Hando Nahkur

07.07.1982 Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige alates 2006. aastast

Ameerika Ühendriikides elav pianist Hando Nahkur on aktiivne soolopianist ja kammermuusik, kes lisaks kontserttegevusele on tegutsenud ka pedagoogina mitmetes Ameerika Ühendriikide õppeasutustes nagu Põhja-Texase Ülikool, Dallase Ülikool, Fort Worthi Kaunite Kunstide Akadeemia (Fort Worth Academy of Fine Arts) ja Lexingtoni muusikakool. Samuti on ta andnud meistrikursusi Euroopas ja Põhja-Ameerikas.

Hando Nahkur on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli klaveri- (õp. Ülle Sisa, Erna Saar, Toivo Nahkur) ja löökpillierialal (õp. Kristjan Mäeots) ning täiendanud ennast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Aleksandra Juozapenaite-Eesmaa klaveriklassis Olav Ehala stuudios (arranžeerimine). Alates 2003. aastast elab Hando Nahkur Ameerika Ühendriikides, kus jätkus tema haridustee – ta on omandanud bakalaureusekraadi New Englandi Konservatooriumis, magistrikraadi Yale’i muusikaülikoolis, Artisti diplomi Texase Kristlikus Ülikoolis ning Artisti ja Esineja diplomid Meadowsi Kunstide Koolis. Õige pea jõuavad lõpuni doktoriõpingud Põhja-Texase Ülikoolis. Tema õppejõudude hulka USA-s kuuluvad Pamela Mia Paul, Joaquín Achúcarro, Tamás Ungár, Gabriel Chodos ja Boris Berman.

Lisaks on Hando Nahkur osalenud arvukatel meistrikursustel, tema juhendajateks on olnud Lazar Berman, Peter Donohoe, Yoheved Kaplinsky, John Perry, Russel Sherman, Christopher Elton, Leslie Howard, Karl-Heinz Kämmerling, Bruce Brubaker, Claude Frank, Peter Frankl, Jesse Levine, Elizabeth Parisot, Vivian Weilerstein, Wendy Sharp, Noel Flores, Harold Martina, John Owings, José Feghali, Hans Schicker, Jan-Marisse Huizing.

Hando Nahkur on edukalt osalenud mitmesugustel vabariiklikel ning rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on pälvinud eripreemia Tšaikovski-nimelisel noorte pianistide konkursil Peterburis (1997), I koha Eesti pianistide konkursil Tartus (1998), V koha Knezkowa-Hussey nimelisel rahvusvahelisel pianistide konkursil Kanadas, Bathurstis (2000), II koha  Konzerteumi rahvusvahelisel konkursil Ateenas (2000), III koha „Citta Di Treviso“ konkursil Itaalias (2002), I koha Tallinnas Yamaha Euroopa fondi konkursil (2002), I preemia SMU rahvusvahelisel pianistide konkursil (2012) ja I preemia rahvusvahelisel pianistide konkursil „PianoTexas“ (2008). Lisaks on ta esindanud Eestit Üheksandal Eurovisiooni noorte interpreetide võistlusel Viinis (1998).

Hando Nahkur debüteeris 15-aastaselt Rahvusooper Estonia orkestri ning aasta hiljem Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees solistina. Kontserdireisid nii solisti, kammermuusiku kui ka orkestriga on teda viinud Euroopasse, Põhja-Ameerikasse, Lõuna-Ameerikasse, Iisraeli, Kandasse ja Venemaale. Ta on üles astunud sellistes maailma kontserdisaalides nagu Bostoni Symphony Hall (Boston, MA, USA), Theatre of Markopoulo Mesogaias (Kreeka), Harris Concert Hall (Aspen, CO, USA), Meyerson Symphony Center (Dallas, TX, USA), Vienna Konzerthaus (Austria), Jordan Hall (Boston, MA, USA), Amsterdam Concertgebouw (Holland), Steinway Hall (New York, NY, USA), PepsiCo Performance Hall (Fort Worth, TX, USA), Isabella Stewart Gardner Museum (Boston, MA, USA), Palace of Fine Arts (San Francisco, CA, USA), Caruth Auditorium (Dallas, TX, USA), Hannes Reimann Hall (Šveits), Theatre of Eden (Itaalia), Irving Arts Center (Irving, TX, USA), Melartin Hall (Soome), Casa de la Cultura de Reynosa (Mehhiko), George Weston Hall (Kanada), Museum of Fine Arts (St. Petersburg, FL, USA), Ed Landreth Hall (Fort Worth, TX, USA), National Theatre of Costa Rica (Costa Rica), Kawai Piano Gallery (Plano, TX, USA), The Rose Wagner Performing Arts Center (Salt Lake City, UT, USA) ja Steinway Hall (Fort Worth, TX, USA).

Hando Nahkur on osalenud mainekatel festivalidel ja konverentsidel nagu The International Holland Music Sessions (Holland), TCU Cliburni-nimeline rahvusvaheline klaveri instituut (USA), National Conference on Keyboard Pedagogy (USA), St. Andrews´i rahvusvaheline suvefestival (Kanada), PianoTexas International Academy & Festival (USA), Aspeni rahvusvaheline muusikafestival (USA), Reynosa rahvusvaheline klaverifestival (Mehhiko), West Chesteri rahvusvaheline klaveri instituut (USA), rahvusvaheline festival “Klaver” (Eesti) ja TCU/Liszt International Academy Festival (USA).

Oma kontsert-tegevuse ja õpingute kõrvalt on Nahkur Dallase Christ Lutheran kiriku muusikaprogrammi kunstiline juht.

Hando Nahkur on välja andnud viis erinevate heliloojate muusikaga sooloplaati. CD „DeusExClavier“ (ERP, 2010) on pälvinud „Aasta plaadi“ tiitli Saksamaal ning CD-d „Waltzing Mephisto by the Danube“ (ERP, 2015) ja „Lisztomania. Vol 1“ (HN Productions, 2018) Hõbemedalid USAs (Global Music Awards). Lisaks on Hando Nahkur tuntud ka muusika arranžeerijana, ta on seadnud mitmeid tuntud poplaule sooloklaverile, plaadistanud jõululaule („O Holy Night“, HN Productions, 2011) ning välja andnud noodi ("A Holy Night", Alfred Music, 2014).

Hando Nahkurile on omistatud Toronto Eesti Kunstide Keskuse Kuldne teenetemärk (Kanada), Eesti Välisministeeriumi Rahvadiplomaadi aukiri (Eesti) ja Harold Von Mickwitzi preemia (USA).

Lisainfo Hando Nahkuri kodulehel.

© EMIK 2008
(täiendatud oktoober 2019)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).