Aare Tammesalu

20.12.1960 Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige
Rahvusvahelise Artur Kapi Ühingu asutajaliige (2001)
MTÜ Eesti Muusikafestivalid juhatuse liige

Tšellist Aare Tammesalu tegutseb vabakutselise solisti ja kammermuusikuna, esitades nii klassikalist repertuaari kui ka nüüdismuusikat. Lisaks on ta aktiivne kontserdikorraldaja ja pedagoog.

Aare Tammesalu õppis tšellomängu Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri klassis, mille lõpetas 1979. aastal. Ta jätkas õpinguid Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Ivo Juuli ning prof. Toomas Velmeti juures, lõpetades 1985. aastal. Hiljem täiendas ta end Eesti Muusikaakadeemia magistrantuuris Peeter Paemurru juhendamisel. On võtnud eratunde ka Mihhail Homitserilt ja osalenud Martin Ostertagi meistrikursustel. 1987. aastal saavutas Aare Tammesalu II preemia Vabariiklikul keelpillimängijate konkursil.

Aare Tammesalu on töötanud mitmetes orkestrites: aastatel 1979-1984 Eesti Raadio kammerorkestris, 1991-1996 Soomes, Kotka Linnaorkestris ja 1997-2007 Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkestris. 1997. Aastast on ta tegev ka Tallinna Vanalinna Muusikakooli tšelloõpetajana. Aastatel 2002-2005 oli Aare Tammesalu Eesti Kontserdi produtsent, 2007-2008 töötas samal ametikohal Pärnu Filharmoonias. Lisaks festivalidele „Tubin ja tema aeg“, „opeNBaroque“, „Seitsme linna muusika“, „Mozart 250“, Mustjala muusikafestival jt korraldas ta 2000. aastal Tallinnas Bachi konkursi ning 2008. ja 2010. aastal Pärnu viiuldajate konkursi.

Aare Tammesalu on Tobiase Keelpillikvarteti asutajaliige ning osaleb ka ansambli Resonablis ja Reval Ensemble'i töös. Ta on esinenud solistina Eestis, Lätis, Saksamaal, Soomes ja USA-s ning kammermuusikuna paljudes Euroopa riikides ja Eesti festivalidel „NYYD“, Tallinna Rahvusvaheline Orelifestival, „Klaaspärlimäng“, „Tubin ja tema aeg“, Suure-Jaani muusikafestival jt. Ta on soleerinud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri, XXI sajandi orkestri, Kotka Linnaorkestri ja Eesti Rahvusmeeskoori ees. Tema koostööpartnerite hulka kuuluvad dirigendid Jüri Alperten, Peeter Lilje, Paul Mägi, Lauri Sirp, Ants Soots ja Aivo Välja.

Aare Tammesalu on olnud Giovanni Bonato, Tõnu Kõrvitsa, Märt-Matis Lille, Lepo Sumera, Eino Tambergi, Toivo Tulevi, Helena Tulve, Andres Uibo jt heliloojate teoste esmaesitajaks. Eino Tamberg on Tammesalule pühendanud kaks kammerteost – „Dialoogid tšellole ja klaverile“ (2005) ja „Teekond tšello ja löökpillidega“ (2007), „Mäng suure trummiga“ (2010) ning Andres Uibo oma orelile ja tšellole kirjutatud teose „Bach peeglis“ (2005). Tammesalu on osalenud Artur Kapi, Kuldar Singi, Märt-Matis Lille, Age Hirve ja Margo Kõlari kammerloomingu plaadistustel ning filmi "Noored kotkad" (1927, režissöör Theodor Luts) taasesituse muusikalisel kujundamisel.

Aare Tammesalu on Eesti Interpreetide Liidu 2008. aasta stipendiaat. 2012 pälvis Aare Tammesalu Mustjala festivali algatamise ja korraldamise eest Hendrik Krummi nimelise kultuuripreemia. Mustjala festival toimub alates 1995. aastast.

Koduleht: www.tammesalu.com

© EMIK 2008 (täiendatud 2013)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).