Kristo Matson

25.11.1980 Pärnu
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2007

Kristo Matson on õppinud Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis trombooni, muusikateooriat ja kompositsiooni (juhendajad Katrin Aller ja Mart Jaanson) ning Tartu Ülikooli usuteaduskonnas. 2007. aastal lõpetas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooni erialal Tõnu Kõrvitsa õpilasena, aastal 2009 sai ta magistrikraadi Helena Tulve kompositsiooniõpilasena.

2005–2007 töötas ta muusikateoreetiliste ainete õpetajana Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis ja 2007–2015 Tallinna Muusikakeskkoolis. 2012–2015 oli Kristo Matson SA Eesti Muusikafond juhatuse esimees ja tegevjuht. 2017. aasta maikuust on Matson Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi muusikaosakonna juhataja. Aastast 2014 korraldab ta Viljandis muusikalise loovuse suvekooli noortele vanuses 15–23.

Matsoni teoseid on esitanud Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Pärnu Linnaorkester, Tartu Keelpillikvartett, viiuldaja Urmas Vulp, tšellist Aare Tammesalu, pianist Lea Leiten jt. Tema muusika on kõlanud festivalil “Eesti muusika päevad”, Eesti Noorte Heliloojate Festivalil, Eesti Muusikaakadeemia Sügisefestivalil ja Kooriolümpial Hiinas. Matson on tuntud ka arranžeerija ja levimuusikuna.

Matsoni orkestriteos “Cantus in memoriam Malera Kasuku” sai eripreemia rahvusvahelisel Lepo Sumera nimelisel noorte heliloojate konkursil 2006.

Kristo Matson:
„Muusika loomine ja sellest arusaamine on paljude jaoks saladuslik, midagi niisugust, mida saab kogeda, kuid mitte lahti seletada. Pole minagi erand: mulle meeldib kuulata, mõtiskleda ja ise kirjutada. Vähem olen harjunud mõtisklusi paberile panema.

Gümnaasiumis tegin uurimustöö Jean Sibeliusest ning  kuulsin esimest korda tema orkestriteost “Finlandia”. See oli fantastiline kogemus! Kuulasin seda uuesti ja uuesti, kuni tabasin ennast mõttelt: kuidas muusikat luuakse? Toona ei osanud ma sellele vastata, kuid otsustasin asja lähemalt uurida.

Aastate jooksul olen korduvalt seda küsimust enesele esitanud, teadmata, kas sellele saabki  vastata. Ehk on muusika nagu tabamata ime, õnn, mida saab tunda, kuid mida kirjeldada ja lahti seletada suudavad vaid vähesed.”


© EMIK 2008
Uuendatud mais 2017

 

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).