Kai Rüütel

5.09.1981, Tallinn

Kai Rüütel alustas muusikõpinguid Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis Mare Jõgeva ja Henn Eeriku lauluklassis, kuhu astus pärast laulmist ETV tütarlastekooris Aarne Saluveeri käe all. Õpingud jätkusid Haagi Kuninglikus Konservatooriumis ja Hollandi Rahvuslikus Ooperiakadeemias, kus ta omandas magistrikraadi kiitusega. Lisaks on Kai Rüütel täiendanud end mitme nimeka laulja meistrikursustel sh Graciela Araya, Mark Tucker, Ryland Davies, Carolyn Watkinson jt.

Aastal 2009 valiti Kai Rüütel Londoni Kuningliku Ooperi juures tegutsevasse Jette Parker Young Artists Programme’i (JPYAP), mis andis võimaluse osaleda kahel hooajal Jon Thorsteinssoni juhendamisel teatri ooperilavastustes „Traviata“ (Giuseppe Verdi, sh ka Jaapani-tuur), „Manon“ ja „Werther“ (Jules Massenet), „Mängur“ (Sergei Prokofjev), „Hans ja Grete“ (Engelbert Humperdinck), „Võluflööt“ (Wolfgang Amadeus Mozart), „Tuhkatriinu” (Jules Massenet), „Adriana Lecouvreur” (Mauriziona Francesco Cilea), „Tsaari mõrsja” (Nikolai Rimski-Korsakov) ning astuda Kuningliku ooperi laval üles nii soolokontserdiga kui ka ühistes kontserdikavades.

Pärast Jette Parker Young Artists Programme’i lõpetamist on Kai Rüütel laulnud Londoni Kuninglikus Ooperis selliseid rolle nagu Meg Page (Giuseppe Verdi „Falsraff“), Markiis Melibea (Gioachino Rossini „Teekond Reimsi“), Wellgunde (Richard Wagneri „Reini kuld“ ja „Jumalate hukk“), Emilia (Verdi „Othello“) ja Waltraute (Wagneri „Valküür“).

Tema ooperirollide hulka kuuluvad veel Hans (Humperdincki „Hans ja Grete“), Blanche (Sergei Prokofjevi „Mängur“), Sonjetka (Dmitri Sostakovitši „Mtsenski maakonna leedi Macbeth“), Siegrune (Richard Wagneri „Valküür“), Kate Julian (Britteni „Owen Wingrave“), Nefertiti (Philip Glassi „Akhnaten“), Annina (Richard Straussi „Roosikavaler“), Lilleneiu ning kannupoiss (Wagneri „Parsifal“), Olga (Pjotr Tšaikovski „Jevgeni Onegin“) ja Mary (Wagneri „Lendav Hollandlane“).

Lisaks Londoni Kuninglikule Ooperile on Kai Rüütel laulnud Šoti Ooperis, Hollandi Rahvusooperis, Antwerpeni Flandria ooperis Belgias, Hispaanias Liceu ooperiteatris (Gran Teatre del Liceu), Toulouse’i ooperiteatris Théâtre du Capitole Prantsusmaal, Madriidi Teatro Realis Hispaanias, Dallase ooperis USA-s ning Theater an der Wienis Austrias.

Kai Rüütel on andnud mitmeid soolokontserte, sh Londonis Cadogan Hallis (kavas Gustav Mahleri „Rückerti laulud“), Berliini filharmoonia kontserdisaalis (kavas Alexander Zemlinsky ja Gustav Mahleri laulud), Oxfordi Ülikooli Holywell Music Roomis koos rahvusvaheliselt tunnustatud pianisti Roger Vignolesiga, kus mh kõlasid ka eesti heliloojate soololaulud. Eestis on Kai Rüütel astunud soolokontserdiga üles 2015. aasta märtsis Estonias ja Tartu Ülikooli aulas (lavapartneriks Roger Vignoles). 2018. aasta augustis osales lauljatar Placido Domingo „Operalia“ tähtede galal Birigtta Festivalil. Lisaks on ta soleerinud Edward Elgari laulutsüklis „Merepildid“ ja koos tenor Mati Turiga Gustav Mahleri tsüklis „Laul maast“. Suurvormidest ta on esitanud koos St. Louis’ Sümfooniaorkestriga Wolfgang Amadeus Mozarti Reekviemi, Birminghami Sümfooniaorkestriga Ludwig van Beethoveni Missat C-duur, Haagi Residentie-orkestriga Ludwig van Beethoveni Sümfooniat nr. 9, Edward Elgari oratooriumi „Gerotinuse unenägu“ The Three Choirs festivalil Inglismaal, RTÉ rahvusliku sümfooniaorkestriga Maurice Duruflé „Reekviemi“ ning osalenud gala-kontsertidel Lätis ja Tšehhis ning RTÉ rahvusliku sümfooniaorkestriga ooperi galakontserdil.

Kai Rüütel on teinud koostööd dirigentidega Antonio Pappano, Colin Davis, Maurizio Benini, Bertrand de Billy, John Wilson, René Jacobs ning eesti dirigentidest Risto Joostiga.

Rollid:
Waltraute – Richard Wagner „Valküür“
Emilia – Giuseppe Verdi „Othello“
Mary – Richard Wagner „Lendav Hollandlane“
Olga – Pjotr Tšaikovski „Jevgeni Onegin“
Lilleneiu ning kannupoiss – Richard Wagner „Parsifal“
Annina – Richard Strauss „Roosikavaler“
Meg Page – Giuseppe Verdi „Falstaff“
Nefertiti – Philip Glass „Akhnaten“
Kate Julian – Benjamin Britten „Owen Wingrave“
Siegrune – Richard Wagner „Valküür“
Sonjetka – Dmitri Šostakovitši „Mtsenski maakonna leedi Macbeth“
Blanche – Sergei Prokofjev „Mängur“
Wellegunde – Richard Wagner „Jumalate hukk“
Wellegunde – Richard Wagner „Reini kuld“
Markiis Melibea – Gioachino Rossini „Teekond Reimsi“
Hans – Engelbert Humperdinck „Hans ja Grete“

© EMIK 2014
(täiendatud september 2018)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).