Ines Maidre

22.12.1958 Pärnu
Eesti Orelisõprade Ühingu ja Concert Artist Cooperation liige

Mitmekülgse repertuaari ja virtuoosse mängustiiliga Ines Maidre on üks tunnustatumaid Eesti organiste. Tema tõlgenduses kõlavad ühtviisi meisterlikult nii varajane barokk, värvikas romantism kui ka tänapäeva muusika.

Ines Maidre lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 1982. aastal Bruno Luki klaveriklassi ja 1985. aastal Tallinna Riiklikus Konservatooriumis orelierialal Hugo Lepnurme juures. 1989-1991 täiendas end Pariisis Ecole Niedermeyeris Daniel Rothi juhendamisel (Prix d’Excellence avec felicitations). Lisaks on ta  osalenud ka Leo Krämeri, Martin Haselböcki, Jean Boyer, Olivier Latry, Hans Fagiuse jt rahvusvahelistel meistrikursustel. Aastatel 1994-1998 õppis ta Bergeni Griegi Akadeemias klavessiini Hans Knut Sveeni juhendamisel. 1991. aastal võitis Ines Maidre Prantsusmaal Versaille’ rahvusvahelisel organistide võistlusel I preemia.

Aastatel 1986-1992 töötas ta Tallinna Riiklikus Konservatooriumis oreliõpetajana. Tema õpilased on Aaro Tetsmann, Kristel Aer, Külli Savik, Siiri Rebane ja Andres Paas. Alates aastast 1992 elab ja töötab Ines Maidre Norras. 2000. aastast on ta Bergeni Muusikaakadeemia (Griegakademiet) dotsent ning tegutseb ansambli Musica Celines klavessinisti-organistina.

Tema orelimäng on leidnud tunnustust peene stiilitunde ja virtuoosse mängutehnika poolest. Hea ansamblitunnetuse ja suurepärase lehestlugemise oskuse tõttu on teda sageli palutud saatjaks külalissolistidele. Ta on osalenud paljudel nii Eesti (Tallinna Orelifestival, Klaaspärlimäng, Haapsalu Vanamuusikafestivalil) kui ka välismaistel muusika festivalidel (Nürnbergis, Berliinis, Haarlemis, Brüsselis, Bergenis ja Riias), ning esinenud mitmel pool soolokontsertidega, sealhulgas sellistes kuulsates katedraalides nagu Westminster Abbey Londonis, Notre-Dame ja St Sulpice Pariisis. Koostöös erinevate orkestritega Martin Fischer-Dieskau, Leo Krämer, Neeme Järvi, Tõnu Kaljuste ja teiste juhatusel, on ta soleerinud mitmete orelikontsertide ettekandel. Ka paljude vokaalsümfooniliste suurteoste orelipartiid on sageli kõlanud Ines Maidre esituses.

Maidre repertuaar on mitmekülgne, ulatudes vanamuusikast modernse loominguni. Ta on esitanud kõiki olulisi Peeter Süda oreliteoseid ja olnud Anti Marguste, Toivo Tulevi, Peeter Vähi ja teiste eesti heliloojate oreliteoste esmaesitajaks. Ines Maidre on salvestanud orelimuusikat mitme riigi raadiole ja heliplaadifirmadele (Forte, Antes, Eres ja Carillon Music), samuti kõlavad Maidre esituses Peeter Süda oreliteosed heliloojast 1994. aastal valminud telefilmis. Temalt on ilmunud soolo CD-d „Rudolf Tobias. Complete Organ Works“ (2015), „Oreliteosed Peeter Süda“ (2006), „Kellad orelis“ (1999) „Oreliteosed Rudolf Tobias“ (1995), koos Eugen Simson-Valtini ja Peeter Vähiga „Cantus Nordicus“ (2004) ja koos Jostein Aarvikuga „Hommage á la Cathedrale“ (2000).

Veel on ta kirjutanud orelimuusikaalaseid artikleid ja avaldanud raamatu „Peeter Süda elust ja loomingust“ koos CD-ga (EMIK, 2005).

Omanäoliste kontserdikavade (“Luigelaulud orelile”, “Katedraali aknad”, “Hümnimuusika läbi aegade”) ja eesti orelimuusika helisalvestamise eest pälvis Ines Maidre 1995. aastal Eesti Kultuurikapitali aastapreemia.

Koduleht: www.inesmaidre.com

© EMIK 2008

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).