Aile Asszonyi

22.07.1975 Väike-Maarja

Aile Asszonyi lõpetas 1994 Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli koorijuhtimise erialal Hirvo Surva juhendamisel. 1999 lõpetas ta Eesti Muusikaakadeemia bakalaureuseõppe laulu erialal Ludmilla Dombrovska ja Ivo Kuuse juures ning aastal 2002 magistriõppe Matti Pelo ja Helin Kapteni juhendamisel. Aastatel 2002–2004 tudeeris Asszonyi Amsterdamis Madalmaade Ooperistuudios (Opera Studio Netherlands) Jana Diemeri klassis, lisaks on ta täiendanud end veel Itaalias Carlo Bengonzi eraakadeemias (Accademia Verdiana di Carlo Bergonzi) ning Hollandis Henk Smithi ja Christiana Deutekomi meistrikursustel.

Aastatel 1995–1998 oli Aile Asszonyi laulja Eesti Filharmoonia Kammerkooris. Ooperisolistina debüteeris ta aastal 2000 Vanemuise teatris Despina rollis W. A. Mozarti ooperis „Così fan tutte“, lisaks on ta laulnud ooperirolle ka Nargen Operas ja Viini Kammerooperis.
Alates 2010. aastast on Aile Asszonyi Rahvusooper Estonia solist. Tema rollide hulka kuuluvad Armida (Haydni „Armida“), Margarete (Gounod’ „Faust“), Despina ja Fiordiligi (Mozarti „Così fan tutte“), donna Anna ja donna Elvira (Mozarti „Don Giovanni“), Leonora (Beethoveni „Fidelio“), Adina (Donizetti „Armujook“), G. Verdi ooperite rollidest Violetta („La traviata“), Giovanna („Jeanne d'Arc“) ja Amelia („Maskiball“); Puccini ooperitest Mimì („Boheem“), Manon („Manon Lescaut“) ja Angelica („Õde Angelica“), Miss Jessel (B. Britteni „Kruvipööre“), Zora ja Mina (Isidora Žebeljani „Zora D“, maailmaesiettekanne), Naine (E.-S. Tüüri „Wallenberg“), Rosalinda (J. Straussi „Nahkhiir“) jpt.

Asszonyi on tegutsenud ka oratooriumisolistina. Tema repertuaari kuulub teiste seas Bachi „Matteuse passioon“, „Johannese passioon“, Händeli „Messias“, „Ülestõusmisoratoorium“, Haydni „Loomine“ jt. Kammerlauljana seob teda juba õpinguaegadest loominguline koostöö ja kontserttegevus Helin Kapteniga. Asszonyi on laulnud ka nüüdismuusikat, sh eesti heliloojate uudisloomingut. Ta on esmaesitanud Timo Steineri ja Ülo Kriguli teoseid ning laulnud Kairi Kose kammerooperi „Viimane Ükssarvik“ esiettekandel. Ta on salvestanud Eesti Raadios kõik Veljo Tormise miniatuurid häälele ja klaverile. Asszonyi on andnud kontserte Hollandis, USA-s, Serbias, Belgias, Saksamaal, Itaalias, Venemaal, Rootsis ja Soomes.

Aile Asszonyi on pälvinud kuninganna Elisabethi nimelisel konkursil Belgias laureaaditiitli (2004), Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia (2007), Eesti teatri aastaauhinna (2009 ja 2012) ning SEB publikupreemia (2012).

Aile Asszonyi koduleht


© EMIK 2013

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).