Klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai

Klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai on nii Eestis kui ka piiri taga tunnustust leidnud kammeransambel. Põhirepertuaari moodustavad kanoonilised teosed klaverimuusika klassikast, aga on esitatud ka ebatavalise koosseisuga uudisteoseid eesti heliloojatelt. Duo esitab nii teoseid kahele klaverile kui ka neljale käele.

Pianistid Kai Ratassepp ja Mati Mikalai on püsivalt koos mänginud alates 1998. aastast.

Duo on pälvinud II preemia rahvusvahelisel klaveriduode konkursil Kaunases ja II preemia Silvio Omizzolo klaveriduode konkursil Paduas (mõlemad 2000). Kai Ratassepa ja Mati Mikalai duole omistati I preemia Münchenis toimunud 49. ARD (Saksamaa Ringhäälingute Ühenduse) muusikakonkursil (2000), ühel mainekamal omasuguste seas. Enne 2000. aastat anti klaveriduode kategoorias esikoht välja pea kolmkümmend aastat varem.

Kai Ratassepp ja Mati Mikalai on duona esinenud lisaks Eesti kontserdisaalidele Saksamaal, Prantsusmaal, Itaalias ja Venemaal. Lisaks kontserdireisidele on duo osalenud rahvusvahelistel festivalidel. Nad on koostööd teinud selliste orkestritega nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Kremerata Baltica, Berliini Saksa Sümfooniaorkester, Mannheimi Rahvusteatri Orkester, Peterburi Maria Teatri noorteorkester; dirigentidest on tähtsamad koostööpartnerid Juha Kangas, Thomas Rösner ja Ádám Fischer. Duo senistest kontserdipaikadest olulisemad on Herkulessaal Münchenis, Berliini Kontzerthaus, Peterburi Filharmoonia ning Milano Konservatoorium. Kai Ratassepp ja Mati Mikalai on koos esinenud näiteks 56. Hitzackeri festivalil, ARD laureaatide kammerfestivalil Schloss Elmaus ja festivalil "Musical Olympus" Peterburis.

Duo on teinud raadiosalvestisi Eestis (Eesti Rahvushinghääling) ja Saksamaal (Bayerischen Rundfunk, Deutschland Radio Berlin).

Aastal 2000 pälvis duo Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia.

Duo repertuaar varieerub 18. sajandist 20. sajandini ning päris kaasaegsete autoriteni. Erilisel kohal on eesti heliloojate uudislooming, näiteks Ülo Kriguli või Jüri Reinvere teosed.

***

Omamoodi avastus oli Kai Ratassepa ja Mati Mikalai duo silmapaistev koosmäng ja üleolek tehnilistest probleemidest. Leelo Kõlar: „Mikalai on ansamblis selgelt liidrirollis, just temalt kostus huvitavamaid koloriidilahendusi ja hoovas tugevamat sisemist laengut – seda kõike välise lihtsuse, vabaduse juures”.
Ines Rannap. Age Juurikas kogus „Con Briol” neli preemiat. -  Sirp, 11. detsember 1998

Klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai esituses tulid hea maitse ning mingi meeldiv delikaatne hoiak esile just selle tõttu, et kavas olid virtuoosse ansamblimängu efektsed leivanumbrid – Raveli „Valss” (seade) ja Mozarti-Liszti „Reminis-censes de Don Juan”.
Evi Arujärv. Con Brio – siidsukkade ja võimenduseta. - Postimees, 9. detsember 1998

Klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai – mõlemad on suurepärased pianistid. See on duo, kus on ka palju ühtset. Meie varasemates duodes Anna Klas – Bruno Lukk ja Nata-Ly Sakkos – Toivo Peäske oleme nautinud seda, et neis on väga palju erinevat ja kokku tuleb üks rikas kooslus. Tavaliselt õnnestuvad sellised ansamblid alati hästi. Aga duo Ratassepp – Mikalai on kuidagi jõulisem selles mõttes, et nad suudavad väga äkki olla veel ka oma mõtlemises sünkroonsed – ühesõnaga suurepärane kooslus.
Tiina Õun. Tükike maailma koju kätte – Valdur Roots festivalist „Klaver 2000”. - Teater. Muusika. Kino, jaanuar 2001

© EMIK 2008

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).