Vello Pähn

30.05.1958 Tallinn
Eesti Teatriliidu liige aastast 1982

Vello Pähn lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 1976. aastal trompetierialal Tõnu Tarumi ning koorijuhtimise erialal Eda Kõrgemäe juhendamisel. Õpinguid jätkas Pähn Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, mille lõpetas 1981 koorijuhtimise erialal Olev Oja juhendamisel, õppides lisaks ka orkestridirigeerimist Roman Matsovi käe all. Aastatel 1981–1986 tudeeris Pähn dirigeerimist Leningradi Konservatooriumis Arvīds ja Maris Jansonsi juhendamisel.

Aastatel 1981–1989 oli Vello Pähn Tallinna Riikliku Konservatooriumi Sümfooniaorkestri juhataja ning 1982–1994 Rahvusooper Estonia dirigent, juhatades mitmeid tuntud oopereid, sh. „Carmen“, „Madame Butterfly“, „La Traviata“, „Hovanštšina“, „L'Elisir d'amore“, „Jevgeni Onegin“ jt. Aastatel 2001–2003 oli Pähn Eesti Muusikaakadeemia ooperistuudio juhataja ning 2003–2006 Kuopio Linnaorkestri kunstiline juht ja peadirigent.

Vello Pähn lõpetas 1981. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi, õppis samas orkestridirigeerimist Roman Matsovi käe all ning jätkas aastatel 1981–1986 õpinguid Leningradi Konservatooriumis Arvīds ja Maris Jansonsi juhendamisel. Oli Rahvusooper Estonia dirigent aastatel 1982–1994.

Vello Pähn on üks suurima teatripagasiga Eesti dirigente. Ta on juhatanud aastast 1988 Pariisi Rahvusooperi (Opera National de Paris) ja aastast 1992 Hamburgi riigiooperi balletitrupi etendusi, töötanud koos mainekate koreograafide Rudolf Nurejevi, John Neumeieri ja John Crankoga, juhatanud mõlema trupi külalisetendusi paljudes Euroopa riikides, Jaapanis, Venemaal ja USA-s. Lisaks on ta dirigeerinud balletietendusi Dresdeni Semperoperis, Berliini Riigiooperis, Stuttgardi Riigiteatris, Milano La Scala`s, Viini Riigiooperis, Götebori Ooperis, Soome Rahvusooperis, ooperietendusi Napolis Teatro San Carlos ning Läti ja Soome rahvusooperites ning sümfooniakontserte Gruusias, Jaapanis, Kreekas, Lätis, Rootsis, Soomes, Taanis ja Venemaal. Aastal 2003 salvestati Pariisis Pähni juhtimisel Juri Grigorovitši balleti „Ivan Julm“ DVD. Aastatel 2012–2019 oli Vello Pähn Rahvusooper Estonia loominguline juht ja peadirigent.

Pähni sümfoonilises repertuaaris on klassika kõrval oluline koht eesti muusikal, püsirepertuaaris on nt Lepo Sumera „In memorian“ ja Erkki-Sven Tüüri „Aditus“, tema dirigeerimisel on esiettekandele tulnud Raimo Kangro Kitarrikontsert, Tõnu Kõrvitsa „Concerto semplice“ ja Timo Steineri „Tšellokontsert“.

Aastal 2001 pälvis Vello Pähn Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia ning aastal 2016 Eesti Muusikanõukogu preemia kaaluka panuse eest Rahvusooperi kunstilisse arengusse.

© EMIK 2013

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).