Monika Mattiesen

04.07.1966
Eesti Interpreetide Liidu liige

Flötist ja helilooja Monika Mattiesen on pälvinud tähelepanu eelkõige kui kaasaegse muusika ja multimediaalse elektroakustilise muusika interpreteerija ja looja ning eesti heliloojate uudisteoste propageerija. Ta on ansambli Küberstuudio asutaja ning selle kunstiline juht ning aktiivne muusikaelu tegelane.

Mattiesen on lõpetanud 1991. aastal Tallinna Konservatooriumi Jaan Õuna flöödiklassis. Magistriõpingud jätkusid J?zeps V?tolsi nimelises Läti Muusikaakadeemias Vilnis Strauti?ši juhendamisel, mille lõpetas 1993. aastal. Käesoleval ajal õpib Mattiesen Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktoriõppes multimeediakompositsiooni erialal. Ta on täiendanud end flöödierialal Rootsi Kuninglikus Muusikaakadeemias ning on konkurss-festivali „Con Brio ’92” laureaat.

Mattiesen on osalenud IRCAM/Acanthesi kursuste stipendiaadina elektrokaustilise muusika meistrikursustel aastal 2000 Helsingis ning aastal 2004 Metzis, kus tihedas koostöös prantsuse helilooja Philippe Manouryga kandis Mattiesen ette tema elektroakustilise teose „Jupiter”. 2003. aastal töötas Pariisi IRCAMi uurimiskeskuses, kus valmistas ette seal resideeruvate heliloojate (Ivan Fedele, Kaija Saariaho, Pierre Jodlowski) teoseid. Osalenud Karlheinz Stockhauseni meistrikursustel Kürtenis, kus koostöös heliloojaga on jõudnud tema repertuaari mitmed Stockhauseni elektroakustilised teosed.

Mattiesen on orkestrandina töötanud Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris, flöödiõppejõuna Tallinna Muusikakoolis ning muusikalooõpetajana Audentese Erakõrgkoolis. Alates 2000. aastast tegutseb ta vabakutselise flöödisolistina ning enda asutatud ansambli Küberstuudio kunstilise juhi ja liikmena ning alates 2005. aastast ka Eesti Noorte Heliloojate Festivali kunstilise juhina. Kuulub 2007. aastast Eesti Arnold Schönbergi Ühingusse.

Solisti ja kammermuusikuna on Mattiesen esinenud lisaks Eestile ka Soomes, Lätis, Poolas, Rootsis, Kreekas, Kolumbias, USAs, Venemaal jm. Osalenud solistina Tallinna Kammerorkestri, Vantaa Sümfooniaorkestri, Krasnojarski Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Vanemuise Sümfooniaorkestri, Kiievi Sümfooniaorkestri, XXI Sajandi Orkestri ja NYYD Ensemble’i ees. Tema repertuaari kuulub põhiliselt nüüdismuusika, ta on esmaettekandele toonud mitmeid spetsiaalselt talle kirjutatud uudisteoseid sellistelt eesti heliloojatelt nagu Tõnu Kõrvits, Mart Siimer, Toivo Tulev ja Galina Grigorjeva. Samuti on Mattiesen olnud mitmete välisautorite (Luciano Berio, Pierre Boulez, Stockhausen, George Crumb jt) teoste esmaesitaja Eestis.

Heliloojana on Mattiesen komponeerinud peamiselt elektroakustilist muusikat, sh teose „Mandragora”, mis valiti 2007. aastal Eestit esindama Portugalis toimunud Rahvusvahelisel Heliloojate Rostrumil. 2008. valmis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tellimusel ooper „DMeeter”, mis esietendus samal aastal Kanuti Gildi Saalis.

Mattiesen on pälvinud 2008. aastal Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali preemia ooper „DMeeter“ eest. Salvestanud muusikat Eesti Televisioonile ja mitmetele kogumikplaatidele, ilmunud on sooloplaat „Manuscript” (Eesti Raadio, Monika Mattiesen, 2006), kus kõlab eesti heliloojate flöödimuusika.

© EMIK 2009

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).