Tallinna Klaveriduo

Tallinna Klaveriduo, mille koosseisu kuuluvad Nata-Ly Sakkos ja Toivo Peäske, alustas tegevust 1974. aastal Leningradi Konservatooriumis, mil mõlemad pianistid täiendasid end kammeransambli assistentuur-stažuuris professor Tamara Fiedleri klassis. Esimene esinemine leidis aset 9. jaanuaril 1975. aastal Leningradi Konservatooriumi saalis ning esimene kontsert Eestis toimus Estonia Kontserdisaalis sama aasta 2. detsembril.

Mõlemad pianistid on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi – Nata-Ly Sakkos professor Laine Metsa õpilasena ja Toivo Peäske professor Anna Klasi ja Ada Kuuseoksa õpilasena.

Tallinna Klaveriduo on andnud arvukaid kontserte Eestis, Soomes, Rootsis, Saksamaal, Inglismaal ning endise Nõukogude Liidu linnades, sh sellistes mainekates saalides nagu Peterburi Filharmoonia Suur ja Väike saal, Moskva konservatooriumi Väike saal ja Rahmaninovi saal, Stockholmi Konserthuset, Londoni Kings Place jt. Solistina on duo üles astunud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Peterburi Sümfooniaorkestri, Uurali Filharmoonia Orkestri (Jekaterinburgis) ja Novosibirski Sümfooniaorkestriga. Dirigentidest on tehtud koostööd Eri Klasi, Kurt Wössi (Austria), Andrei Boreiko (Venemaa), Arvo Volmeri, Toomas Vavilovi jt. Lisaks on Tallinna Kalveriduo andnud kontserte Moskva klaveriduoga Elena Sorokina – Aleksandr Bahtšijev, kellega koos on esinetud kaheksal käel Peterburis, Moskvas, Jekaterinburgis ja Tallinnas. Samuti osaleb duo aastal 2002 loodud klaveriorkestris, kuhu kuuluvad veel lisaks duod Kai Ratassepp – Mati Mikalai, Piret Habak – Reet Ruubel Kopvillem ning Piret Väinmaa – Lauri Väinmaa.

Duo on osalenud Balti festivalil Stockholmis, Eesti Kultuuripäevadel Karlsruhes, Jyväskylä suvefestivalil, festivalidel „Nyyd“ ja „Klaver“ ning mitmetel rahvusvahelistel festivalidel Venemaal (Peterburi, Jekaterinburg, Nižni Novgorod, Novosibirski), Gruusias (Tbilisi), Leedus (Šiauliais), Inglismaal (London) ja mujal. Lisaks on duo olnud festivali „Klaveriduode festival Tallinn 2000“ korraldajaks.

Klaveriduo repertuaaris on praktiliselt kogu oluline muusika kahele klaverile ja hulk teoseid neljale käele. Esiettekandele on toodud ligi 70 Eesti heliloojate teost, sh Jaan Rääts, Lepo Sumera, Raimo Kangro, Alo Põldmäe, Johan Tamverk, Mati Kuulberg jpt.

Tallinna Kalveriduo on salvestanud hulgaliselt muusikat Eesti Raadios, CD Urmas Sisaski muusikaga („Galaxies“, edition 49, ERP 2002) ning samuti kõlab nende esituses muusikat mitmetel kogumikplaatidel ning heliloojate autoriplaatidel (CD „Jaan Rääts“, Antes edition (1996), CD „Mati Kuulberg. Ein musikalisches Porträit – A musical portrait“, Antes edition (1997), CD „Timo Steiner. Pilved tulevad vahele“, ERR (2008), CD „Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 90“, EMTA (2009)).

Tallinna Klaveriduo on pälvinud mitmeid eriauhindu festivalidelt, kahel korral Eesti Kultuurkapitali aastastipendiumi, Eesti muusika aastapreemia (1990) ning Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia (2015). 2001. aastal autasustati pianiste Valgetähe medalitega.

© EMIK 2015

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).