Vox Clamantis

1996. aastal Tallinnas asutatud ansambel Vox Clamantis (lad. keeles „hüüdja hääl“) koondab lauljaid, heliloojaid, instrumentaliste ja dirigente, kes on huvitunud gregooriuse laulust. Vox Clamantise kunstiline juht ja dirigent on Jaan-Eik Tulve. Ansambli praeguses koosseisus laulavad Anna Mazurtšak, Jaanika Kuusik, Jaanika Sink, Kadri Hunt, Miina Pärn, Mari Kalling, Mikk Dede, Sander Pehk, Kuldar Schüts, Anto Õnnis, Taniel Kirikal, Tõnis Kaumann, Ott Kask ja Aare Külamaa. Varasematel aegadel on ansamblisse kuulunud Toivo Tulev, Eerik Jõks, Märt-Matis Lill, Urmas Põldma, Raul Mikson, Risto Joost, Uku Joller ja teised.

Vox Clamantis esitab peamiselt muusikat, mida peetakse Euroopa professionaalse muusikakultuuri aluseks, kuid sageli lauldakse ka varajast polüfoonilist ning nüüdismuusikat. Ansamblile on uudisteoseid kirjutanud mitmed eesti heliloojad – Arvo Pärt, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Toivo Tulev, Lauri Jõeleht, Tatjana Kozlova, Mart Siimer, Tõnis Kaumann, Andres Uibo ja Tõnu Kõrvits.

Vox Clamantis on esinenud koos rahvusvaheliselt tuntud organistide Jean Boyeri, Wernwe Jacobi, Jon Laukviki, Peter van Dijki ja Edgar Krappiga ning andnud kontserte koos Hortus Musicuse, Voces Musicalese, NYYD Ensemble'i, Weekend Guitar Trio, Küberstuudio, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestriga. Veel on esinetud koos Villu Veski, Taavo Remmeli, Sofia Rubina, ameerika löökpillimängija Brian Melvini, tuneesia laulja Dhafer Youssefi ja katalaani sopran Arianna Savalliga. Eraldi väärib esile tõstmist tihe koostöö Le Choeur Grégorien de Paris'ga (Pariisi gregooriuse laulu koor), mis on viinud ühiste esinemisteni mitmes Euroopa riigis, aga ka Marokos ning kellega koos lindistati 1998. aastal Luxembourgis ühine CD. Sama aasta suvel telliti Eesti Raadiolt lindistus, mille tulemusena valmis ansambli esimene CD "Hæc dies" (Caroo Music, Klesment, 2001).

Lisaks kontsertidele Eestis on ansambel esinenud veel Lätis, Soomes, Norras, Tšehhis, Austrias, Belgias, Prantsusmaal, Luksemburgis, Portugalis, Saksamaal, Šveitsis, Inglismaal, Itaalias, Kreekas, Liibanonis ja Kanadas. Alates 2011 on ansambel korduvalt osalenud Prantsusmaa suurimal klassikalise muusika festivalil "La Folle Journée".

Gregooriuse laulu traditsioonilisele esitusvormile lisaks otsib Vox Clamantis sageli uusi väljendusvahendeid ja võimalusi asetada arhailist laulutraditsiooni uude konteksti. Selle üheks näiteks on aastal 2002 valminud plaat "Annum Per Annum" (Arion, 2002) koostöös organist Aare-Paul Lattikuga, kus Arvo Pärdi samanimelise oreliteose osade vahele on pikitud liturgilist ansamblilaulu. Uuenduslik on ka koos Weekend Guitar Trioga 2005. aastal salvestatud plaat "Stella Matutina" (Mirare, 2008).

Vox Clamantis ja Jaan-Eik Tulve on pälvinud Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia kirgastavate kontsertide eest Eestis ja piiri taga (2011) ning riigi kultuuripreemia 20. hooaja ja Arvo Pärdi "The Deer's Cry" albumi eest (2017). 2013. aastal pälvis Vox Clamantise osalusel valminud CD "Arvo Pärt. Adam's Lament" (ECM, 2012) USA-s Los Angleses toimunud muusikaauhindade galal Grammy parima koorimuusika esituse kategoorias.

Lisainfo Vox Clamantise kodulehel.

© EMIK 2008

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).