Timo Steiner

06.05.1976 Tallinn
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 1999

Timo Steiner on avatud mõttelaadiga helilooja, kelle muusikale on omased mängulised stiilikontrastid, variantne arendusviis ning tihti ka mosaiikne või plokkstruktuuridel põhinev ülesehitus.

Timo Steiner lõpetas kompositsiooni erialal 1994. aastal Tallinna Muusikakeskkooli (õpetajad René Eespere, Toomas Trass, Mati Kuulberg) ja 1999. aastal professor Jaan Räätsa õpilasena Eesti Muusikaakadeemia. Aastail 1999–2001 õppis ta Eesti Muusikaakadeemia magistrantuuris Raimo Kangro juures. Helilooja on end täiendanud professor Marek Stachowski meistrikursustel Rostockis ning professor Roman Ledenjovi juures Moskva konservatooriumis.

1997. aastal asutas Timo Steiner Poogenklaveri Ansambli ning oli selle kunstiline juht (ansambel sündis festivaliks NYYD ning tegutses aktiivselt 2000. aastani, salvestades muusikat Eesti Raadiole; ansamblile kirjutasid teoseid mitmed eesti heliloojad).
1999. aastal pani Timo Steiner koos Ülo Kriguliga aluse Eesti Muusikaakadeemia Sügisfestivalile. 2000. aastal liitus Steiner festivali "Eesti muusika päevad" korraldustoimkonnaga ning on alates 2003. aastast festivali kunstiline juht. Aastast 1996 töötab Steiner Tallinna Muusikakeskkoolis kompositsiooni ja muusikateoreetiliste ainete õpetajana, alates 2005. aasta sügisest on ta ka Muusikakeskkooli direktor.

Timo Steineri teosed on kõlanud lisaks Eesti nüüdismuusika festivalidele ka Leedus (festival "Musica Ficta" Vilniuses, 1997), USA-s ("Kaini järeltulijad" San Franciscos 1999), Venemaal (kantaat "Kohtumiseni" festivalil "Ot avangarda do naših dnei" Peterburis 1999; "Meisterwerk" festivalil "Vremena Goda" Moskvas 2003), Saksamaal ("Salute to Europe" Weimaris 2003, "In memoriam" festivalil "Internationales Jugendmusik" 2004) jm.

1998. aastal võitis Steineri "Minotauruse päevaraamat" festivali "Eesti muusika päevad" kitarriteoste konkursi. Kammerorkestriteos "Päikesetõusu akadeemia" võitis Eesti Muusikaakadeemia konkursi ja kõlas Eesti Muusikaakadeemia uue maja avamisel 1999. aastal. 2002. aastal pälvis Timo Steiner oma loomingu eest Heino Elleri nimelise preemia. 2006. aastal sai ta  Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia festivali "Eesti muusika päevad" korraldamise ja Eesti kaasaegse muusika propageerimise eest, 2011. aastal isikupärase uusooperi ning tõhusa tegevuse eest publitsistikas ja haridusmaastikul. 2019. aastal pälvis Timo Steiner Eesti Muusikanõukogu muusikapreemia. Eesti Rahvusringhääling on välja andnud Timo Steineri autoriplaadi "Pilved tulevad vahele" (2008).

Timo Steiner:

* Mul on teostest alati umbes paarkümmend varianti. Proovin erinevaid ideid ja teid.

* Loo rääkimine on oluline, ka instrumentaalteoses. Loomulikult on see abstraktne lugu, karakterid, mis arenevad, pildiline kujutlus, pildirida. Üks pilt on talvisest ilmast – päikesesädelus ja lume kiiskav helendus, sa lähed ja sul on väga valus, aga ka meeldiv olla… Selle kujutluspildiga olen tegelnud mitmes teoses. Teine pilt on voolamisest – tänavate kaskaad, autode vool tänavatel, voolav jõgi…

* Tundub, et Euroopa heliloojatel istub kultuuriline kogemus sees, sõltumata nende stiilist. Ameerika heliloojaid ajalootaak ei koorma. Nad on vabamad ja lõbusamad, flirdivad erinevate muusikastiilidega. Mitte nagu näiteks Schnittke, kelle stiilikonfliktides peitub valus, rusuv elamus. Oma loomingus olen üritanud kultuuripagasi rusuvust vältida. Kindlasti on minu muusikas kultuurikogemus olemas, aga sellega saab ka mängida.

Vt ka: http://www.myspace.com/steinertimo

© EMIK 2006
(täiendatud 2019, oktoober)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).