Leho Karin

06.10.1968, Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige

Leho Karin on üks hinnatumaid Eesti tšelliste. Ta õppis tšellot Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri käe all ja lõpetas Tallinna Konservatooriumi tšelloklassi 1991. aastal professor Toomas Velmeti juhendamisel. Aastail 1991–1992 jätkas ta õpinguid Frans Helmersoni juures Edsbergi Muusikainstituudis Rootsis ning 1992–1993 Martin Ostertagi juures Karlsruhe Kõrgemas Muusikakoolis. Ta on end täiendanud ka professorite Mihhail Homitseri (Venemaa) ja Josef Schwabi (Saksamaa) juhendamisel. Leho Karin on 1987. aasta vabariikliku keelpillimängijate konkursi laureaat ning osales ka 1990. aastal Müncheni ARD konkursil.

Aastail 1988–1991 töötas Leho Karin Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris, alates 1993. aastast töötab ta Tallinna Kammerorkestris, kellega koos on esinenud paljudes Euroopa riikides, Jaapanis ja USAs. Aastail 1993–2012 mängis Karin tšellot ka NYYD Ensemble’is, mis esines paljudel olulistel nüüdismuusikafestivalidel Euroopas, sh „ArtGenda“ Kopenhaagenis (1996), „Baltic Arts“ Londonis (1996), „Musiikin Aika“ Soomes Viitasaaris (2001), „Varssavi sügis“ Poolas, „Gaida“ Vilniuses, „MaerzMusik“ Berliinis (2003) ja „Klangspuren“ Austrias. Nyyd Ensemble’i liikmena ja koostöös Rootsi Stråkkvartetiga osales Leho Karin 2005. aastal Tonsättarfestivalil Stockholmis, mängides Charles Ivesi Keelpillikvartetti nr. 1 („From the Salvation Army“) ja John Adamsi teost „John’s Book Of Alleged Dances“. Alates 2013. aastast jätkab Leho Karin tšellomängu NYYD Ensemble’ist välja kasvanud nüüdismuusika kollektiivis YXUS Ensemble. Sama aasta ühisprojekti raames esitasid ja salvestasid Yxus Ensemble ja Taani ansambel Theatre of Voices Arvo Pärdi ja Galina Grigorjeva teoseid. Leho Karin on mänginud ka tenorgambat ansamblis GambarinG koos Tõnu Jõesaare ja Peeter Klaasiga. Alates 1995. aastast on ta tšellopedagoog Tallinna Muusikakeskkoolis.

Leho Karin on solistina üles astunud Soomes, Rootsis, Venemaal jm ning osalenud paljudes projektides Eestis. Ta on soleerinud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri ja Saarbrückeni Raadioorkestri ees. Tema repertuaaris on klassikaliste suurvormide (Haydn, Tšaikovski jmt) kõrval ka 20. sajandi suurteosed, sh Britteni tšellosümfoonia, Esa-Pekka Saloneni „Mania“, Erkki-Sven Tüüri Tšellokontsert, Eduard Tubina lõpetamata tšellokontserdi I osa jm. Ta on teinud koostööd mitmete eesti heliloojatega, sh Raimo Kangro, Galina Grigorjeva, Erkki-Sven Tüür, René Eespere, Tõnu Kõrvits ja Helena Tulve ning olnud nende uudisteoste (esma)ettekandjaks.

Leho Karin on salvestanud hulgaliselt muusikat, sh Tallinna Kammerorkestri koosseisus Arvo Pärdi, Heino Elleri ja Erkki-Sven Tüüri teoseid plaadifirmale ECM. 2020. aastal ilmus Leho Karini osalusel Erkki-Sven Tüüri autoriplaat „Lost prayers“ (plaadifirma ECM), mis pälvis aasta hiljem Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu poolt Aasta Kammermuusika Albumi tiitli.

2018. aastal pälvis Leho Karin Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia sütitava ja inspireeriva pillimängu eest Tallinna Kammerorkestris, ansamblis YXUS ja teistes kammerkoosseisudes.
 

© EMIK 2013
(täiendatud aprillis 2021)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).