Tobiase Keelpillikvartett

2000. aastal loodud Tobiase Keelpillikvartett tegutseb koosseisus Maano Männi (viiul), Kristjan Hallik (viiul), Toomas Nestor (vioola) ja Aare Tammesalu (tšello). Kvarteti nimi on austusavaldus helilooja Rudolf Tobiasele kui eesti esimese keelpillikvarteti autorile. Neliku liikmed on koostööd teinud varemgi, kuid Tobiase Keelpillikvarteti nime all astuti esmakordselt üles 2001. aastal festivalil "Tubin ja tema aeg".

Alates ansambli loomisest esinetakse regulaarselt erinevatel kontsertidel ja festivalidel – "Seitsme linna muusika", "Tubin ja tema aeg", Tartu Kitarripäevad, Rudolf Tobiase päevad, Suure-Jaani Muusikafestival, kontserdisarjas kAkadeemiline kammermuusika" jm. Lisaks kontsertidele Eestis on kvartett üles astunud ka Ateenas, Berliinis, Helsingis, Riias, Peterburis ja Stockholmis.

Ansambli repertuaari kuuluvad maailma keelpilli-literatuuri tähtteosed Franz Joseph Haydnilt, Wolfgang Amadeus Mozartilt, Franz Schubertilt, Felix Mendelssohn Bartholdylt, Antonín Dvorákilt ja teistelt. Oluline osa on ka eesti muusikal, kvartetile on loonud uusi teoseid Tõnu Kõrvits, Andres Uibo ja Robert Jürjendal.

2003. aasta septembris salvestas kvartett koostöös eesti plaadifirmaga Estonian Record Productions CD Fridrich Bruki muusikaga saksa firmale Erdenklang. Samuti on Tobiase Keelpillikvartett salvestanud Eesti Raadiole Lepo Sumera, Veljo Tormise, Tõnis Kaumanni, Jaan Räätsa, Heimar Ilvese ja Tõnu Kõrvitsa muusikat.

Koostöös akordionist Reet Laubega on Tobiase Keelpillikvartett esitanud Astor Piazzolla muusikal põhinevat kontsertprogrammi "Kirg". Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva puhul esitati koos näitleja Anu Lambiga kava "Eesti miniatuurid", kus eesti luule põimus keelpilliminiatuuridega Enn Võrgult, Rudolf Tobiaselt, Heino Ellerilt ja Tõnu Kõrvitsalt.

"Selles esituses oli kõike, mis heale kammeransamblile kohane: eelkõige romantilist, kvaliteetset kõlajõudu ja hästi fileeritud pianot, haruldaselt täpselt valitud temposid-karaktereid (Lento) ja vormilist dramaturgiat (Finale). Sõnaga, esitus õnnestus nii üksikasjades kui tervikuna."
Toomas Velmet. Tobiase-nimeline Soome-Eesti keelpillikvartett. – Sirp, 5. märts 2004

Mõne teise meie kvartetiga võrreldes on Tobiase kvarteti kõlapildis meeldivat soojust ja mitmekesiseid kõlavärve.
Evi Arujärv. Suvemuusika kannatuse ja huumoriga. – Postimees, 19. juuli 2003

© EMIK 2009

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).