Uus Tallinna Trio

Uus Tallinna Trio loodi 1997. aastal kolme väljapaistva eesti muusiku, pianist Marrit Gerretz-Traksmanni, viiuldaja Harry Traksmanni ja tšellist Kaido Kelderi eestvedamisel. Trio populariseeris Eesti taas klaveritrio žanri.

Uus Tallinna Trio esines regulaarselt eesti kontserdisaalides ning salvestas muusikat Eesti Rahvusringhäälingu raadio ja televisiooni tarbeks. Kontserdireisid viisid trio Kaustise ja Ahvenamaa kammermuusika festivalidele Soomes, Usedomi muusikafestivalile Saksamaal ning festivalile "Culturescapes" Šveitsis. 2001. aastal esindas Uus Tallinna Trio Eestit Skandinaavia ja Baltimaade noori muusikuid tutvustavas kontserdisarjas „Upbeat/Nordic Talents”, mille raames esineti Leedus, Lätis, Rootsis ja Norras. 2007. aastal andis trio esimeste Soome-Ugri kultuuripäevade raames kontserdi Viini Musikvereini Klaassaalis. Lisaks on esinetud Inglismaal, Venemaal, Prantsusmaal ja Ameerika Ühendriikides.

Uus Tallinna Trio on pälvinud võidu Eesti noorte interpreetide konkurss-festivalil "Con Brio" (1998), laureaaditiitli Kuhmo rahvusvahelisel triokonkursil Soomes (1999) ja II preemia Gdanski II rahvusvahelisel Johannes Brahmsi nimelisel kammermuusikakonkursil Poolas (2000).

Uus Tallinna Trio eelkäija oli Maruka Trio, kuhu kuulusid viiuldaja Ruth Haav, Kaido Kelder ja Marrit Gerretz-Traksmann. Juba Maruka Trio võttis edukalt osa kammermuusikakonkurssidest Grazis (Austrias), Firenzes ja Triestes (Itaalias).

Trio repertuaaris on olnud klassikalised trioteosed Jean-Philippe Rameau'lt, Wolfgang Amadeus Mozartilt, Ludwig van Beethovenilt, Franz Schubertilt, Johannes Brahmsilt, Maurice Ravelilt, Sergei Rahmaninovilt ja Dmitri Šostakovitšilt. Samas on Uus Tallinna Trio oma tegevuses panustanud eesti muusika tutvustamisele ning uute teoste tellimisele. Uus Tallinna Trio on esiettekandele toonud Helena Tulve teose !särav/läbipaistmatu"/"lumineux/opaque", Ülo Kriguli "Seinad", Tõnis Kaumanni "Valitud salongipalad"/"Ausgewählte Salonstücke" ning Tõnu Kõrvitsa "Pill ütleb: pidu lõpeb" (Norra ansambliga Poing) ja "Unesulased".

Uus Tallinna Trio tšellist Kaido Kelder on kommenteerinud ansambli tegevust järgnevalt: "Peaaegu alati on kontsertidel väljaspool Eestit palutud esitada midagi Eesti autoritelt. Kui kümme aastat tagasi polnud valik suur, siis õnneks on viimastel aastatel lisandunud Eesti heliloojatelt meeldiv kogus teoseid klaveritriole, mida oleme esitanud kontsertidel nii Tallinnas kui ka Riias, Stockholmis, Viinis, Londonis, Pariisis jne. Rõõmuga võime öelda, et järelkaja neile teostele on olnud alati positiivne." (Sarjas "KuMu KUMUs" toimunud kontsertetenduse "Kahe peegli vahel" pressiteatest, 21. november 2007)

2000. aastal omistati Uus Tallinna Triole kontserttegevuse eest Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia. 2007. aastal esitati Uus Tallinna Trio aasta loominguliste saavutuste eest riiklike kultuuripreemiate kandidaatide hulka.

***

Hindan eriti kõrgelt ansambli kõlalist tasakaalu, häälte täpset ja loogilist diferentseerimist. /…/ Marrit Gerretz võlus mitte just parimas korras klaverist fantastilise Andante “meeskoori” nii, et keelpillidel polnudki peale variatsioonide midagi lisada. Igatahes oli Beethoveni Trio ettekanne tasemel, mille väärilist ei meenugi.
Toomas Velmet. Uus Tallinna Trio – magister artium! Sirp, 17. mai 2002

Kaks osa Franz Schuberti Triost (B-duur op. 99) kolmiku Gerretz-Traksmann – Traksmann – Kelder esituses võlusid kaunilt nüansseeritud viiulitooni, detailitäpsuse ja schubertliku siirusega. Neid muusikuid tahaks edaspidigi kuulata.
Evi Arujärv. Con Brio – siidsukkade ja võimenduseta. - Postimees, 9. detsember 1998

© EMIK 2008

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).