Ain Anger

17.06.1971 Kihelkonna, Saaremaa

Ain Anger on rahvusvaheliselt tunnustatud bass, hinnatud eelkõige oma ooperirollide poolest. Alates 2001. aastast on ta tegutsenud Saksamaal ja Austrias.

Ain Anger õppis aastatel 1990–1992 Tallinna Pedagoogikaülikoolis füüsikat ja 1992–1996 laulmist Eesti Muusikaakadeemias Ivo Kuuse, Virgilijus Noreika ja Matti Pelo juures. Ta on täiendanud end Taanis André Orlowitzi, Belgias Nicolas Christou, Soomes Matti Lehtineni, Saksamaal Hans Georg Ahrensi ja Austrias Sena Jurinaci meistrikursustel.

Aastatel 1993–2001 töötas Anger Rahvusooperis Estonia koorilauljana ning alates 1996. aastast ooperisolistina. Aastatel 2001–2004 oli Anger Leipzigi Ooperi solist. Alates hooajast 2004/2005 on Ain Anger Viini Riigiooperi solist, kus ta debüteeris 2004. aastal G. Verdi ooperis „Rigoletto“. Külalisena on ta esinenud Deutsche Operis Berliinis, Prantsusmaal Opera de Montpellier’s, Pariisi Rahvusooperis ning New Yorgi Avery Fisher Hallis, kus 2002 ta peaosatäitjana astus üles Rodion Štšedrini ooperi „The Enchanted Wanderer“ („Võlutud rändur“) maailmaesiettekandel. Ta on esinenud ka Savolinna Ooperifestivalil, Bergeni Festivalil, Lucerno Festivalil, Leigo Järvemuusikal, Birgitta Festivalil ja Saaremaa Ooperipäevadel. 2009. aastal astus ta üles Müncheni Ooperis ja Bayreuthi Festivalil Saksamaal. Ain Anger on koostööd teinud Clevelandi, Saint Louisi, Stockholmi, Tokyo jpt sümfooniaorkestritega ning laulnud selliste nimekate dirigentide käe all nagu Lorin Maazel, Seiji Ozawa, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Esa-Pekka Salonen jpt.

Arvukate ooperirollide kõrval on Angeri kontserdirepertuaaris suur valik eesti, soome ja vene heliloojate, aga ka klassikute Jacques Iberti, Hugo Wolfi, Franz Schuberti, Carl Loewe’i jt laule. Ta on esitanud soolopartiisid W. A. Mozarti, A. Dvořáki ja G. Verdi reekviemides ning J. S. Bachi „Johannese passioonis“ ja „Matteuse passioonis“. Klassikarollide kõrval on ta laulnud ka eesti nüüdisooperites, sh Eino Tambergi „Cyrano de Bergerac” ja Raimo Kangro „Süda”. 2008 astus ta üles Viini kontserdisarjas „Lied Bühne“, kus esitas muu hulgas Ülo Kriguli talle kirjutatud „Kolm laulu Indrek Hirve sõnadele“.

Ain Anger on pälvinud II koha Tiit Kuusiku nimelisel konkursil (1997) ja stipendiumi IV rahvusvahelisel Mirjam Helini lauluvõistlusel (1999). Aastal 2000 võitis ta Jurmala rahvusvahelise lauljate võistluse „Merevaigu hääled“. 2004. aastal toimus Rahvusooper Estonia saalis Ain Angerile pühendatud galakontsert „Saarlane Saksamaalt“. 2013 pälvis ta Teatriliidu aastapreemia Mefisto rolli eest Rahvusooperis Estonia lavastunud Charles Gounod’ ooperis "Faust" ning 2014 Eesti Vabariigi kultuuripreemia ja Teatriliidu Georg Otsa nimelise auhinna rahvusvahelise tegevuse ja kõrgetasemeliste rollide eest Rahvusooperis Estonia.

Valik Ain Angeri ooperirolle:

Poeet (Eino Tamberg „Cyrano de Bergerac”)
Vürst (Raimo Kangro „Süda”)
Angelotti (Giacomo Puccini „Tosca”)
Colline (Giacomo Puccini „Boheem”)
Montenore ja Sparafucile (Giuseppe Verdi „Rigoletto”)
Pistola (G: Verdi „Falstaff“)
Baali suurpreester (G. Verdi „Nabucco”)
Filippo II (G. Verdi „Don Carlos”)
Banquo (G. Verdi „Macbeth”)
Ramfis (G. Verdi „Aida”)
Padre Guardiano (G. Verdi „Saatuse jõud”)
Zuniga (Georges Bizet „Carmen”)
Leporello ja Komtuur (W. A. Mozart „Don Giovanni”)
Bartolo (W. A. Mozart „Figaro pulm”)
Sarastro (W. A. Mozart „Võluflööt”)
Bartolo ja Basilio (Gioachino Rossini „Sevilla habemeajaja”)
Melcthal (G. Rossini „William Tell“)
Varlaam ja Pimen (Modest Mussorgski „Boriss Godunov”)
Gremin (Pjotr Tšaikovski „Jevgeni Onegin”)
Crespel (Jacques Offenbach „Hoffmanni lood”)
Panthée (Hector Berlioz „Troojalased”)
Brandner (H. Berlioz „Fausti needmine”)
Fafner (Richard Wagner „Reini Kuld”)
Titurel (R. Wagner „Parsifal”)
Fafner (R. Wagner „Siegfried”)
Hunding (R. Wagner „Valküürid”)
Daland (R. Wagner „Lendav Hollandlane”)
Pogner (R. Wagner „Nürnbergi meisterlauljad“)
Kuningas Heinrich (R. Wagner „Lohengrin”)
Landgraf (R. Wagner „Tannhäuser”)
Krahv Des Grieux (Jules Massenet „Manon”)
Balthasar (Gaetano Donizetti „Favoriit“)
Orestes (Richard Strauss „Elektra“)
Mefisto (Charles Gounod "Faust")


© EMIK 2013

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).