Ene Nael

13.01.1971 Viljandi
Eesti Interpreetide Liidu liige alates 2001. aastast
Eesti Klavessiinisõprade Tsunfti asutajaliige 2001. aastast

Klavessinist Ene Nael alustas muusikaõpinguid Karksi-Nuia Lastemuusikakoolis ning jätkas neid ajavahemikus 1986–1989 Tallinna Muusikakeskkoolis klaveri erialal Ell Saviaugu ja Laine Metsa juhendamisel. Aastatel 1989–1994 õppis ta Eesti Muusikaakadeemias Laine Metsa klaveriklassis. Samal ajal algasid ka klavessiiniõpingud Imbi Tarumi juhendamisel, olles ühtlasi üks esimesi klavessiiniüliõpilasi Eesti Muusikaakadeemias. 2000. aastal omandas Ene Nael magistrikraadi kammeransambli erialal Nata-Ly Sakkose juhendamisel.

Barokkmuusika ja klavessiini alal on Ene Nael end täiendanud selliste interpreetide meistrikursustel nagu Jacques Ogg, Pierre Hant, Elisabeth Joyé, Lars Ulrik Mortensen. Aastatel 1998–1999 osales ta rahvusvahelisel seminaril Capita Selecta Early Music Amsterdamis. Samuti on Nael end täiendanud barokkimprovisatsioonikursustel Vilniuses (2004), Tallinnas (2005) ning Itaalias Smarano Oreliakadeemias (2006) professorite Edoardo Bellotti (barokkimprovisatsioon) ja Joel Speerstra (klavikord) juhendamisel.

2000. aastal võitis Ene Nael esikoha Eesti Muusikaakadeemia poolt organiseeritud konkursil „Bach 250“.

Ene Nael on üks aktiivsemaid klavessiinimängu õpetamise metoodika arendajaid ja levitajaid Eestis. Käesoleval ajal töötab ta klavessiiniõpetajana Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakoolis ning osaleb aktiivselt Eesti Klavessiinisõprade Tsunfti tegevuses. Aastast 2000 toimub Ene Naela eestvedamisel koolitusprojekt „Ajaloolise klahvpilli-, ansambli- ja orkestrimuusika suvekursus“ noortele muusikutele, samuti osaleb ta 1999. aastast rahvusvahelise Klavessiinifestivali korraldustoimkonna töös.

Ene Nael on esinenud solistina ning klavessiiniduos Kristiina Arega. Samuti on ta mänginud mitmetes kammeransamblites ja barokkorkestrites. Koos Kristi Mühlingu (kannel) ja Liis Viiraga (harf) tegutseb Nael ansamblis Una Corda.

Ta on osalenud Antonio Vivaldi muusika salvestamisel koos Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestriga Tõnu Kaljuste juhatusel.
Ene Nael on teinud koostööd mitmete eesti heliloojatega (Kristjan Kõrver, Mirjam Tally, Helena Tulve, Robert Jürjendal, Mart Siimer), olnud nende klavessiiniteoste esmaesitaja ning salvestanud neid Eesti Rahvusringhäälingule. Samuti on ta osalenud Toivo Tulevi, Helena Tulve („Sula“) ja Raimo Kangro („Displayd“) autoriplaatide salvestamisel.
Lisaks on Ene Nael teinud koostööd videokunstniku Ivika Kiviga ja näitleja Tarmo Songiga.

© EMIK 2010

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).