümfooniaorkester. Samuti seisnud dirigendina mitmete rahvusvaheliselt tunnustatud kooride ees nagu Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, segakoor Latvija, Rootsi Raadio Koor ja Ars Nova Copenhagen. 2006-2011 oli Risto Joost Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkestri peadirigent. 2007. aasta juunis tegi ta debüüdi Rahvusooper Estonias Erkki-Sven Tüüri ooperiga „Wallenberg“, sügisest 2009 on Risto Joost Rahvusooper Estonia dirigent ning ooperikoori peakoormeister.

Kevadest 2016 on Risto Joost Tallinna Filharmoonia ja Birgitta Festivali kunstiline juht, hooajast 2015/2016 Leipzigi Kesk-Saksamaa Ringhäälingukoori (MDR) kunstiline juht ning aastast 2013 Tallinna Kammerorkestri kunstiline juht ja peadirigent. Aastatel 2011–2015 oli Joost Madalmaade Kammerkoori peadirigent. 2007. aasta juunis tegi ta debüüdi Rahvusooper Estonias Erkki-Sven Tüüri ooperiga „Wallenberg“ ning sügisest 2009 on ta Rahvusooper Estonia koosseisuline dirigent. Aastatel 2006–2011 oli Joost Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkestri peadirigent.

1999. aasta sügisel asutas Risto Joost kammerkoori Voces Musicales, mis on võitnud auhindu mitmetelt koorikonkurssidelt, ning lisaks koorile 2002. aasta kevadel instrumentaalansambli Ensemble Voces Musicales. Koor ja ansambel on osalenud nii Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sügisfestivalil kui ka festivalil Eesti Muusika Päevad mitmete heliloojate (Toivo Tulev, Timo Steiner, Ülo Krigul, Helena Tulve) teoste esiettekannetel, koos ansambliga Vox Clamantis on esitatud ka Lauri Jõelehe ja Tatjana Kozlova uudisteoseid. 2008. aasta novembris kaasasutas Risto Joost orkestri Tallinn Sinfonietta, mis on keskendunud eelkõige 18. ja 19. sajandi orkestrirepertuaari esitamisele.

Lauljana on Risto Joost töötanud Eesti Filharmoonia Kammerkooris ning ansamblis Vox Clamantis ning 2003. aasta detsembrist osaleb ta vokaalansambli Theatre of Voices töös, mille kunstiline juht on Paul Hillier. Soololauljana hõlmab Risto Joosti repertuaar teoseid nii hilisrenessansi-, barokiajastu kui ka 20. sajandi muusikast. Ta on teinud koostööd selliste orkestritega nagu Tallinna Kammerorkester, Tallinna Barokkorkester, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Concerto Copenhagen (Taani), Šoti Kammerorkester ning ansamblitega Meder Consort, Corelli Consort, Reval Ensemble, Hortus Musicus, Sansara (Läti) ja Phantasm (Inglismaa), esinenud Vanamuusika Festivalil Brügges, Steve Reichi Festivalil Londonis, Edinburghi Festivalil, Vantaa Varajase Muusika Festivalil, Stockholmi Varajase Muusika Festivalil, Riia Varajase Muusika Festivalil, Haapsalu Vanamuusikafestivalil, lisaks Saksamaal, Hollandis, Austrias, Prantsusmaal, Ameerika Ühendriikides jm. 2007. aastal laulis Risto Joost peaosa Lätis etendunud Antonio Vivaldi ooperis "Il Giustino" koos barokkansambliga Sansara ning 2008. aastal osales solistina Sunleif Rasmusseni kammerooperis „Hullu mehe aias“ ettekannetel Eestis.

Risto Joost on pälvinud kahel korral Gustav Ernesaksa nimelise õppestipendiumi (2000 ja 2003), Eesti Koorühingu noore dirigendi tiitli (2004), kahel korral Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2007, 2016), Vabariigi presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia (2011) ning pälvinud Eesti Rahvusringhäälingu poolt tiitli Aasta Muusik 2018 ja Gustav Ernesaksa fondi peastipendiumi kõrgetasemelise pühendunud töö eest Eesti muusikaelu edendamisel ja Eesti muusika tutvustamisel üle maailma (2021).

Risto Joosti koduleht.
 

© EMIK 2008
(täiendatud detsember 2021)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).