Kristi Mühling

28.03.1971 Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige alates 2000. aastast
Eesti Kandleliidu liige alates 2002. aastast
Soome Kandleliidu liige alates 1993. aastast

Kristi Mühling on Eesti kromaatilise kandle interpreet, kelle peamiseks tegevusvaldkonnaks on klassikaline ja nüüdismuusika. Ta on paljude kandlele loodud teoste esmaettekandja nii solisti kui kammermuusikuna ning kuulub ansamblitesse Resonabilis (asutatud 2002, www.resonabilis.com) ja Una Corda (asutatud 2009, www.unacorda.net). Kristi Mühling on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kromaatilise kandle õpetuse alusepanija ning on töötanud samas õppejõuna alates kandle eriala asutamisest 2002. aastal.

Haridustee ja pedagoogiline tegevus
Kristi Mühling alustas kandleõpinguid Tallinna Muusikakoolis Els Roode juhendamisel ning jätkas samal erialal Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis. Aastatel 1991–2000 õppis ta Sibeliuse Akadeemias Helsingis, mille lõpetas magistrikraadiga kandle erialal solisti osakonnas (õppejõud
Ritva Koistinen). Aastal 2000 pälvis Kristi Mühling Leedus, Vilniuses korraldatud Jonas Švedase
nimelisel Baltimaade ja Soome kandlemängijate konkursil esikoha.

Kristi Mühling töötab kandleõppejõuna Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis alates 1997. aastast ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias alates 2002. aastast.

Tegevus interpreedina
Kristi Mühing on aktiivne interpreet, kes esineb pidevalt solisti- ja kammermuusikuna nii kodu- kui välismaal. Ta on pühendunud eesti kromaatilise kandle kui mitmekülgsete võimalustega
instrumendi tutvustamisele, arendamisele ja propageerimisele ning teeb pidevalt koostööd heliloojatega uue kandlerepertuaari loomiseks. Ta on arvukate kandlele loodud uudisteoste esiettekandja, sh teosed heliloojatelt Mirjam Tally, Lauri Jõeleht, Helena Tulve, Tatjana  Kozlova-Johannes, Malle Maltis, Märt-Matis Lill, Kristjan Kõrver ja John Buckley (Iirimaa).

Lisaks ansamblitele Resonabilis (kannel, flööt, hääl, tšello) ja Una Corda (kannel, harf, klavessiin) osaleb ta aktiivselt erinevates muusikalistes projektides. Ta on esinenud solistina koos Tallinna Kammerorkestri, ERSO ja NYYD Ensemblega ning osalenud jazzmuusiku ja -helilooja Maria Fausti projektis Sacrum Facere.
2002. aastal loodud nüüdismuusika ansambel Resonabilis (kannel – Kristi Mühling, flööt – Tarmo Johannes, hääl - Iris Oja, tšello – Aare Tammesalu) keskendub peamiselt originaalmuusika esitamisele. Ansamblile on kirjutanud teoseid enamik Eesti noorema põlvkonna heliloojatest. Ansambel annab arvukalt kontserte nii kodu- kui välismaal, sh esinemised festivalidel The 24th Fadjr International Music Festival Teheranis 2008. aastal, Vale Of Glamorgan Walesis 2010. aastal, Usedomer Musik festival Saksamaal 2013. aastal, Nüüdismuusika festival Moldovas, Chishinaus 2014. aastal. Resonabilise tegevuses on olulisel kohal ka muusika ja teiste kunstiliikide ühendamine – ansambel teeb tihti koostööd visuaal- ja teatrikunstnikega.
2012. aastal pälvis Resonabilis Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia Eesti nüüdismuusika kõrgetasemelise esitamise eest.
2013. aasta Saaremaa ooperipäevadel tuli Resonabilise esituses esmakordselt ettekandele Kristjan Kõrveri kammerooper „Raud-Ants“. Ansambel, helilooja ja lavastaja Ott Aardam pälvisid selle eest Eesti Teatriliidu aastapreemia.
2009. aastal loodud kammeransambel Una Corda (kannel – Kristi Mühling, harf – Liis Viira, klavessiin – Ene Nael) repertuaar koosneb nii originaalmuusikast kui seadetest, olulisel kohal on ansambli repertuaaris Eesti muusika. Una Corda esineb pidevalt nii Eestis kui välismaal. Olulisematest esinemistest võib välja tuua Kaasaegse klavessiinimuusika festivali Procembalo Parmas, Itaalias 2013. aastal, festivali Nordlichter Berliinis 2014. aastal ning ülemaailmse harfi kongressi Sydneys 2014. aastal.

Kristi Mühlingu koduleht.

2014