Oliver Kuusik

21.07.1980 Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige

Tenor Oliver Kuusiku repertuaar hõlmab väga mitmekülgseid rolle nii klassikalistest kui ka kaasaegsetest ooperitest, samuti operettidest ja muusikalidest. Samuti on ta astunud üles kammer- ja oratooriumisolistina.

Oliver Kuusik on õppinud laulmist Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Pille Lille (ettevalmistav kursus 1998–2000) ja leedu professori Virgilius Noreika juhendamisel (2000–2003). Aastal 2003 alustas Kuusik Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kõrvalt õpinguid Rudolf Piernay juhendamisel Guildhalli Muusika ja Draama Koolis (Guildhall School of Music and Drama), kus lõpetas ooperistuudio ja omandas magistrikraadi aastal 2006.

Oliver Kuusik on valitud rahvusvahelise konkursi „Jeunes Ambassadeurs Lyriques” laureaadiks (Montreal, Canada) ning saanud III preemia ja saksa muusika esituse eripreemia Klaudia Taevi nimelise V Rahvusvahelise Ooperilauljate konkursil Pärnus (2007), I preemia Hendrik Krummi nimelisel lauluvõstlusel (2006), I preemia lauluvõistlusel „Noor Laulja“ (2002) ning II preemia Tiit Kuusiku nimelisel lauluvõistlusel (2001).

Alates 2008. aastast on Kuusik Rahvusooper Estonia solist, kus ta on üles astunud sellistes rollides nagu Sõnumitooja (Verdi „Aida“), Krahv Elmer (R. Straussi „Arabella“, kontsertettekanne), Sextus (Händeli „Julius Caesar“), Alfredo (Verdi „Traviata“), Goffredo (Händeli „Rinaldo“), Nemorino (Donizetti „Armujook“), Faust (Gounod’ „Faust“), Charles (Hindemithi „Pikk jõulueine“), Walther von der Vogelweige (Wagneri „Tannhäuser“), Edmondo (Puccini „Manon Lescaut“), Jelissei Bomelius (Rimski-Korsakovi „Tsaari mõrsja“, kontsertettekanne), Tebaldo (Bellini „Capuletid ja Montecchid“, kontsertettekanne), Nearco (Donizetti „Poliuto“), Laulja (R. Straussi „Roosikavaler“, kontsertettekanne), Flavio (Bellini „Norma“, kontsertettekanne), Don Ramiro (Rossini „Tuhkatriinu“), Rodolfo (Puccini „Boheem“), Ferrando (Mozarti „Così fan tutte“), Beppe ja Arlekiin (Leoncavallo „Pajatsid“), Tamino (Mozarti „Võluflööt“), Rinuccio (Puccini „Gianni Schicchi“), Alfred (Straussi „Nahkhiir“), Freddy (Loewe’ „Minu veetlev leedi“), August (Kõrvitsa „Liblikas“), Paater (Leigh’ „Mees la Manchast“), Christian (Tambergi „Cyrano de Bergerac“), Onu Julius (Aintsi „Karlsson katuselt“).

Lisaks on Oliver Kuusik laulnud Leicesteri (Donizetti „Maria Suart“) Teatris Vanemuine (2012), Niciast (Massenet’ „Thaïs“) PromFestil (2009), Peter Quinti ja Proloogi (Britteni „Kruvi keere“) Birgitta Festivalil (2008) ning astunud üles mitmetes muusikalides, sh Enjolras’ osas Schönberg/Boublil’ muusikalis „Hüljatud“ koostöös Cameron Macintoch Productionsiga. Samuti on ta esinenud ka teiste truppide koosseisus, sh Clonter Opera Company (Chester) ja European Opera Center Trust Suurbritannias. Inglismaal on ta esitanud selliseid rolle nagu don Ottavio (Mozarti „Don Giovanni“), Fenton (Verdi „Falstaff“), Polidoro (Mozarti „Teeseldud lihtsameelsus“), Elutark (Hindemithi „Sinna ja tagasi“), Torquemada (Raveli „Hispaania tund“), Edwin (Gilbert ja Sullivani „Trial by Jury“ rahvusvahelisel Gilbert ja Sullivani festivalil), Brighella (Dove’i „Väike roheline pääsuke“, esietendus), Villager (Šostakovitš/Fleishmani „Rotchildi viiul”). 

Hinnatud kammer- ja oratooriumisolistina on Oliver Kuusik laulnud tenoripartiisid mitmetes suurvormides, sh Händeli „Messias“, Haydni „Loomine“, Mozarti „Reekviem“, Beethoveni Sümfoonia nr. 9 jpt. Ta on andnud kontserte ning osalenud festivalidel nii Eestis, Lätis, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Venemaal, Saksamaal, Prantsusmaal, Kanadas, USA-s kui ka Inglismaal. Kuusik on teinud koostööd dirigentidega Neeme Järvi, Paolo Olmi, Eri Klas, Nicholas Kok, Carlos Spierer, Anthony Legge, Clive Timms, Vassily Petrenko, Arvo Volmer, Tõnu Kaljuste, Risto Joost, Olari Elts, Andres Mustonen jpt.

Oliver Kuusik on osalenud Veniamin Fleishmani ooperi „Rotchildi viiul“ plaadistamisel (koos Liverpooli Kuningliku Sümfooniaorkestriga).

Tunnustused:
2015 – SEB panga publikupreemia
2011 – SEB panga publikupreemia “Aasta Solist 2011″
2010 – Eesti Teatriliidu noore artisti aastapreemia
2009 – Kristallkingakese rändauhind vokaalse ja lavalise arengu eest ning rollide eest Mozarti ooperis „Così fan tutte“, Massenet’ ooperis „Thaïs“ ning Donizetti ooperis „Poliuto“
2008 – Teatriliidu aastapreemia Peter Quinti rolli eest Britteni ooperis „Kruvi keere”
2005 – Kuldar Singi nimeline auhind „Noor Muusik”


© EMIK 2013
(täiendatud veebruaris 2016)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).