Joonatan Jürgenson

24.10.1991
Eesti Interpreetide Liidu liige
Eesti Klaveriõpetajate Ühingu liige

Pianist Joonatan Jürgenson on õppinud klaverit Tartus Heino Elleri nimelises Muusikakoolis Kadri Leivategija juures. 2010. aastal pävis ta väljapaistvate muusikaõpingute eest Ago Russaku nimelise stipendiumi. Magistrikraadi cum laude omandas Jürgenson aastal 2016 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Ivari Ilja klaveriklassis. Lisaks on ta täiendanud end 2014/2015 prestiižses Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis Londonis (The Guildhall School of Music and Drama) kontsertpianist professor Ronan O’Hora käe all. Ta on osalenud Fali Pavri, Vanessa Latarche’i, Arbo Valdma, Aaron Shorri, Teppo Koivisto jt meistrikursustel. Käesoleval ajal juhendab Jürgenson ka ise meistrikursusi noortele eesti pianistidele.

Joonatan Jürgenson on edukalt osalenud paljudel riiklikel konkurssidel ning pälvinud rahvusvahelisel konkursil „Noor Muusik“ I preemia ja eripreemiad Bachi esituse ja väljapaistva stiili eest (2004) ning San Sebastiani rahvusvahelisel klaverikonkursil Hispaanias II preemia ja eripreemia kaasaegse baski helilooja muusika esituse eest (2013).

Oma debüüdi Estonia kontserdisaalis tegi Joonatan Jürgenson 12-aastaselt koos Pärnu Linnaorkestriga Toomas Vavilovi juhatusel aastal 2004, mil võitis rahvusvahelise konkursi „Noor Muusik“. Lisaks on ta soleerinud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkestri, Heino Elleri Muusikakooli sümfonieti, Terre del Nord Festivali Orkestri (Torino, 2016) ja Läänesaarte Kammerorkestri ees ning teinud Toomas Vavilovi kõrval koostööd dirigentidega Paul Mägi, Edoardo Narbona ja Lilyan Kaiv. Ta on korduvalt esinenud rahvusvahelistel klaverifestivalidel „Klaver“ ja „Tulevikumuusikud“. 2015. aasta veebruaris astus Joonatan Jürgenson üles Torinos festivali Terre del Nord avakontserdil sooloprogrammiga põhjamaade muusikast ning aastal 2016 esines sama festivali lõppkontserdil koos festivaliorkestriga. Kontserdireisid on viinud teda nii Inglismaale, Itaaliasse, Lätti, Leetu, Poola, Hispaaniasse, Portugali, Armeeniasse kui ka New Yorki USAs.

Sooloesinemiste kõrval on Joonatan Jürgneson ka aktiivne kammermuusik, astudes üles erinevate lauljate ja instrumentalistidega. Tihedam koostöö seob teda muusikutega Mari-Liis Urb (viiul) ja Kristian Plink (tšello), kellega koos võideti 2016. aastal Grand Prix’ Gyumri VIII rahvusvahelisel muusikafestivalil Armeenias. Lisaks esinemistele Eestis on trio andnud kontserte ka Varssavis Wilanówi palee Valges saalis (Poola, 2016), Le Strade d’Europa muusikafestivalil Roomas, L'Aquilas ja Nepis (Itaalia, 2016) ning Harmos festivalil Portos (Portugal, 2018). Joonatan Jürgenson osales ka Grammyga pärjatud helilooja Eric Whitacre’i autorikontserdil Tallinnas aastal 2013.

2020. aasta märtsis andis Joonatan Jürgenson välja debüütalbumi, kus kõlavad Robert Schumanni „Fantaasiapalad“ op. 12 ning Pjotr Tšaikovski „Pähklipureja-süit“ op. 71a.

Joonatan Jürgensoni koduleht


© EMIK 2020

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).