Mihkel Kerem

23.01.1981, Tallinn
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2007

Heliloojast viiuldaja Mihkel Kerem on lõpetanud 1999. aastal Tallinna Muusikakeskkooli Mirjam Keremi viiuli- ja Mati Kuulbergi kompositsiooniklassis. Õpingud jätkusid mõlemal erialal Eesti Muusikaakadeemias, mille Kerem lõpetas 2003. aastal Mirjam Keremi ja professor Jaan Räätsa juhendamisel. Aastatel 2002–2004 täiendas ta end Levon Chilingiriani ja William Mivali käe all Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis, kus Kerem sai 2006. aastal magistrikraadi. Alates 2002. aasta sügisest elab Mihkel Kerem Londonis.

Juba õpingute ajal on Mihkel Kerem pälvinud viiuldajana tunnustust mitmetel konkurssidel: diplomid B. Dvarionase nimeliselt rahvusvaheliselt noorte pianistide ja viiuldajate konkursilt Vilniuses (1992) ja Jan Kociani nimeliselt konkursilt Tšehhoslovakkias (1993) ning I auhind Eesti noorte keelpillimängijate võistlusel (1995).

Kerem on töötanud aastatel 2001–2002 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertmeistri abina ning on sellest alates esinenud orkestri külaliskontsertmeistrina. 2006. aastal tegutses ta aga kontsertmeistrina Inglismaal orkestris Sothbank Sinfonia ning töötab praegu sel ametikohal orkestrites Charities Philharmonia (alates 2006) ning Brandenburg Sinfonia (alates 2007). Lisaks kuulub ta kammerorkestrisse Camerata Nordica (Rootsi) ja orkestrisse London Musical Arts. Aastatel 1995–2002 oli Kerem Kerem Kvarteti esimene viiul Eestis ja 2002–2007 Inglismaal, osalenud ka Tobiase Keelpillikvarteti töös.

Solistina on Kerem esinenud mitmete orkestrite ees, sh Tallinna Kammerorkester, Rahvusooper Estonia sümfooniaorkester, Brandenburg Sinfonia ja Southbank Sinfonia. Tema repertuaari kuulub arvuka kammermuusika kõrval ka Ludwig van Beethoveni, Johannes Brahmsi, Pjotr Tšaikovski, Felix Mendelssohn Bartholdy, Max Bruchi, Camille Saint-Saënsi, Henri Vieuxtemps’i, Wolfgang Amadeus Mozarti ja Mihailo Trandafilovski viiulikontserdid. Lisaks üleastumistele Eestis on kontserdireisid Keremi viinud Soome, Austriasse, Saksamaale, Lätti ja Inglismaale.

Heliloojana kuulub Keremi loomingu hulka üle saja teose. Kõige arvukamalt on ta komponeerinud kammermuusikat, milles kesksel kohal on viiul. Sümfoonilise muusika (sh kolm sümfooniat) ja instrumentaalkontsertide kõrval on ta loonud üheksa keelpillikvartetti, kolm sonaati viiulile ja klaverile, 6 sonatiini sooloviiulile, 16 prelüüdi klaverile jpm.

Mihkel Keremi loomingut on esitanud Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Olulu Sinfonia (Soome) ja kammerorkester Camerata Nordica (Rootsi), samuti on tema teosed kõlanud ansamblite Chilingiriani Keelpillikvarteti (Inglismaa), Kerem Kvareti ning mitmete tunnustatud interpreetide esituses, sh Mikk Murdvee, Sten Lassmann, Silver Ainomäe, Mirjam Kerem. Mihkel Kerem on olnud resideeruv helilooja Schleswig Holsteini Muusikafestivalil Saksamaal (2001) ning Aurora Kammermuusika Festivalil Rootsis (2009).

vaata ka: Mihkel Kerem

© EMIK 2010

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).