Tauno Aints

19.06.1975 Tartu
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2004

Tauno Aints on lõpetanud Tartu I Lastemuusikakooli Ene Koppeli klaveriklassi ning Miina Härma nimelise Tartu II Keskkooli. 1998. aastal lõpetas ta Viljandi Kultuurikolledži levimuusika eriala, juhendajateks Evald Raidma ja Guldžahon Jussufi ning 2004. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooni eriala cum laude, juhendajateks prof. Lepo Sumera ja lektor Helena Tulve.

Aints on hinnatud muusikateatri helilooja. Tema töödest etendub Rahvusooperis Estonia neljandat hooaega populaarne lastemuusikal "Karlsson katuselt" ning juba seitsmendat hooaega Aintsi muusikale loodud Toomas Eduri ballett "Modigliani – neetud kunstnik". Vanemuise teatris kõlab jätkuvalt 2013. esietendunud Marko Matvere lavastatud ooper "Rehepapp". 2017. aastal esietendus Vanemuises lasteooper "Guugelmuugelpunktkomm" ning 2018. aastal tõi Rahvusballett lavale Toomas Eduri lavastatud balleti "Katariina I". Aintsi lavateosed on kõlanud külalisetendustena Soome Rahvusooperis ("Rehepapp" 2014, dirigent Paul Mägi) ja Moskva Suures Teatris ("Modigliani – neetud kunstnik" 2019, dirigent Lauri Sirp).

2015. aastal ilmus Arvo Pärdi lastelaulude plaat "Lapsepõlve lood", millele Aints tegi koostöös Pärdiga instrumentaalseaded. CD pälvis Eesti popmuusikaauhinna "Kuldne Plaat 2016" Aasta Albumi kategoorias.

2014. aasta juulis kõlas Järvi Suvefestivali tellimusena avamäng "Eesti", Järvi Festivaliorkestrit dirigeeris Paavo Järvi.

Aintsi varasematest töödest on enim avalikkuse tähelepanu pälvinud 2007. aasta laulu- ja tantsupeoks valminud seade Gustav Ernesaksa lastelaulust "Rongisõit", lavastatud kantaat "Aeg armastada", mis kanti ette 2009. aasta Birgitta festivalil Eri Klasi juubelietendusel, 2010. aastal teatris Vanemuine esietendunud tantsulavastus "Mowgli" ning 2011. aastal Nargenfestivalil esietendunud ballett "Helde Puu".

Aints on teinud koostööd kõikide eesti juhtivate muusikakollektiividega – ERSO, RAM, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester ja teised. 2013. aasta septembris tuli esiettekandele Aintsi "Kontsert elektrikitarrile ja segakoorile", kitarril soleeris Marzi Nyman ning Eesti Filharmoonia Kammerkoori dirigeeris Daniel Reuss, 2019 jaanuaris avaldati teos plaadil "Estonian Incantation 1", mille andis välja Toccata Next.

Arranžeerijana on Aints teinud viljakat koostööd Liisi Koiksoni, Lenna Kuurmaa, Tõnis Mägi, Sepo Seemani, Lauri Saatpalu, Curly Stringsi ning teiste nimekate Eesti artistidega. Tema loomingulist mitmekülgsust ilmestab kujukalt 2006. aastal rahvusvahelist tähelepanu pälvinud Veljo Tormise ja ansambli "Metsatöll" seadetest sündinud kava "Raua needmine".

2002–2007 oli Aints tegev popmuusikuna ansamblis Genialistid. Hooajal 2007–2008 oli ta resideeriv helilooja Eesti Rahvusmeeskoori juures. Aints on 2007. aasta Riho Pätsi Koolimuusika Fondi stipendiaat, 2009. aasta Heino Elleri muusikapreemia laureaat ning 2017. aasta Veljo Tormise fondi stipendiaat. 2023. aastal pälvis Tauno Aints Eesti Muusikanõukogu muusikapreemia.

© EMIK 2017
Uuendatud 2023 oktoobris

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).