Jüri Alperten

16.06.1957, Tallinn
Eesti Teatriliidu liige alates 1987. aastast

Jüri Alperten on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli (1975) ning Tallinna Riikliku Konservatooriumi (1979) klaveri erialal Bruno Luki juhendamisel, õppides viimases ka dirigeerimist Roman Matsovi klassis. Aastal 1985 lõpetas Alperten Leningradi konservatooriumi orkestridirigeerimise erialal Ilja Mussini juhendamisel.

Aastast 1985 on Jüri Alperten Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestri dirigent (2002–2004 orkestri peadirigent). Tema repertuaari kuulub rohkem kui 40 lavateost sh nii oopereid, ballette kui ka operette. Rahvusooper Estonias on tema käe all lavale jõudnud ballettidest Maurice Raveli „Daphnis ja Chloé“, Georges Bizet' ja Rodion Štšedrini „Carmen-süit“, Pjotr Tšaikovski „Uinuv kaunitar“ ja „Pähklipureja“, Sergei Prokofjevi „Romeo ja Julia“, Rodion Štšedrini „Anna Karenina“, Tiit Härmi „Kameeliadaam“, Ronald Hyndi „Rosalinde“, oopereist ja operettidest Manuel de Falla „Lühike elu“, Carl Maria von Weberi „Nõidkütt“, Richard Straussi „Nahkhiir“, Mitch Leigh’ „Mees La Manchast“ jpt. Lisaks on Alperten juhatanud etendusi Läti Rahvusooperis, Göteborgi Ooperiteatris Rootsis jm.

Aastast 1993 on Jüri Alperten Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia dirigeerimise õppejõud (aastast 1995 dotsent) ning aastast 1998 Pärnu Linnaorkestri peadirigent. Ühtlasi on ta olnud Eesti Muusikaakadeemia Sümfooniaorkestri dirigent (1994–2000) ning juhatanud mitmeid väljapaistvaid sümfooniaorkestreid  sh Ungari Raadio Sümfooniaorkester, Szombathely Filharmoonikud, mitmeid Soome orkestrid, Läti Rahvusorkester, Leningradi Filharmoonikud jpt. Lisaks on ta juhatanud XXIII ja XXIV üldlaulupeol „Alati teel“ ning Kuressaare Ooperipäevadel.

Jüri Alperteni repertuaari kuulub suuremas osas klassikaline muusika sh kõik Ludwig van Beethoveni ja Johannes Brahmsi sümfooniad, enamik Richard Straussi orkestriteoseid, aga ka vokaalsümfoonilisi suurvorme.

Alperten on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (1997, 2002), Eesti Teatriliidu aastaauhinna muusikalavastuse kategoorias (2001), Harjumaa Teatripreemia (2012), Pärnu Linnavalitsuse aukirja tulemusliku töö eest Pärnu Linnaorkestri peadirigendina ning panuse eest Pärnu linna ja kogu Eesti muusikaellu alates 1994. aastast (2014), Pärnu linna Johann Voldemar Jannseni nimelise auhinna (2014) ning Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia (2014).

© EMIK 2014

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).