Maren Ülevain

16.01.1955 Tallinn

Eesti Interpreetide Liidu liige, 1982–1989 Eesti Teatriliidu liige

Maren Ülevain lõpetas 1978. aastal Tallinna Muusikakooli ning 1984. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi dots. Urve Tautsi lauluklassis. Ta on ennast täiendanud Galina Kulkina, Linda Sauli, Eva Märtsoni, Pille Lille, Tõnu Bachmanni ja Ritva Erola juures. 2007. aastal omandas Ülevain Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrikraadi interpretatsiooni pedagoogika erialal. Lisaks läbis ta 2009. aasta sügisel Sibeliuse Akadeemia lauluõpetajate erikoolituse.

Aastatel 1977–1990 töötas Maren Ülevain Estonia Teatris kooriartisti kohal, täites ka erinevaid soolorolle nagu Ninon Imre Kálmáni operetis “Montmartre’i kannike”, Fidalma Domenico Cimarosa ooperis “Salaabielu”, Frizzi John Kanderi muusikalis “Kabaree”. Estonia Teatri koosseisus on ta esinenud Rootsi Kuninglikus Ooperis, Moskva Suures Teatris, Pariisi Theatre de la Comedie Francaise’s ja Savonlinna ooperifestivalil.

Hääleseadjana on Maren Ülevain töötanud selliste kooride juures nagu Tallinna Ülikooli naiskoor, Rapla segakoor „Cantus“, Tallinna Jaani kiriku lastekoor, Tallinna Piiskopliku Toomkiriku kammerkoor „Laudate Dominum“. Aastatel 1992–2003 oli ta lauluõpetaja Georg Otsa nimelise Muusikakooli ning alates 2004. aastast tegutseb Ülevain vabakutselise laulja ja lauluõpetajana. Tema õpilaste hulka kuuluvad Alla Popova, Erkki Otsmann, Riina Roose, Silja Trisberg, Darja Pastušenko, Jakko Maltis, Arne Hiob, Helen Tartes jt.

Alates 2002. aastast on Maren Ülevain andnud mitmeid soolokontserte, koostööpartneriteks Anne Tüür, Ülle Ritsbek, Eva-Maria Mägila, Juhan-Palm Peipman, Silver Ulvik, Tiiu Maasing, Mare Ots, Riina Gerretz, Jelena Antstal, Anna-Liisa Eller, Indrek Liit, Tiiu Õunapuu, Kadri Ploompuu, Tiia Tenno, Hille Poroson, Kersti Petermann jt. 2010. aastal sai teoks kontsert-etendus ”Rotund” vaimulikest eesti rahvalauludest koos nüüdistantsuga Eike Ülevainult. 2011. aastal valmis kontsert-etendus hispaania muusikast, kus kõlavad Manuel de Falla ja F. Garcia Lorca laulud kitarri ja cajón´i saatel.

Mitmekesises repertuaaris, kuhu kuuluvad näiteks Johann Sebastian Bachi, Georg FriedrichHändeli, Wolfgang Amadeus Mozarti, Robert Schumanni, Franz Schuberti, César Francki teosed, on olulisel kohal ka eesti vokaalmuusika, eelkõige Mart Saare, Artur Lemba, Hugo Lepnurme, Kuldar Singi, Marje Singi ja Piret Ripsi laulud.

2004. aastal ilmus Maren Ülevainul CD „Vanad inglise jõululaulud“. 2007. aastal asutas ta koos koreograaf ja lavastaja Eike Ülevainuga MTÜ Kunstiüksus “Kollase Rähni Ordu” , mis on olnud erinevate kontsertide ja tantsulavastuste väljatooja. Alates 2005. aastast uurib Ülevain eesti professionaalse laulukultuuri ajalugu ning 2008. ilmus temalt raamat „Ununenud lauluõpetaja“ Tallinna Konservatooriumi lauluprofessorist Ludmilla Hellat-Lembast.

Alates 2012. aastast on Ülevainu tähelepanu köitnud hispaania ja vene romansside interpretatsioon. 2012. aastal valmis kontser-projekt “Vanad vene romansid” koostöös kitarrist Daniel Jullega. 2013. aastal algas Maren Ülevainu koostöö Kristi Mühlinguga ja selle tulemusena valmis kontsertkava “Romance” eesti ja hispaania muusikast, mille tulemuseks oli kontsert 2013. aasta detsembris Madridi linnas, Hispaanias.

© EMIK 2014

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).