Ulla Krigul

22.07.1979 Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige
Eesti Orelisõprade Ühingu liige

Ulla Krigul on üks Eesti noorema generatsiooni silmapaistvamaid organiste. Ta on kõrgelt hinnatud nii solistina kui ka ansamblipartnerina. Tema mitmekesine repertuaar hõlmab teoseid alates barokiajastust ja lõpetades nüüdismuusikaga.

Ulla Krigul lõpetas 1997. aastal klaveri erialal Tallinna Muusikakeskkooli ja jätkas õpinguid aastail 1997–1999 Eesti Muusikaakadeemias Ivari Ilja klaveriõpilasena. Aastal 2000 alustas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias oreliõpinguid professor Andres Uibo juhendamisel ja omandas 2006. aastal magistrikraadi. Aastail 2004–2006 õppis Krigul vahetusüliõpilasena Viini Muusika ja Kujutavate Kunstide Ülikoolis (Universität für Musik und Darstellende Kunst) professor Martin Haselböcki oreliklassis. Ta on ennast täiendanud David Timmi, Wolfgang Zereri, Serge Schoonbroodti, Christoph Krummacheri, Peter van Dijki, Michael Bouvard’i, Guy Bovet’ ja Damiano Peretti meistrikursustel. Ulla Krigul on osalenud ka konkursil „Con Brio” (2002), rahvusvahelisel orelimängijate konkursil Gdańskis (2003) ja Mikael Tariverdievi nim konkursil Kaliningradis (2005).

Aastail 2004–2006 töötas Ulla Krigul organistina Viini Sacré Coeuri kirikus. Praegu töötab ta Tallinna Soome Püha Peetruse kirikus organistina ja Tallinna Georg Otsa nimelises Muusikakoolis kontsertmeistrina.

Igal aastal toob Krigul välja vähemalt üks-kaks soolokava. Bachi, Buxtehude, Bruhnsi, Muffat’ ja Hindemithi kõrval on tema repertuaaris olulisel kohal nüüdismuusika: ta on toonud kuulajateni mitmete Eesti noorema põlvkonna heliloojate, sh Galina Grigorjeva, Tõnu Kõrvitsa, Ülo Kriguli, Märt-Matis Lille ja Timo Steineri uudisteoseid. Solistina ja kammermuusikuna on Krigul esinenud Eestimaa tähtsamates kirikutes ning osalenud erinevates kontserdisarjades ja festivalidel, sealhulgas Tallinna Rahvusvahelisel Orelifestivalil, Tallinna Bachi muusika festivalil bachFest, rahvusvahelisel nüüdismuusikafestivalil Afekt ja Leigo Järvemuusika Festivalil. Kontserdireisid on viinud teda ka Soome, Rootsi, Austriasse, Lätti, Venemaale ja Ukrainasse.

Kriguli koostööpartnerite hulka kuulub legendaarne koloratuursopran Margarita Voites, sopranid Kädy Plaas ja Arete Teemets, metsosopran Iris Oja, bariton Tõnis Kaumann, bass Ain Anger, pianist Istvan Matyas, trompetist Indrek Vau, saksofonist Virgo Veldi, Oboist Riivo Kallasmaa, viiuldaja Mari-Liis Uibo, tšellist Leho Karin ja ansambel Yxus. 

Ulla esineb meelsasti ka harmooniumit mängides. Lisaks traditsioonilisel orelimuusikale hõlmab tema repertuaar teoseid, milles orelipartiid rikastab elektrooniline lindimuusika või live elektroonika. Koos abikaasa, helilooja Ülo Kriguliga esitab ta üsna sageli oreli ja gongi muusikalisi meditatsioone.

Ulla Krigul koos viiuldaja Mari-Liis Uiboga on välja andnud CD „Bernsteinstraße“ (Musica Delicata, 2007), millel kõlab eesti autorite Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri, Ülo Kriguli, Ester Mägi, Andres Uibo, Artur Kapi ja läti helilooja Imants Zemzarise muusika.

© EMIK 2009
(täiendatud veebruar 2019)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).