Gennadi Taniel

29.07.1940, Tallinn – 23.02.2015
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 1977

Ehkki Gennadi Taniel on loonud muusikat erinevates žanrites, väikepaladest suurvormideni, moodustavad tema loomingu arvukaima osa aga levilaulud, mida on kokku üle 400 (kirjutatud aastatel 1965–1978). Nende hulgast on populaarsemad „Koduküla, kodumaa“, „Laul verelilledest“, „Sind otsides“ jt. Tekstidena on Taniel kasutanud põhiliselt Eesti autorite luulet (Hando Runnel, Juhan Smuul, Arvi Siig, Juhan Viiding) seal hulgas ka helilooja enda tekste. Tanieli laulud on kuulunud paljude Eesti lauljate, sh Heli Läätse, Vello Orumetsa, Els Himma, Marju Kuudi, Jaak Joala ja Tõnis Mägi repertuaari, neid on salvestatud Eesti Raadios ning mitmetele kogumikplaatidele.

Levilaulude kõrval on Taniel kirjutanud teoseid erinevatele orkestrikoosseisudele, soolopillile orkestriga (sh Eesti esimene kandlekontsert), vokaalsümfoonilisi suurvorme (sh kantaadid ja oratoorium), koorimuusikat, soololaule, instrumentaalkammermuusikat (sh 4 puhkpillikvintetti ja 3 keelpillikvartetti) ning muusikat lavateostele ja filmidele. Mitmed vokaalteosed on komponeeritud Tanieli enda tekstidele. Gennadi Taniel looming (põhiliselt soolo-, koori- ja levilaulud) on võitnud 51 auhinda erinevatel loomingukonkurssidel. Tema teoseid on esitanud Urve Tauts, Teo Maiste, Eesti Rahvusmeeskoor jpt.

Gennadi Taniel on lõpetanud 1960. aastal Tallinna Muusikakooli fagotierialal õpetajate Sergei Prohhorovi ja Rein Olsperti juhendamisel ning 1966. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi Villem ja Eugen Kapi kompositsiooniklassis.

Gennadi Taniel on töötanud Eesti NSV Riikliku Filharmoonia estraadiorkestri kunstilise juhi ja direktorina (1967–1971) ning Eesti NSV Riikliku Filharmoonia estraadiosakonna toimetajana, Heliloojate Maja direktorina, pedagoogina ja helirežissöörina. Aastast 1971 tegutseb Taniel vabakutselise heliloojana.

Gennadi Taniel on mänginud saksofoni Tallinna Tuletõrjujate estraadiorkestris (dirigent Rein Ploom), Tallinna Muusikakooli eksperimentaalansamblis (juhendaja Uno Naissoo), bigbändis Mickeys ning ansamblites Elektron ja Eskprompt 5. Lisaks on Taniel musitseerinud erinevates koosseisudes koos Emil Laansoo, Peeter Sauli, Tiit Vartsi jt muusikutega (restoranides Gloria ja Pirita).

Gennadi Taniel on pälvinud ELKNÜ kirjandus- ja kunstipreemia (1978).

© EMIK 2011

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega.?Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).